Dwa lata temu wydano Encyklopedię Gdańska, czyli potężne kompendium wiedzy, przedstawiające obraz miasta od zarania dziejów, do współczesności. Dzisiaj, papierowa wersja doczekała się strony w Internecie. Gedanopedia dostępna jest w sieci bezpłatnie, a każdy zainteresowany, który dysponuje fachową wiedzą, może stać się jej współtwórcą.
Od wersji klasycznej, do internetowej
Pierwsza w historii miasta Encyklopedia Gdańska, została wydana 24 listopada 2012 roku. Zaledwie kilka tygodni po premierze papierowej wersji, wystartowała jej wirtualna kopia – Gedanopedia. Początkowo w wersji „beta”, umożliwiającej jedynie wyszukiwanie poszczególnych haseł, przeniesionych z wydania książkowego. Jednocześnie redaktorzy rozpoczęli prace nad nadaniem blisko czterem tysiącom haseł odpowiedniej formy. Polegało to m.in. na rozwinięciu wszystkich skrótów i skrótowców, charakterystycznych dla edycji papierowej, lecz zbędnych w Internecie oraz wprowadzeniu systemu odnośników w formie hiperłączy pomiędzy właściwymi hasłami. Z dniem oficjalnej inauguracji projektu, Gedanopedia wzbogaciła się o jeszcze jedną, ważną funkcję – współtworzenia treści przez mieszkańców i entuzjastów Gdańska.
Gedanopedia, czas start!
Oficjalna inauguracja odbyła się podczas pierwszej edycji Kongresu Gedanistycznego, organizowanego w ramach IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. – Wersja internetowa już na starcie jest formą wzbogaconą w stosunku do wydania papierowego, a jako platforma Wiki, otwartą na kolejne uzupełnienia – mówi Marcin Sztucki, dyrektor Biura Zarządu Fundacji Gdańskiej. – Liczymy na ciągły rozwój, ponieważ Gedanopedia zawiera nie tylko hasła historyczne, ale również dotyczące wydarzeń współczesnych, które będzie można opisywać na bieżąco – dodaje.
Jak zostać Gedanopedystą?
Funkcja dodawania nowych haseł jest dostępna dla każdego. Wystarczy założyć konto użytkownika na stroniewww.gedanopedia.pl, a następnie zaproponować nowe hasło, bądź wprowadzić aktualizację do hasła już istniejącego. Dodane propozycje nie będą pojawiały się na stronie internetowej od razu. Aby zapewnić rzetelność informacji, nad całym procesem czuwa redakcja naukowa pod kierunkiem prof. Błażeja Śliwińskiego oraz redakcja merytoryczno – językowa z red. Małgorzatą Ogonowską na czele. Po dokonaniu rewizji oraz recenzji hasła, redakcja może zwrócić tekst autorowi do poprawki bądź uzupełnień. Następnie, redaktorzy nadają hasłom właściwą formę, aby ostatecznie poddać je końcowym szlifom merytorycznym i językowym. Ten wielostopniowy proces gwarantuje, że do Gedanopedii nie dostanie się żadna informacja przypadkowa.
Rzetelność przede wszystkim
Podczas dodawania haseł należy pamiętać, aby korzystać z rzetelnych i udokumentowanych źródeł. Każde hasło ma swoją własną specyfikę, więc forma hasła opisującego budowlę będzie inna od tej opisującej sylwetkę czy wydarzenie. Na stronie internetowej Gedanopedii, zamieszczona jest instrukcja, według której należy pracować. W przypadku problemów lub wątpliwości, zawsze można skontaktować się z redakcją naukową Gedanopedii. – Nie wprowadzamy żadnego cenzusu formalnego dla autorów haseł – mówi Marcin Sztucki. – Autorem może być każdy, zarówno profesor, jak i uczeń gimnazjum – dodaje. – A jeżeli ktoś solidnie opracuje hasło, dołączy do grona autorów, pełnoprawnych Gedanopedystów – podsumowuje. Przyjęcie hasła do publikacji, będzie wiązać się z podpisaniem umowy autorskiej oraz wypłatą skromnego honorarium autorskiego.
Twórcy Gedanopedii wierzą, że w przyszłości stanie się ona pierwszym rzetelnym źródłem informacji o Gdańsku. – Zależy nam na tym, aby Gedanopedia skupiła i przyciągnęła silną społeczność autorów, zainteresowanych Gdańskiem oraz posiadających ambicję opisywania świata w którym żyją – podsumowuje Marcin Sztucki.
Gedanopedia jest projektem prowadzonym przez Fundację Gdańską.
Więcej informacji o Gedanopedii:
http://www.gedanopedia.pl lub http://www.encyklopediagdanska.pl/
Więcej informacji o Fundacji Gdańskiej: http://www.fundacjagdanska.pl/
Źródło: gdansk.pl / autor Justyna Michalkiewicz