
Wykonanie tych do niedawna trudnych do przebycia przejść, wyposażenie ich w barierki i oświetlenie oparte o energooszczędne lampy typu LED zasilane energią elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne, zwiększyło znacznie bezpieczeństwo pieszych. Mimo dużej różnicy wysokości pomiędzy początkiem i końcem ścieżek, ich wykonanie pozwala obecnie na swobodny spacer nawet z wózkiem dziecięcym, co stanowi duże ułatwienie dla mieszkańców przemieszczających się pomiędzy osiedlami.
Dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 80 230zł na montaż autonomicznych lamp z modułem fotowoltaicznym Miasto uzyskało w ramach konkursu Słoneczne Pomorze. Zainstalowano łącznie 13 lamp, w tym:
– przy ścieżce spacerowej pomiędzy ulicami Platynowa i Diamentowa 6 lamp, a przy ścieżce pomiędzy Reformacką i Stoczniowców 3 lampy
– dla oświetlenia placu zabaw i siłowni przy zbiorniku retencyjnym położonym w rejonie skrzyżowania ulic Pomorskiej i Sulisława 2 lampy oraz dla oświetlenia terenu rekreacyjnego przy zbiorniku przy Kuźni Wodnej w Oliwie 2 lampy
Wykorzystywana do nowego świetlenia energia słoneczna jest energią odnawialną i nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, bowiem nie wiąże się z powstawaniem dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza. Nie mniej istotną zaletą ekologicznego oświetlenia – a takie zastosowano w ramach opisanych inwestycji w Gdańsku – jest możliwość rezygnacji z kosztownej i czasochłonnej budowy podziemnej sieci elektroenergetycznej.
źródło: gdansk.pl