Proste, zdrowe i zadbane zęby nie tylko gwarantują piękny uśmiech, ale również ułatwiają odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Korygowaniem nieprawidłowości zębowych zajmuje się ortodoncja, która jest jedną z dziedzin stomatologii. W leczeniu wad zgryzu i zaburzeń ustawienia zębów w łukach zębowych bardzo często wykorzystuje się aparaty ortodontyczne.
Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?
Istnieją różne powody, dla których warto zdecydować się na podjęcie leczenia ortodontycznego, chociażby to, że można w końcu cieszyć się pięknym uśmiechem. Nierówno ułożone i krzywe zęby mogą być źródłem rozmaitych kompleksów. Pacjenci borykający się z takimi problemami bardzo często mocno zaciskają usta, tak aby uniknąć szerokiego uśmiechu. Warto więc zdecydować się na noszenie aparatu ortodontycznego, ponieważ można cieszyć się równymi, dobrze ułożonymi zębami oraz szerokim, ładnym uśmiechem.
Oprócz widocznych efektów estetycznych, leczenie ortodontyczne ma także istotny wpływ na zdrowie pacjenta. Poprawa nieprawidłowości w jamie ustnej pozwala zmniejszyć nadmierne ścieranie się zębów, spowodowane na przykład wrodzonymi albo nabytymi wadami zgryzu.
Warto zaznaczyć, że zęby ułożone w prawidłowy sposób znacznie ułatwiają właściwe dbanie o higienę i zdrowie jamy ustnej. O wiele łatwiej można wówczas usuwać resztki jedzenia, docierając do wszystkich zakamarków. Dzięki temu można zapobiegać pojawianiu się próchnicy oraz rozmaitych chorób przyzębia.
Leczenie nieprawidłowości zębowych dzięki aparatowi ortodontycznemu może pomóc całkowicie pozbyć się męczących dolegliwości bólowych.
Działanie aparatu ortodontycznego
Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego często zastanawiamy się nad tym, jak szybko widać efekty jego noszenia. Warto pamiętać, że proces korygowania nieprawidłowości zębowych trwa raczej długo, zwykle zajmując mniej więcej dwa lata. Jego dokładny przebieg zależy przede wszystkim od tego, jakiego typu wada będzie leczona.
Można wyróżnić dwa zasadnicze typy aparatów ortodontycznych:
- ruchomy,
- stały.
Ruchomy aparat ortodontyczny jest przeznaczony do korygowania wad zgryzu u najmłodszych. Natomiast stały aparat składa się z łuków i zamków, które mocuje się do zębów na okres leczenia.
Kiedy trzeba założyć aparat ortodontyczny?
To lekarz ortodonta decyduje o tym, kiedy zachodzi konieczność założenia aparatu ortodontycznego na zęby. Wskazanie do podjęcia stosownego leczenia ortodontycznego może dotyczyć zarówno dzieci, jak i ludzi dorosłych. Jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów, pierwszą, kontrolną wizytę u ortodonty należy odbyć mniej więcej w siódmym roku życia.
Podsumowanie
Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o tym, o czym jeszcze trzeba wiedzieć podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Otóż w trakcie trwania leczenia nie wolno się gryźć twardych pokarmów , ponieważ mogą przyczynić się do odklejenia zamka. Ponadto należy też zdawać sobie sprawę z tego, że zdjęcie aparatu nie oznacza końca leczenia. Niezbędne będą kolejne wizyty u ortodonty w celu kontroli.