wtorek , 15 październik 2024

GAK Plama zaprasza na wydarzenia ONLINE:

Pokaz slajdów i spotkanie ONLINE
(blog: „Z głową w gwiazdach”)
Ciemność dnia, światła nocy”
13.05.2021 (czwartek), godz. 18.00

13 maja (czwartek) o 18:00 zapraszamy na fanpage GAK Plama na spotkanie z wyjątkowym podróżnikiem, popularyzatorem astronomii, pasjonatem nocnego nieba – Karolem Wójcickim – autorem bloga „Z głową w gwiazdach”!

Ciemność dnia, światła nocy” to opowieść o podróżach po świecie celem poszukiwania najbardziej niesamowitych zjawisk astronomicznych.

Podczas spotkania nie tylko przyjrzymy się niezwykłym zjawiskom takim, jak całkowite zaćmienie Słońca, czy zorza polarna, ale poznamy też lepiej miejsca, w których takie cuda możemy podziwiać, jak na przykład Islandię czy Amerykę Południową. Zapraszamy!

Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” (https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach).

Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów.

Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował największe na świecie wspólne obserwacje nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.

Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka.
W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik,

Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Spektakl teatralny dla dzieci ONLINE
Teatr pod Orzełkiem „Opowieści Starego Kredensu”
16.05.2021 r. (niedziela), godz. 17.00

Teatr w Blokowisku w GAK Plama zaprasza dzieci na spektakl Teatru pod Orzełkiem pt. „Opowieści Starego Kredensu”. Zapraszamy do oglądania na kanałach GAK Plama: Facebook oraz YouTube.

Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę! Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi król Wałek Pierwszy, a w pobliskiej pieczarze hałasuje smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie. W trakcie spektaklu dzieci składają rycerskie ślubowanie, przez co powiększa się Zakon Rycerzy Grzeczności.

Muzykę do spektaklu napisała Agnieszka Glińska.

Spektakl dla dzieci od 3 lat.

Transmisja online w niedzielę 16 maja o godz. 17:00 na profilu Facebook GAK Plama i YouTube: https://youtu.be/Lsrhaw9K64I

Spotkanie ONLINE
dr Monika Żółkoś
„Wprowadzenie do Animal Studies”
14.05.2021 r. (piątek), godz. 18.00

GAK Plama zaprasza na wykład online „Wprowadzenie do Animal Studies”.

Od pewnego czasu relacja „ludzkie” – „zwierzęce” zaczyna być rozpatrywana nie tylko w obszarze nauk biologicznych, ale również humanistyki i studiów kulturowych, w ramach których podejmuje się refleksję podważającą tzw. „mocny antropocentryzm”, czyli przekonanie o wyjątkowości człowieka w świecie natury i jego nieograniczonej władzy nad przyrodą. Badaczy z kręgu Animal Studies zajmują nie tyle zwierzęta jako takie, co kulturowe wyobrażenia na ich temat; dyskursy i negocjacje znaczeń, w ramach których stawia się pytania o inne niż ludzka formy podmiotowości. Za sprawą takich badaczy, jak Dariusz Gzyra, Anna Barcz, Dariusz Czaja czy Monika Bakke refleksja nad zwierzęcością stała się na polskim gruncie wielowątkowa i interdyscyplinarna. Na wykładzie będącym wprowadzeniem do Animal Studies spróbujemy uchwycić podstawowe założenia tego nurtu, dotrzeć do źródła popularnych wyobrażeń wyłączających człowieka z obszaru zwierzęcości, a także zapytać, czy fantazje na temat zwierząt mają coś wspólnego z ich realnym losem.

dr Monika Żółkoś – pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UG. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na humanistyce postantropocentrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem Insect Studies. Autorka wielu artykułów z obszaru studiów zwierzęcych, opublikowanych w pracach zbiorowych oraz prasie specjalistycznej.

Wydarzenie online realizowane na facebooku GAK Plama.

Źródło: GAK Plama

About Zaspa24

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement