wtorek , 19 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Sprzątanie Zaspy już 17 września!

14344111_964424207018136_4288745391749237535_nRozrzucone folie, szklane i plastikowe butelki, leki, kartony. Śmieci są wszędzie, a co gorsze niekoniecznie tam, gdzie ich miejsce. Akcję sprzątania połączoną z edukacją ekologiczną pod marką Czyste Miasto Gdańsk organizuje w najbliższy weekend Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Mieszkańcy gdańskich dzielnic w sobotę, 17 września, zadbają o porządek w najbliższym otoczeniu. Akacja zostanie również zorganizowana na Zaspie!

– To pierwsza tego typu akcja. Chcemy jednak, żeby stała się cykliczna, bo widzimy jej sens – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. – Okazją do wspólnego zadbania o porządek we wszystkich dzielnicach jest obchodzone na całym świecie w najbliższy weekend 16-18 września Wielkie Sprzątanie Świata (Clean up the world). W tym roku hasłem przewodnim akcji jest „Podaj dalej… drugie życie odpadów”.
Zadanie akcji organizowanej w Gdańsku to edukacja i zwiększenie świadomości mieszkańców w kwestii dbania o swoje otoczenie.

– Chcemy w ten sposób pokazywać, że to my, a nie mityczny „ktoś” jest właścicielem przestrzeni, w której na co dzień żyjemy, pracujemy, odpoczywamy – tłumaczy Kaczmarek. – Jeśli naśmiecimy, to powinniśmy posprzątać, bo nikt inny za nas tego nie zrobi.

Zdaniem organizatorów otaczająca nas przestrzeń jest wersją makro naszych mieszkań, w których na bieżąco każdy z nas dba o porządek. Śmieci nie produkują się same, produkujemy je my wszyscy. A z roku na rok jest ich niestety coraz więcej. Jeśli każdy zaangażuje się i zadba o najbliższe otoczenie, czyli swoją dzielnicę, miejsce, gdzie mieszka, łatwiej wówczas zwrócić uwagę osobom podrzucającym nieczystości.

Wszyscy korzystamy z ogólnodostępnej przestrzeni, parków, ścieżek biegowych w lesie i wokół zbiorników retencyjnych oraz innych chętnie odwiedzanych miejsc. Lubimy odpoczywać w miejscach uprzątniętych, a nie w otoczeniu odpadów.
Projekt będzie także okazją do integracji mieszkańców wokół idei wspólnego sprzątania najbliższego otoczenia. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano również animacje, zajęcia edukacyjne oraz indywidualne rozmowy dotyczące zasad segregacji odpadów komunalnych.

– Podczas sobotniego sprzątania dzielnic uczyć będziemy mieszkańców jak segregować odpady – opowiada rzecznik prasowy ZDiZ. – Przygotowane są specjalne informatory dotyczące tego, jak i gdzie wyrzucać poszczególne rodzaje odpadów. Łącznie to nawet dziewięć grup! Wśród nich odpady niebezpieczne, leki, odpady budowlane czy elektrośmieci. Nasi wolontariusze odpowiadać będą na pytania, pomagać w razie wątpliwości. Będą też zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Sprzątanie odbędzie się w sobotę, 17 września br. w godz. 11.00-14.00, a zakończy wspólnym poczęstunkiem. W akcję zaangażują się wszystkie dzielnice Gdańska.

STREFY AKCJI CZYSTE MIASTO GDAŃSK NA ZASPIE:

Zaspa Młyniec
ul. Pilotów 7 – XV Liceum Ogólnokształcące

Zaspa Rozstaje
ul. Meissnera 9 -ZSO nr 8

gdansk.pl

Zobacz również

Pączek za zakupy w Galerii Zaspa

Już niebawem najpyszniejszy dzień w roku, którego głównym bohaterem jest pączek. Z dżemem, marmoladą, budyniem, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *