poniedziałek , 9 grudzień 2024

Aplikacje na Androida i iOS pomocne w nauce

aplikacje-mobilneNaukę możemy usprawniać i przyspieszać na wiele sposobów. Jednym z nich jest pomoc z internetu. Liczne pomoce dydaktyczne, jakie są darmowe lub symbolicznie odpłatne w sieci pozwalają uczyć się nam tak jak lubimy, korzystając z praktycznych zestawów zadań, ćwiczeń oraz przykładów. W internecie roi się od serwisów edukacyjnych wyspecjalizowanych w danej dziedzinie lub ogólno tematycznych poruszających szereg zagadnień ciekawych lub najczęściej stwarzających trudności. Szczególną gałęzią edukacji online jest edukacja językowa. W nauce języków nieocenioną pomocą są aplikacje mobilne, będące zawsze pod ręką. Pozwalają one uczyć się przy każdej okazji, niezależnie gdzie jesteśmy i ile mamy czasu na naukę.

Nauka nigdy nie była tak prosta!

Niektóre z lekcji oferowanych przez aplikacje to zaledwie jedno dwuminutowe zadania, powtórki umożliwiające kontakt  z językiem w małych a częstych dawkach wiedzy. Dzięki nim możemy efektywnie zarządzać czasem, wypełniając każdą wolną chwilę nauką języka. Jako, iż na rynku jest ich całe mnóstwo każdy może dopasować optymalne oprogramowanie dla siebie. Jak sama nazwa wskazuje są to aplikacje mobilne i pozwalają na korzystanie na tabletach, smartfonach, telefonach z dostępem do sieci. Wygoda nauki z aplikacjami jest bardzo dużą. Wiele z nich pozwala na położenie nacisku na słownictwo jak chociażby aplikacja Fiszki, gdzie codziennie poznajemy szereg słówek opatrzonych znaczeniem i zobrazowanych w danej sytuacji, kontekście użycia wraz z gramatyką, pisownią i wymową. Niektóre z aplikacji są kompleksowe i służą jako powtórka przed maturą, czy egzaminem, bądź jako alternatywa dla kursu językowego. Do takich należy Duolingo. Wielojęzyczna aplikacja podzielona na kolejne etapy zaawansowania od podstawowego aż po zaawansowany. Co ciekawe najpopularniejsze aplikacje o zasięgu światowym oferują nie tylko naukę angielskiego ale wielu języków, nie rzadko ś nietypowych, rzadkich do nauki. Cechą charakterystyczną aplikacji będących liderami rynku jest anglojęzyczna obsługa, która może stanowić ćwiczenie samo w  sobie. Natrafić można na aplikacje typowe zorganizowane w formie tradycyjnej lekcji jak i oryginalne o autorskim pomyśle na zdobywanie i przyswajanie wiedzy. Te drugie w szczególności cieszą się powodzeniem, aczkolwiek nie dla wszystkich są idealne. Do najbardziej znanych unikalnych w swej formule aplikacji na telefon należy Rosetta Stone oraz FluentU czy Busuu.

Każda z tych aplikacji bazuje na innych założeniach prowadzących do tego samego celu jakim jest opanowanie płynnej komunikacji w języku obcych. Rosetta Stone to programik oparty o rozszerzanie wiedzy słownikowej od ogółu do szczegółu. Wybierając tematykę spośród szeregu kategorii tematycznych wychodzimy od pojęć bardzo ogólnych, podstawowych i sukcesywnie poszerzamy słownictwo o coraz bardziej szczegółowe jednocześnie wciąż powtarzając i utrwalając dotąd poznawane słówka w zdaniach, wypowiedziach itp. Nieco inna formułę przyjmuje aplikacja FluentU. Bogata mediateka aplikacji umożliwia wybór filmików i plików multimedialnych spośród tysięcy wycinków z wywiadów, programów telewizyjnych, prognozy pogody czy wiadomości a także teledysków czy seriali, filmów. To doskonała forma kontaktu z realnym językiem takim jaki jest. Pozwala osłuchać się z wymową, akcentem i tempem wypowiedzi a także słownictwem w różnorodnej tematyce. Wszystkim materiałom medialnym towarzyszy kilka trybów nauki. Dla osób początkujących wyświetlany jest tekst wraz z interaktywnymi słówkami które przenoszą nas do słownika. Dla zaawansowanych filmiki nie posiadają zapisu za to do każdego fragmentu filmu są dopasowane ćwiczenia zarówno utrwalające słownictwo jak i ćwiczące gramatykę języka. Na jeszcze innych zasadach działa aplikacja społecznościowa Busuu. Jest ona organizmem wciąż rozwijającym się wraz z grupą użytkowników aplikacji, którzy dodają własne ćwiczenia i dzielą się swoją wiedzą, stawiają innym wyzwania, wzajemnie rywalizują i porównują swoje postępy. Dzięki Busuu z łatwością poznasz innych uczniów na podobnym poziomie wiedzy z którymi możesz przećwiczyć wybrane zagadnienia, jak i dołączyć do społeczności która się wspiera i motywuje podnosząc efektywność w nauce.

matematyka-obrazek_duzy_4071116

Wybierając aplikacje warto zwrócić uwagę czy jest kompatybilna z naszym systemem operacyjnym w telefonie, urządzeniu mobilnym. O ile zdecydowana większość aplikacji dostępna jest na Androida, to na iOS jest znacznie mniejszy wybór. Kolejną cechą na jaka należy zwrócić uwagę jest tez charakter rozrywkowy aplikacji. Poza kursami językowymi na rynku dostępnych jest wiele aplikacji w postaci quizów, zabaw, szarad i gier online czy to do samodzielnego wykonania czy też uwzględniających uczestnictwo w pewnej społeczności użytkowników. Wśród tego typu ciekawych aplikacji znajduje się aplikacja Mind Snacks. Zabawne stworki i zadania zręcznościowe zapewniają nam relaks oraz naukę w jednym, bez poczucia wysiłku możemy zapamiętywać słówka oddając się rywalizacji zręcznościowej gierki.

Prócz edukacji językowej aplikacji mobilnych nie brakuje do nauki innych przedmiotów. Ich różnorodność jest coraz większa. Z aplikacjami możemy doskonalić wiedzę matematyczną, fizyczną a nawet uczyć się biologii czy chemii. Najszerszą grupę odbiorców aplikacji stanowi młodzież, studenci, dla których nauka online jest nie tylko modna i wygodna ale i efektywna. Nie musząc dźwigać zeszytów ani podręczników można mieć ściągę wzorów czy tablice matematyczne, układ okresowy pierwiastków zawsze pod ręką. Uczyć można się dosłownie wszędzie korzystając z mobilnego internetu czy to w pakietach abonamentu czy w hot spotach i darmowych wi-fi. Nauka przy okazji zakupów, oczekiwania w kolejce czy stania w korku, podczas dojazdu do szkoły okazuje się być skuteczna. Do nauki matematyki warto wyposażyć się w iMathematics. To apliakcja dla każdego, obejmuje cały zakres matematyki ze szkoły podstawowej i średniej. Prócz lekcji matematyki wraz z zadaniami i rozwiązaniami oferuje szereg dodatków jak chociażby zbiór wzorów i wartości.

  • Świetną aplikacją usprawniającą kondycję naszego mózgu jest Lumosity. To niezwykły zbiór ćwiczeń poprawiających koncentrację, kreatywne myślenie, logikę oraz wpływających na szybkie, trafne podejmowanie decyzji. Ilość różnorakich zadań logicznych, gier zręcznościowych i quizów wiedzy pozwala się sprawdzić jak i przy okazji dowiedzieć wielu ciekawostek naukowych.
  • W nauce biologii a konkretnie anatomii wesprze nas Visual Anatomy. To wyjątkowo opracowany programik do poznawania tajników ludzkiego ciała. Bardzo dokładna grafika, atrakcyjna treść i interaktywne ćwiczenia pozwalają uczyć się z przyjemnością. Aplikacja polecana w ramach powtórki jak i dla uzupełnienia wiedzy podręcznikowej.
  • Ciekawą aplikacją do nauki historii jest polski program Historykon obejmujący daty historii Polski wraz z omówieniem najważniejszych postaci polskiej historii, bitew, wydarzeń wraz z ich przyczynami i skutkami. Przyciągająca użytkownika grafika podobnie jak w przypadku aplikacji World Atlas zapewnia wiele ciekawych informacji w pigułce z dbałością o atrakcyjność formy.

W zależności od potrzeb i preferencji możemy wybrać jedną lub wiele aplikacji, jakie będą nam pomocne i pomieści nasz telefon bądź tablet. Warto zadbać o ich urozmaicenie oraz element rozrywki. Aplikacje nie mogą zastępować podręczników, maja być ciekawą ich alternatywą.

Autor: Preply.com,  http://preply.com/pl/gdansk/korepetycje-z-matematyka

About Marcin

Zobacz również

Zagraj i uzupełnij wyprawkę szkolną w Galerii Zaspa!

Już 7 września w gdańskiej Galerii Zaspa odbędzie się wyjątkowa akcja, podczas której uczniowie będą mieli szansę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement