poniedziałek , 29 Listopad 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Zaspa świętowała swoje 40 urodziny

40 lat minęło, od kiedy na Zaspie rozpoczął się plan rozbudowy osiedla mieszkaniowego. Z tej okazji, 7 czerwca, Rada Osiedla Zaspa Młyniec przygotowała całodniowy  festyn rodzinny, proponując atrakcje sportowe, artystyczne oraz muzyczne. 

IMG_5215Zaspa to…

Impreza została podzielona na trzy bloki tematyczne: „Zaspa to sport i rekreacja”, „Zaspa to kultura” oraz „Zaspa to muzyka”. Na początku jednak były murale. Od godziny 9:00, rozpoczęło się zwiedzanie galerii z przewodnikiem. Gdy już wybiła godzina 10:00, zawodnicy wystartowali w biegowym Grand Prix, podzielonym na kategorie; Młodzików i Juniorów – zakończone biegiem głównym na dystansie 5 km. Najlepsi zawodnicy trzech biegów zostali nagrodzeni. Równocześnie, na scenie głównej odbywały się występy artystyczne wychowanków z gdańskich szkół i przedszkoli oraz pokazy Fitnesshouse i Parkour grupy „Movement”. Dobry humor wśród mieszkańców, podtrzymywała grupa improwizacyjna „ImproVisja”. Ponadto, na „Dziecięcym Pchlim Targu” – dzieci, przychodząc z własnymi zabawkami, mogły wcielić się w rolę prawdziwego kupca. Na deser, trawnik przed klubem „Plama”, przemienił się w teatr dla dzieci, natomiast Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła biesiadę literacką z Danutą Grechutą. Gdy rozpoczął się koncert główny, na scenie zagrali: „Tune 4 Tune”, „H.E.X.E.”, „Kot Kreskowy”, „Ciąg Dalszy Nastąpił” oraz „BIXBIT”.

IMG_5216 Dawniej lotnisko, dzisiaj osiedle mieszkaniowe

Od 1919 roku, na Zaspie działało lotnisko cywilno-wojskowe, które w 1974 roku postanowiono przenieść w  okolice wsi Rębiechowo. Po dawnym lotnisku pozostało do dziś wiele śladów; nazwy ulic, fragment pasa  startowego czy hangar, w którym obecnie znajduje się jedno z centrów handlowych. – 40 lat temu zaczęły  tutaj powstawać  pierwsze bloki mieszkaniowe, ale największy rozwój przypada na ostatnią dekadę – mówi  Łukasz Bejm, przewodniczący Rady Osiedla Zaspa Młyniec. – Dużą wartość stanowią murale. Warto je  zobaczyć, zwłaszcza, że jako nieliczni w Europie mamy własną galerię murali – dodaje. – Myślę, że rozwój  przyspieszył również w momencie, gdy powstała „Plama”, nasz klub artystyczny – podsumowuje.

Organizatorzy festynu rodzinnego z okazji 40 urodzin Zaspy: Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk, Rada Osiedla Zaspa Młyniec,  Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 13, XV Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Katolickich im. św. Kazimierza. Impreza otrzymała patronat honorowy Prezydenta Miasta Gdańska – Pawła Adamowicza.

Zobacz również

Parada Niepodległości 2021 coraz bliżej. Sprawdź co się szykuje na 11 listopada

Parada Niepodległości powraca! Wprawdzie z wieloma covidowymi ograniczeniami, ale jednak się odbędzie. 11 listopada w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *