niedziela , 26 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
gdansk.pl

Gdańskie ścieżki oświetlone dzięki eko-energii

gdansk.pl
gdansk.pl
Gdańsk na coraz szerszą skalę wykorzystuje energię słoneczną do oświetlania miejsc publicznych. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kilkanaście lamp zasilanych energią powstałą w panelach fotowoltaicznych świeci nocą przy dwóch zbiornikach retencyjnych położonych w Gdańsku przy Potoku Oliwskim, a także przy dwóch ścieżkach spacerowych łączących Orunię Górną z Dolną oraz górny taras Starego Chełmu z ulicą Stoczniowców.

Wykonanie tych do niedawna trudnych do przebycia przejść, wyposażenie ich w barierki i oświetlenie oparte o energooszczędne lampy typu LED zasilane energią elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne, zwiększyło znacznie bezpieczeństwo pieszych. Mimo dużej różnicy wysokości pomiędzy początkiem i końcem ścieżek, ich wykonanie pozwala obecnie na swobodny spacer nawet z wózkiem dziecięcym, co stanowi duże ułatwienie dla mieszkańców przemieszczających się pomiędzy osiedlami.

Dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 80 230zł na montaż autonomicznych lamp z modułem fotowoltaicznym Miasto uzyskało w ramach konkursu Słoneczne Pomorze. Zainstalowano łącznie 13 lamp, w tym:

– przy ścieżce spacerowej pomiędzy ulicami Platynowa i Diamentowa 6 lamp, a przy ścieżce pomiędzy Reformacką i Stoczniowców 3 lampy

– dla oświetlenia placu zabaw i siłowni przy zbiorniku retencyjnym położonym w rejonie skrzyżowania ulic Pomorskiej i Sulisława 2 lampy oraz dla oświetlenia terenu rekreacyjnego przy zbiorniku przy Kuźni Wodnej w Oliwie 2 lampy

Wykorzystywana do nowego świetlenia energia słoneczna jest energią odnawialną i nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, bowiem nie wiąże się z powstawaniem dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza. Nie mniej istotną zaletą ekologicznego oświetlenia – a takie zastosowano w ramach opisanych inwestycji w Gdańsku – jest możliwość rezygnacji z kosztownej i czasochłonnej budowy podziemnej sieci elektroenergetycznej.

źródło: gdansk.pl

Zobacz również

Dostałeś SMS o nałożeniu kwarantanny? To oszustwo! Ostrzegamy przed próbą wyłudzenia danych

Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu… SMS od …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *