Jeszcze kilkanaście lat temu nie było środków chemicznych przeznaczonych do usuwania plam. Nasze babki używały kuchennych składników jako wywabiaczy plam. Nawet Perfekcyjna Pani Domu mogłaby pozazdrościć im wiedzy praktycznej. Sól, soda oczyszczona, sok z cytryny i woda utleniona to podstawowe składniki magicznych mikstur.
Plamy z krwi zapieramy wyłącznie zimną wodą. Inaczej będzie nam ciężej pozbyć się zabrudzeń. Można je usunąć polewając wręcz lodowatym strumieniem wody, użyć szarego mydła. Dobrym sposobem jest również sól kuchenna. Świeżą plamę posypujemy solą i zostawiamy na godzinę, a potem spłukujemy zimną wodą. Zaschnięte plamy najlepiej potraktować roztworem z 1 litra zimnej wody i 3 łyżek soli. Jeśli tkanina jest delikatna, lepiej użyć 2 łyżek soli. Zamiast soli można zastosować sodę oczyszczoną – będzie równie skuteczna na plamy z krwi. Do białytch delikatnych tkanin możemy użyć wody utlenionej. A jeśli plama jest zaschnięta, to tym bardziej. Plamę z krwi skrapiamy wodą utlenioną, odczekujemy chwilę, pocieramy, a potem zmywamy zimną wodą. Można także przepłukać w roztworze wody utlenionej – na 1 litr wody wlewamy ok. 200 ml wody utlenionej.
Plamy z czerwonego wina należy obficie zasypać solą, a potem moczyć w zimnej wodzie przez około pół godziny. Po tym okresie czasu tkaninę należy uprać. W ten sposób można oczyścić obrus i białą koszulę. Można też zasypać plamę solą, poczekać aż sól wchłonie płyn i kolor wina, dopiero wówczas zaprać. Świeżą plamę z czerwonego wina można usunąć za pomocą szampana lub białego wina również. Wystarczy polać plamę jednym z tych płynów, a potem uprać ubranie w pralce, a delikatne tkaniny ręcznie w wodzie z mydłem. Na stare plamy z wina stosuje się także krem do golenia. Wystarczy nałożyć trochę kremu na zabrudzone miejsce, a po kwadransie spłukać letnią wodą. Kolejnym zaskakującym wywabiaczem plam jest mąka ziemniaczaną. Stosuje się do plam z wina na kolorowych i delikatnych materiałach (satynie, jedwabiu, aksamicie). Należy najpierw posypać plamę odrobiną mąki i rozcieńczyć ją wodą. To zapobiegnie powstaniu odbarwień na tkaninie. Następnie ubranie trzeba dobrze wypłukać w zimnej wodzie, a potem jeszcze dodatkowo uprać w pralce.
Plamy z trawy łatwo ulegają działaniu wody utlenionej. Do wywabiania plam z trawy najlepiej użyć alkoholu 70-procentowego lub rozcieńczonego amoniaku. Alkohol należy nanieść na plamę i pozostawić na kilka minut. Następnie płyn trzeba spłukać zimną wodą i uprać tkaninę ręcznie lub w pralce. Sok z cytryny i kwasek cytrynowy również znajdą zastosowanie w usuwaniu tego rodzaju plam. Pocieraj zabrudzone miejsce kwaskiem lub sokiem z cytryny aż do usunięcia plamy, później spłucz zimną wodą.
Na plamy z kawy zastosowanie znajda wyżej wymienione składniki tj. soda oczyszczona, sól i ocet. Innowacyjnym sposobem jest żółtko jaja kurzego. Roztrzepane żółtko trzeba połączyć z paroma kroplami alkoholu i z wodą (tym razem ciepłą). Pocieramy plamę miksturą aż zniknie. Na koniec płuczemy w zimnej wodzie.