previous arrow
next arrow
Slider

[Zaspa TV] Historia dzielnicy: Cmentarz Pomnik Bohaterów „Zaspa”

To jedno z najbardziej historycznych, a zarazem najsmutniejszych miejsc w dzielnicy. Setki grobów upamiętniających ofiary I wojny światowej oraz Hitleryzmu. To właśnie Cmentarz na Zaspie.

Zlokalizowany w unikalnym miejscu pomiędzy blokami. Skrywa tajemnice, o których nigdy się nie dowiemy. Grzebano tutaj ciała więźniów obozu w Stutthofie oraz pozostałych miejsc kaźni.

W 1985 roku nekropolia stała się cmentarzem-pomnikiem. Wykonano wtedy ażurowe ogrodzenie przypominające połączone ze sobą krzyże, ustawiono umowne nagrobki oraz zburzono dom grabarza.

4 kwietnia 1992 roku do specjalnie zbudowanego grobowca uroczyście złożono szczątki Obrońców Poczty Polskiej, którzy zostali rozstrzelani w pobliżu.
Tablica na grobowcu głosi:

W tym miejscu pochowano szczątki 38 Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, którzy 1 września 1939 roku odpierali przez 14 godzin niemieckie ataki na polską placówkę. Było to jedno z pierwszych strać II wojny światowej. Obrońcy zostali rozstrzelani przez Niemców 5 października 1939 roku. Na podstawie wyroków śmierci, które Niezawisły Sąd Republiki Federalnej Niemiec uznał w latach 1996-1998 za zbrodnię sądową i pogwałcenie IV Konwencji Haskiej. Utajnione miejsce pochówku Obrońców odnaleziono dopiero 28 sierpnia 1991 r.

About Kasia

Zobacz również

Pokonkursowa wystawa plakatu FETA 2022

Gdański Archipelag Kultury Plama serdecznie zaprasza na pokonkursową wystawę plakatu FETA 2022. Zróżnicowana i kolorowa, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *