poniedziałek , 14 Czerwiec 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Zaćmienie słońca w czwartek. Oglądaj z Hevelianum na gdansk.pl

Zaćmienie Słońca powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni tarczę naszej gwiazdy. To zjawisko naturalne, są jego cztery rodzaje: całkowite, częściowe, obrączkowe, hybrydowe.

Zjawisko będzie widoczne w czwartek, 10 czerwca, także w Polsce. Oglądać można będzie je także w internecie.

Transmisja na kanale YouTube Hevelianum i www.gdansk.pl w godzinach 11:30-14:00, dzięki uprzejmości Obserwatorium Astronomicznego im. prof. Roberta Głębockiego GSA w Gdańsku oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

Przez cały czas transmisji zjawisko na żywo komentować eksperci z partnerskich obserwatoriów oraz astronom Hevelianum.

AstroLife przygotował mapę, na której przedstawiono, gdzie w Polsce i w jakich godzinach można obserwować zaćmienie Słońca. W Trójmieście tarcza Słońca zacznie się chować o 11:46, maksymalnie (16 procent) zostanie zasłonięta o 12:50, tarcza słoneczna ponownie zostanie odsłonięta o 13:56.

Osoby, które w tym czasie pojawią się na Górze Gradowej w Gdańsku, będą mogły spojrzeć na zaćmienie przez teleskop, który specjalnie na tę okazję zostanie ustawiony na głównym placu.

UWAGA! Pamiętajcie – nigdy nie oglądajcie Słońca przez zwykły teleskop, okulary przeciwsłoneczne, lornetkę czy aparat fotograficzny. To niebezpieczne, można nawet stracić wzrok! Eksperci twierdzą, że najbezpieczniejszym sposobem patrzenia na Słońce są specjalistyczne okulary o standardzie ISO 12312-2.

Kolejne zaćmienie Słońca – częściowe – będzie miało miejsce 25 października 2022 roku.

Źródło: www.gdanisk.pl

Zobacz również

Gdańsk Osowa. Powstanie park rozrywki Majaland za 20 mln euro. Kiedy będzie otwarcie?

Inwestycja ma kosztować 20 mln euro, pozwolenie na budowę już zostało wydane. Park rozrywki Majaland …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *