mat.prasowe

Piękny trawnik przez cały rok?

Zima to nie tylko trudny okres dla ludzi, ale także dla roślin ogrodowych i traw. Czy zatem możliwe jest to, aby móc cieszyć się żywy dywanem zieleni na wiosnę? Jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia pod warunkiem, że zadbamy o przydomowy trawnik jeszcze przed sezonem, najlepiej już na jesień. Dzięki kilku zabiegom pielęgnacyjnym trawnik przetrwa w dobrej kondycji zimę. O czym zatem powinniśmy pamiętać?

Piękny trawnik przed sezonem? Zadbaj o niego już jesienią!

Zima wcale nie musi być zabójcza dla naszego domowego trawnika, jeśli będziemy pamiętać o regularnym koszeniu, wertykulacji, usuwaniu liści i nawożeniu go. Błędem jest zaniedbywanie jesiennego nawożenia i robieniu tego dopiero na wiosnę. Chodzi bowiem o wzmocnienie systemu korzeniowego traw i dostarczeniu substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia jeszcze przed zimą.

Zanim jednak przejedziemy do nawożenia, należy skosić trawę. Wygląda to jednak inaczej jesienią, niż w przypadku koszenia trawy latem i wiosną. Przed zimą zaleca się skosić po raz ostatni trawę, zostawiać nieco dłuższe źdźbła – od około 10 do 12 cm. Dlaczego? Otóż ma to na celu uchronienie młodych pędów trawy przed uszkodzeniem. Ponadto zbyt nisko koszona trawa staje się mniej odporna na przemarzanie.

Jako, że jesienią nie brakuje spadających liści, należy się ich pozbyć z przydomowego trawnika. Niezgrabione liście przyczynią się do gnicia źdźbeł, gdyż trawa nie ma dostępu do powietrza, będąc przykryta stertą liści. W ten sposób można również zapobiec chorobom trawnika na wiosnę w postaci chociażby żółto-brązowych plam na trawniku.

Nie zaleca się również chodzenia po trawniku pokrytym śniegiem, co prowadzi do jego ubicia, a powstała zmarzlina odcina trawnik od powietrza, co również przyczynić może się do gnicia trawy.

Czy i czym nawozić trawnik?

Wiele osób odpuszcza sobie jesienne nawożenie przydomowego trawnika, co jednak nie jest najlepszym pomysłem. Październik to ostatni miesiąc na nawożenie trawnika mineralnymi nawozami. Sięgnąć należy po nawozy typowo jesienne, które nie mają azotu w składzie, ale obfitują za to w dużą ilość fosforu i potasu. Chodzi tutaj bowiem o stymulowanie wzrostu systemu korzeniowego oraz ułatwienie roślinom przystosowanie się do niesprzyjających warunków zimowych. Azot bowiem pobudza rośliny do wzrostu traw, czego oczywiście nie chcemy, gdyż po pojawieniu się niskich temperatur może dojść nawet do obumarcia traw. Należy również ściśle stosować się do zaleceń producenta, czyli stosować odpowiednie dawki nawozu.

Okazuje się bowiem, że przedawkowanie w tym przypadku będzie znacznie gorsze niż niedobór nawozu. Po nawiezieniu trawnika przy domu jednorodzinnym, należy obficie go podlewać, a na wiosnę pamiętać o regularnym nawadnianiu, aby nie doszło do przesuszenia podłoża.

Zdarza się także tak, że w trawie pojawia się mech, dlatego też dobrze jest sięgnąć po wapno. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w przypadku kwaśnej gleby, która dodatkowo jest zbita i zimna.

Dzięki wapnowaniu można skutecznie odkwasić ziemię i poprawić jej strukturę. Taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz na dwa czy trzy lata. Należy pamiętać jednak o tym, aby zachować co najmniej czterdziestodniową przerwę między wapnowaniem a nawożeniem trawnika.

About Marcin

Zobacz również

Nowe początki/Dyskusje Bez Tabu

Opowiadania performatywne to niezwykłe spektakle, podczas których zawodowe opowiadaczki – Ela i Groszek Stanilewicz sprawiają, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement