fot. gdansk.pl / Jerzy Pinkas

Oliwa. Znaleźli skuteczny sposób na plagę psich kup?

Mieszkańcy Oliwy mają serdecznie dość wdeptywania w psie odchody. Są miejsca, gdzie przez chodnik trzeba przejść slalomem, by nie pobrudzić butów. O zajęcie się problemem poprosili dzielnicowych radnych. Ci kupili specjalne tablice przypominające o obowiązku sprzątania po swoich pupilach.

Choć spacerując po urokliwej Oliwie chciałoby się chodzić jedynie z zadartą głową i podziwiać urokliwe zakątki, to – niestety – może się to źle skończyć. Zwłaszcza w bocznych, zadrzewionych uliczkach. Bo wielu właścicieli psów za nic ma dobre obyczaje i ignoruje obowiązujące od lat prawo – nie widzą potrzeby sprzątania odchodów po swoich pupilach.

O tym obowiązku chcą im przypomnieć radni dzielnicy Oliwa. Właśnie zakupili 35 tablic, o rozmiarach 60 x40 cm, na których znajdują się hasła zachęcające do sprzątania.

– Dostawaliśmy sygnały od mieszkańców już od dłuższego czasu. Niektórzy sami wieszają tablice z taką informacją na swoich posesjach – zaznacza Tomasz Strug, przewodniczący Dzielnicy Oliwa. – Przyznać jednak muszę, że widzę sporo osób sprzątających po swoich psach. Niestety, nie robią tego wszyscy, więc warto im o tym przypominać.

Tablice kosztowały dokładnie 1162 zł. Zainteresowani mieszkańcy mogą je odbierać w siedzibie Rady Dzielnicy, w czasie dyżuru radnych, w każdy wtorek w godz. 18-19. Tablic jest na razie tyle ile jest, więc obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Realizacją zamówienia zajął się gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Podobne tablice, i przede wszystkim regularne akcje edukacyjne poświęcone sprzątaniu zwierzęcych odchodów, prowadzą radni dzielnicy Strzyża.

– I to już od 2006 r. To się sprawdza, ale akcje trzeba powtarzać, żeby weszły ludziom w krew – podkreśla Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Dzielnicy Strzyża.

Choć za nieposprzątanie odchodów grozi mandat w wysokości nawet 500 zł, to często trudno wykryć sprawcę, czego nie ukrywają gdańscy strażnicy miejscy. Mimo to tylko w ubiegłym troku podjęli aż 344 interwencje w sprawie nieposprzątania po pupilach, wpuszczania ich do piaskownicy dla dzieci, na plażę w okresie niedozwolonym czy wyprowadzanie psa bez smyczy. 67 z nich dotyczyło niesprzątania psich odchodów – nałożono 30 mandatów

źródło: gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement