Częściowe zaćmienie Słońca nastąpi we wtorek, 25 października, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a gwiazdą, zasłaniając częściowo jej tarczę. To niezwykłe zjawisko będzie można obserwować również w Polsce. Transmisja na żywo z komentarzem astronomów na YouTube Hevelianum oraz www.gdansk.pl.
Zaćmienie Słońca – wiele zależy od pogody
Zaćmienie Słońca będzie widoczne we wtorek, 25 października w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i Południowo-Zachodniej Azji. W Gdańsku rozpocznie się o godz. 11:11, a zakończy o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłonięte zostanie ponad 40 proc. tarczy Słońca. Czas trwania: 2 godziny i 17 minut.
Poszczególne momenty zaćmienia będą się różnić w zależności od położenia geograficznego.
Wiele zależeć będzie od pogody. Prognozy dla Gdańska są bardziej optymistyczne, niż kilka dni wcześniej. W godzinach 11.00-12.00 ma być słonecznie, około 13.00 lekkie zachmurzenie.
Częściowe zaćmienie Słońca w Gdańsku
- Początek: wtorek, 25 października 2022, godz. 11:11
- Maximum: wtorek, 25 października 2022, godz. 12:18
- Koniec: wtorek, 25 października 2022, godz. 13:27
UWAGA! Pamiętajcie – nigdy nie oglądajcie Słońca przez zwykły teleskop, okulary przeciwsłoneczne, lornetkę czy aparat fotograficzny. To niebezpieczne, można nawet stracić wzrok! Eksperci twierdzą, że najbezpieczniejszym sposobem patrzenia na Słońce są specjalistyczne okulary o standardzie ISO 12312-2 |
Transmisja z komentarzem na żywo
Hevelianum na swoim kanale YouTube przygotowało transmisję na żywo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Zaćmienie Słońca będzie można oglądać dzięki współpracy Hevelianum z zaprzyjaźnionymi instytucjami: Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz wrocławskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Transmisję z zaćmienia Słońca będzie można również oglądać na www.gdansk.pl. Wtorek, 25 października, od godz. 11.00.
Przez cały czas trwania transmisji, czyli w godzinach 11:00-13:40, zaćmienie będą komentować na żywo eksperci z partnerskich obserwatoriów oraz astronomki Hevelianum.
– Transmisję przeprowadzimy niezależnie od pogody – zapewnia Dorota Kucharczyk, główna specjalistka ds. marketingu w Hevelianum.
Oglądać na Górze Gradowej przez specjalny teleskop
Osoby, które we wtorek, 25 października, w godz. 11.00-13.00 zdecydują się odwiedzić Górę Gradową w Gdańsku, będą mogły spojrzeć na zaćmienie przez teleskop słoneczny, który specjalnie na tę okazję zostanie ustawiony na głównym placu Hevelianum.
– Pamiętajmy, że obserwacje Słońca są niebezpieczne, dlatego nigdy nie oglądajcie go bez specjalnych filtrów i zabezpieczeń, tym bardziej przez teleskop czy lornetkę. Można nawet stracić wzrok – przypominają astronomowie z Hevelianum. – Przyjdźcie na Górę Gradową i obejrzyjcie Słońce bezpiecznie przez specjalny teleskop przeznaczony tylko do jego obserwacji lub w domu podczas transmisji na żywo.