wtorek , 10 grudzień 2024

Murale. Znak rozpoznawczy Zaspy

20160314_124255 Kiedyś gdańska Zaspa kojarzyła się jedynie z blokami z wielkiej płyty. Budynki ustawione w charakterystyczny sposób (z góry ułożenie przypomina plaster miodu) stały się zwykłym blokowiskiem dalekim od artystycznej wizji architektów. Ten obraz zmienił się jednak kiedy na Zaspie zaczęły pojawiać się pierwsze murale.

Talent, setki litrów farby i odwaga, by wspiąć się na wysokie piętra gdańskich wieżowców i bloków. Tego własnie potrzebowali wszyscy artyści biorący udział w malowaniu murali na gdańskiej Zaspie.
Pierwsze prace powstały w 1997 roku. Od tego czasu regularnie dzięki Gdańskiej Szkole Muralu, ale przede wszystkim dzięki festiwalowi Monumental Art, który odbywa się corocznie od 2009 roku powstają kolejne dzieła. Aktualnie na Zaspie można podziwiać 54 wielkoformatowe prace na szczytach budynków oraz 19 na tak zwanych wiatrołapach przy wejściach do klatek schodowych.

IMG_3143To, co wyróżnia wizualnie Zaspę na tle innych gdańskich dzielnic to jej różnorodności i wielobarwność. Mieszkańcy przyzwyczaili się do murali, a powstawanie każdego kolejnego wzbudza duże zainteresowanie i radość.

Zaspa słynie ze swojej artystycznej duszy, a murale stają się nieodłącznym elementem zwiedzania Gdańska. Wiele osób przybywa na Zaspę tylko po to, aby podziwiać te ogromne obrazy na ścianach budynków. Odwiedzający mogą spacerować „na własną rękę” korzystając z aplikacji, z którą można zapoznać się na stronie Instytutu Kultury Miejskiej albo z mapką, która jest do pobrania na stronie www.muralegdanskzaspa.pl. Ponadto mapkę w wersji papierowej można pobrać we wspomnianym wcześniej Instytucie lub Klubie Plama na Zaspie, przy ul. Pilotów 11.

Screenshot_14

Druga opcja to spacer z przewodnikiem. Wiosna i lato sprzyjają tego typu wyprawom. Zapisy na wycieczki odbywają się w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Można dokonać tego również mailowo  punkt@ikm.gda.pl oraz telefonicznie 58 3012016. To o czym warto wspomnieć to fakt, że spacery odbywają się bezpłatnie.

Screenshot_1Opinia, że murale to zwykłe malowidła jest z pewnością krzywdząca. Murale to prace, które wyrażają ich twórców. Wiele z nich ma ukryty przekaz, ale także stają się wizytówkami miejsc ważnych i historycznych. Na Zaspie bowiem możemy oglądać mural, na którym widnieje podobizna Lecha Wałęsy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że w latach 80-tych Lech Wałęsa mieszkał w bloku, na którym dziś podziwiamy niezwykły mural autorstwa Piotra Szwabe.

About Kasia

Zobacz również

Zagraj i uzupełnij wyprawkę szkolną w Galerii Zaspa!

Już 7 września w gdańskiej Galerii Zaspa odbędzie się wyjątkowa akcja, podczas której uczniowie będą mieli szansę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement