niedziela , 16 czerwiec 2024
Fot. trojmiasto.gazeta.pl

Gdańska mapa rozbojów i pobić. Gdzie najczęściej napadają?

Co roku w Gdańsku dochodzi do ponad 11 tysięcy różnego rodzaju przestępstw kryminalnych, w tym do kilkuset rozbojów, bójek i pobić. Co sprzyja tego rodzaju przestępstwom? W których rejonach jest najbardziej niebezpiecznie?
W ubiegłym tygodniu obszernie napisaliśmy o kradzieżach i włamaniach w Gdańsku. Z danych statystycznych udostępnionych nam przez policję wynika, że na nowych osiedlach, gdzie mieszkańcy jeszcze się nie znają, odnotowuje się najwięcej włamań do mieszkań, domów, piwnic i samochodów.
Fot. trojmiasto.gazeta.pl
Fot. trojmiasto.gazeta.pl

– Często bywa tak, że osoby obce są wpuszczane na teren zamkniętego osiedla lub na klatkę schodową. Takie sytuacje często wykorzystują złodzieje, oszuści oraz włamywacze i na to należy uważać. Także na terenach budów odnotowujemy więcej kradzieży i włamań do pomieszczeń – mówi Lucyna Rekowska, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

W drugiej części cyklu przyglądamy się mapie rozbojów, pobić i bójek. Sprawdzamy, gdzie jest ich w Gdańsku najwięcej.

Ile rozbojów, ile pobić?

Tego rodzaju przestępstwom sprzyja większe zagęszczenie ludności, większa liczba punktów handlowych i usługowych. Nie bez znaczenia jest również duże zróżnicowanie społeczne. Z najnowszych danych statystycznych, które udostępniła nam Komenda Miejska Policji w Gdańsku, wynika, że w ub. roku w 420-tysięcznym mieście zgłoszono policji 72 pobicia oraz 253 rozboje i wymuszenia rozbójnicze. Rok wcześniej tego rodzaju przestępstw było znacznie więcej – analogicznie 99 i 383.

Jak będzie w tym roku? Od stycznia do końca kwietnia zanotowano w całym mieście 34 pobicia i 73 rozboje.

Spoglądając na mapę Gdańska, najbardziej niebezpiecznie jest: Suchanino, Morena, Chełm, Orunia oraz Wrzeszcz i Śródmieście. Najbezpieczniejsze wydają się zaś Oliwa i Osowa.

– Trzeba mieć świadomość, że tereny podległe komisariatom obejmują różne części miasta, zarówno pod względem wielkości powierzchni, jak i liczby mieszkańców, oraz że charakteryzują się inną przestępczością. Liczba pobić i bójek rozkłada się na terenie całego miasta. Podobnie jest w przypadku rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń rozbójniczych – mówi Lucyna Rekowska.

Co policjanci robią, żeby zapobiegać takim przestępstwom?

– M.in. na bieżąco monitorują zdarzenia związane z wszystkimi tego rodzaju przestępstwami – odpowiada rzeczniczka. – W ramach działań prewencyjnych, w rejony, w obrębie których może dochodzić lub najczęściej dochodzi do tego typu zdarzeń, kierowane są dodatkowe służby patrolowe funkcjonariuszy umundurowanych jak i operacyjnych [w cywilnych ubraniach – red.]. Podczas takiego planowania rozmieszczenia służb pod uwagę brane są sygnały instytucji, mieszkańców i sporządzana przez nas analiza stanu bezpieczeństwa.

Z policyjnych statystyk wynika również, że z roku na rok w Gdańsku spada liczba przestępstw o charakterze kryminalnym. Lucyna Rekowska: – W 2011 roku odnotowaliśmy ich 14 096, w 2012 r. – 11 799, a w 2013 r. – 11 136.

Gdzie najwięcej?

Sprawdziliśmy, ile zgłoszeń otrzymali policjanci w poszczególnych komisariatach.

* 59 rozbojów i 4 pobicia (w sumie o 34 więcej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu ósmego (ul. Kartuska 245), który swoim zasięgiem obejmuje dzielnice i osiedla: Nowe Ogrody, Suchanino, Siedlce, Piekiełko, Zabornia, Jasień, Emaus, Diabełkowo, Migowo, Nowolipki, Migowo, Brętowo, Piecki, Nowiec, Matemblewo, Niedźwiednik, Kiełpinek).

* 35 rozbojów i 10 pobić (w sumie o sześć mniej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu pierwszego (ul. Platynowa 6F), który swoim zasięgiem obejmuje: Chełm, Wzgórze Mickiewicza, Biskupią Górkę, Szadółki, Rębowo, Ujeścisko, Zakoniczyn, Łostowice, Orunię Górną, Oruńskie Przedmieście, Stare Szkoty, Ptaszniki, Dolniki, Maćkowy, Lipce, Niegowo, Ostróżki, Św. Wojciech.

* 33 rozbojów i 8 pobić (w sumie o 58 mniej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu piątego (ul. Obrońców Wybrzeża 19) – obejmuje Żabiankę, Jelitkowo, Wojnowo, Przymorze Małe i Wielkie, Czerwony Dwór, Biały Dwór, Zaspę, Młyniec, Zaspę Rozstaje.

* 31 rozbojów i 18 pobić (w sumie o 12 mniej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu trzeciego (ul. Biała 1A) – obejmuje Wrzeszcz, Strzyża Górna i Dolna, Kuźniczki, Srebrzysko, Studzienka, część Nowych Szkotów.

* 28 rozbojów i 17 pobić (w sumie 12 mniej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu drugiego (ul. Piwna 32/35), który swoim zasięgiem obejmuje Stare Miasto, Główne Miasto, Stare Przedmieście, Spichlerze, Dolne Miasto, Olszynkę, Rudniki, Długie Ogrody, Ołowiankę, Sienną Groblę, Polski Hak, Gęsią Karczmę, Biały Dworek.

* 21 rozbojów i 5 pobić (w sumie o dwa więcej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu szóstego (ul. Kasztanowa 6) – obejmuje Nowy Port, Brzeźno, Letnicę, Nowe Szkoty, Zielony Trójkąt, porty i stocznie.

13 rozbojów i 3 pobicia (34 mniej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu czwartego (ul. Karprów 14) – obejmuje Oliwę, Rynarzewo, Dąbie, Lipniki.

<podzial_strony>

* 13 rozbojów i 4 pobicia (21 mniej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu siódmego (ul. Ugory 9) – obejmuje Stogi, Górki Zachodnie, Krakowiec, Przeróbkę, Wisłoujście, Westerplatte, Port Północny, Sobieszewo, Górki Wschodnie, Orle, Komary, Świbno, Wieniec, Sobieszewo.* 4 rozboje i 2 pobicia (34 mniej niż w 2012 roku) zgłoszono policjantom z komisariatu dziewiątego (ul. Balcerskiego 35), który swoim zasięgiem obejmuje: Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Karczemki, Bysewo, Kokoszki, Matarnia, Rębiechowo, Firoga, Klukowo, Złota Karczma, Barniewice, Nowy Świat, Osowa, Wysoka, Owczarnia.

Co za to grozi?

A co na temat rozbojów i pobić mówi kodeks karny?

Art. 280 kk: „Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. § 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”.

Art. 158 kk: „Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Średnia liczba rozbojów i pobić na 10 tys. mieszkańców

Stogi – 17 rozbojów i pobić na 25 tys. mieszkańców – 6,8

Nowy Port – 26 rozbojów i pobić na 30 tys. mieszkańców – 8,6

Oliwa – 50 rozbojów i pobić na 27 tys. mieszkańców – 18,5

Śródmieście – 94 rozboje i pobicia na 50 tys. mieszkańców – 18,8

Wrzeszcz – 61 rozbojów i pobić na 70 tys. mieszkańców – 8,7

Osowa – 7 rozbojów i pobić na 35 tys. mieszkańców – 2

Orunia – 45 rozbojów i pobić na 140 tys. mieszkańców – 3,2

Suchanino – 63 rozboje i pobić na 80 tys. mieszkańców – 7,8

Przymorze – 41 rozbojów i pobić na 150 tys. mieszkańców – 2,7

Liczba rozbojów i pobić w poszczególnych dzielnicach

63 – Suchanino, Morena (29 w 2012 r.) – wzrost

45 – Orunia, Chełm, Ujeścisko, św. Wojciech (51 w 2012 r.) – spadek

41 – Przymorze, Żabianka, Jelitkowo, Zaspa (99 w 2012 r.) – spadek

49 – Wrzeszcz Górny i Dolny, Strzyża (61 w 2012 r.) – spadek

45 – Śródmieście, Olszynka (94 w 2012 r.) – spadek

26 – Nowy Port, Brzeźno, Letnica (24 w 2012 r.) – wzrost

16 – Oliwa (50 w 2012 r.) – spadek

17 – Stogi, Sobieszewo, Górki Zachodnie, Przeróbka (38 w 2012 r.) – spadek

6 – Osowa, Kokoszki, Matarnia (7 w 2012 r.) – spadek

 

About Marcin

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement