sobota , 5 Grudzień 2020
Strona Główna | DLA MIESZKAŃCÓW | Gdańskie ścieżki oświetlone dzięki eko-energii
gdansk.pl

Gdańskie ścieżki oświetlone dzięki eko-energii

gdansk.pl
gdansk.pl
Gdańsk na coraz szerszą skalę wykorzystuje energię słoneczną do oświetlania miejsc publicznych. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kilkanaście lamp zasilanych energią powstałą w panelach fotowoltaicznych świeci nocą przy dwóch zbiornikach retencyjnych położonych w Gdańsku przy Potoku Oliwskim, a także przy dwóch ścieżkach spacerowych łączących Orunię Górną z Dolną oraz górny taras Starego Chełmu z ulicą Stoczniowców.

Wykonanie tych do niedawna trudnych do przebycia przejść, wyposażenie ich w barierki i oświetlenie oparte o energooszczędne lampy typu LED zasilane energią elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne, zwiększyło znacznie bezpieczeństwo pieszych. Mimo dużej różnicy wysokości pomiędzy początkiem i końcem ścieżek, ich wykonanie pozwala obecnie na swobodny spacer nawet z wózkiem dziecięcym, co stanowi duże ułatwienie dla mieszkańców przemieszczających się pomiędzy osiedlami.

Dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 80 230zł na montaż autonomicznych lamp z modułem fotowoltaicznym Miasto uzyskało w ramach konkursu Słoneczne Pomorze. Zainstalowano łącznie 13 lamp, w tym:

– przy ścieżce spacerowej pomiędzy ulicami Platynowa i Diamentowa 6 lamp, a przy ścieżce pomiędzy Reformacką i Stoczniowców 3 lampy

– dla oświetlenia placu zabaw i siłowni przy zbiorniku retencyjnym położonym w rejonie skrzyżowania ulic Pomorskiej i Sulisława 2 lampy oraz dla oświetlenia terenu rekreacyjnego przy zbiorniku przy Kuźni Wodnej w Oliwie 2 lampy

Wykorzystywana do nowego świetlenia energia słoneczna jest energią odnawialną i nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, bowiem nie wiąże się z powstawaniem dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza. Nie mniej istotną zaletą ekologicznego oświetlenia – a takie zastosowano w ramach opisanych inwestycji w Gdańsku – jest możliwość rezygnacji z kosztownej i czasochłonnej budowy podziemnej sieci elektroenergetycznej.

źródło: gdansk.pl

Zobacz również

Boże Narodzenie: w tym roku w Gdańsku aż dziewięć dzielnicowych choinek – zobacz, gdzie

Tradycja zapalania światełek na bożonarodzeniowym drzewku ustawionym w centrum Gdańska trwa od 1989 roku. Jednak ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *