“Boki krótko, góra dłużej!” – rozmowa z Maksem, barberem z Kubuj Studio.

Barber zajmuje się dokładnie tym samym, czym zajmował się niegdyś w Polsce fryzjer męski. Strzyże i goli męskie brody. Różnica jest taka, że współczesny barber postrzegany jest jako artysta w swoim fachu i to właśnie do niego udajemy się po najmodniejsze cięcie i pielęgnację zarostu. Do głównych zadań barbera należy dzisiaj nie tylko strzyżenie i golenie brody, ale również jej nawilżenie, odżywienie czy pomoc w procesie odbudowy uszkodzonych włosów. W zakres usług wchodzi również trymowanie brody oraz zmiana jej koloru, czyli farbowanie, czyli covering.

W świat babreringu wprowadzi nas Maks – profesjonalny barber z KUBUJ STUDIO w Gdańsku. To niezwykle pozytywna i charyzmatyczna osoba, która wykonuje swoja pracę z pasją.

Maks, jeszcze 10 lat temu nikt nie wiedział czym zajmuje się barber. Jak to się stało, że ta profesja stalą popularna?

W okresie średniowiecza barbera zaliczało się do dwóch profesji: golarsko-fryzjerskiej a także medyczno-chirurgicznej. Cyrulicy poza podstawowymi usługami fryzjerstwa męskiego, zajmowali się drobnymi zabiegami medycznymi; między innymi upuszczaniem krwi, wyrywaniem zębów, usuwaniem kamieni nerkowych czy też stawianiem baniek. Przyczyniło się to do powstania znanego dziś symbolu barberingu – tak zwanego Barber Pole, którego charakterystyczna biało-czerwono-niebieska kolorystyka kojarzona jest właśnie z profesjami medycznymi (kolor biały symbolizuje bandaże, czerwony – krew, natomiast kolor niebieski – żyły, ze względu na to, że były one oznaczone w medycznych diagramach właśnie tym kolorem). Pierwszy Barber Pole pojawił się w Wielkiej Brytanii.

W Polsce wielki przełom zaczął pojawiać się w okolicach roku 2014, m.in. dzięki wzorcom z Wielkiej Brytanii i USA. To właśnie wtedy rozpoczęła się w naszym kraju moda na fryzjerstwo męskie, która trwa nieprzerwanie do dziś. Zaczęły powstawać pierwsze barbershopy i z roku na rok w całym kraju jest ich coraz więcej. 

Wiele osób z pewnością zadaje sobie to pytanie, czy barber jest fryzjerem, a może fryzjer jest barberem? 

Podstawową różnicą między tymi dwoma zawodami jest to, że fryzjer nie specjalizuje się w obsługiwaniu żadnej płci bardziej. Wbrew pozorom, barber również nie jest zupełnie niedostępny dla kobiet, jednak naszą podstawą jest specjalizacja w strzyżeniu włosów oraz zarostu mężczyzn.

Jaka szkolę trzeba skończyć aby zostać barberem? A może są specjalne kursy? 

Niestety, aby świadczyć własne usługi trzeba przejść kursy i szkolenia ( tzw. Od Zera Do Barber ). Najczęściej trzeba uczyć się od mądrzejszych i bardziej doświadczonych w danym fachu. Kursy barberskie obejmują najczęściej cykl 200 godzin szkoleniowych, podczas których, profesjonaliści najpierw w teorii, a następnie w praktyce uczą, w jaki sposób strzyc i modelować brodę, aby twarz mężczyzny prezentowała się jak najlepiej.

Czy kobiety mogą również wykonywać zawód barbera?

Tak, kobiety również mogą wykonywać ten zawód. Mimo, że większość barberów to mężczyźni, z roku na rok przybywa pań w naszej profesji. 

Czy barber nadal używa brzytwy? a może to narzędzie odeszło już do lamusa? 

Barber nadal słynie z używania brzytwy. Używa sie zazwyczaj brzytwy na wymienne ostrza zwanej obecnie shavette – po polsku szawetka lub brzytwy kutej do, której niezbędne jest posiadanie autoklawu, czyli urządzenia do sterylizacji sprzętu medycznego

Jak bardzo jesteś otwarty na sugestie klientów? Czy zdarzyło Ci się powiedzieć klientowi, że wybrany przez niego styl fryzury lub brody nie pasuje do jego kształtu twarzy? 

Tak, i to nie jednokrotnie odmówiłem wykonania danej fryzury. Zaburzała by ona kształt i wygląd twarzy. Do każdego klienta podchodzę indywidualnie, po oględzinach budowy jego czaszki, wsłuchuję się w oczekiwania klienta i dopiero wtedy doradzam.

 Czy styl „na drwala” wychodzi już z mody?

Styl „na drwala” jest być może już rzadziej widywany, ale jest i wciąż będzie modny.

Jakie są trendy na 2023 rok?

Quiff– najbardziej rozchwytywana fryzura męska, to również najbardziej uniwersalna fryzura, która sprawdzi się niemal u każdego. Quiff to “Boki krótko, góra dłużej!” fryzura przypominająca topowego pompadoura. Warto również wspomnieć  o Classic undercut czyli mocno podgolonych bokach i dłuższej grzywce zaczesanej do góry. Messy Quiff  charakteryzuje się lekko falowaną, poczochraną, uniesioną ku górze grzywką. Fryzura ta jest wygodna i łatwa do ułożenia.

Promocja do końca stycznia!

Przyjdź z bratem, synem, tatą, kolegą, sąsiadem – jeden z Was otrzyma strzyżenie za 39 zł.
Wpadniesz sam? Masz strzyżenie męskie w kwocie 59 zł.
Masz brodę i interesuje Cię pełna usługa strzyżenie męskie barber gentelman? Zrobimy całość za 100zł.
A może masz ochotę na masaż twarzy express stress relief? Maks zrobi go dla Ciebie za 30 zł.

Zapraszamy! Rezerwuj na booksy lub po prostu zadzwoń  572577448

About Zaspa24

Zobacz również

Miłość kończy się, gdy do gry wkraczają zarobki

Finanse to dla wielu Polaków kwestia niejednokrotnie wpływająca na ich związek. Nie zawsze jednak w pozytywny sposób. Na przykład długotrwałe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement