fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

W Gdańsku odsłonięto pomnik Anny Walentynowicz

W 86 rocznicę urodzin Anny Walentynowicz, przy skwerze jej imienia w Gdańsku Wrzeszczu odsłonięto uroczyście pomnik legendarnej działaczki Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielki w sierpniu 1980 roku NSZZ „Solidarność”. Odsłonięcia dokonali jej syn Janusz oraz wnuki: Katarzyna i Piotr.
fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl
fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Monument Anny Walentynowicz – zmarłej tragicznie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku – autorstwa Stanisława Milewskiego powstał ze składek społecznych, w dużej mierze od członków NSZZ „Solidarność” (zebrano blisko 90 tysięcy złotych). Jak się okazało podczas uroczystości, głównym fundatorem pomnika był gdańszczanin Roman Rojek. Inicjatorem zbiórki i powstania pomnika było Stowarzyszenia „Godność”, a 25 czerwca 2015 roku Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o jego powstaniu.

W uroczystości tłumnie wzięli udział gdańszczanie. Powitał ich prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który określił Annę Walentynowicz „suwnicową, która zmieniła losy świata”, nawiązując do pracy, którą wykonywała i historii strajku z 1980 roku, który wybuchł, gdy Annę Walentynowicz zwolniono ze Stoczni Gdańskiej. Następnie głos zabrał inicjator powstania pomnika Czesław Nowak, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania monumentu, w tym prezydentowi i Radzie Miasta Gdańska.

Odsłonięcia pomnika dokonali Janusz (syn) oraz Katarzyna i Piotr – wnuki Anny Walentynowicz. Wzruszony syn podziękował wszystkim za tak liczne przybycie i hojność przy zbiórce funduszy na pomnik. Wyraził nadzieję, że „pomnik stanie się symbolem tego, co nazywamy normalnością, tego że warto walczyć o godność i normalność ludzi pracy”. Następnie poświęcenia pomnika dokonał Metropolita Gdański ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

W uroczystości udział wzięli dawni koledzy z czasów solidarnościowego podziemia, m.in. Andrzej Gwiazda, Jan Karandziej i Antoni Macierewicz (obecnie wiceprezes PiS), który odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Maciej Łopiński odczytał z kolei list od prezydenta Andrzeja Dudy. Głos zabrał także przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i wiceprezes Stowarzyszenia „Godność” Andrzej Osipów. Historyk i autor książki o Annie Walentynowicz Sławomir Cenckiewicz przypomniał najważniejsze fakty z jej biografii, a pieśni patriotyczne i solidarnościowe wykonał Jan Kołakowski.
Podczas uroczystości otwarto wystawę poświęconą życiu i walce Anny Walentynowicz, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawę składającą się z jedenastu plansz można oglądać w najbliższych dniach przy monumencie.

Przypomnijmy, że 8 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej. Decyzja dyrekcji wywołała 14 sierpnia strajk, w czasie którego powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Walentynowicz do pracy.
Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Sylwetka Anny Walentynowicz:
http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Anna_Walentynowicz

 

gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

[Wideo] Park Jana Pawła II na Rozstajach rozbłysnął świątecznymi ozdobami – w tym samolotem!

Dzielnica Zaspa Rozstaje jest kolejnym miejscem w Gdańsku, które rozbłysło świąteczną choinką. W poniedziałek, 5 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement