niedziela , 19 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider

31-latka utonęła w Gdańsku. Policja apeluje o ostrożność nad wodą

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności nad wodą i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przedwczoraj w Gdańsku utonęła 31-letnia kobieta. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego wypadku. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych.

Przedwczoraj ok. godz. 18.45 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku otrzymał zgłoszenie, że na plaży na Wyspie Sobieszewskiej na wysokości wejścia nr 7 (od ul. Trałowej) prawdopodobnie utonęła kobieta. Dyżurny natychmiast skierował w to miejsce policjantów z Referatu prewencji na wodach i poinformował ratowników SAR. Funkcjonariusze wspólnie z ratownikami rozpoczęli poszukiwania kobiety. Policjanci z komisariatu ustalili, że 31-letnia mieszkanka gminy Pruszcz Gdański do wody weszła wspólnie z koleżanką. Wodę miały mniej więcej do pasa, gdy nagle straciły grunt pod nogami. 31-latka zniknęła pod taflą wody, a jej koleżanka zdołała się uratować. Ratownicy wstępnie przyznali, że do wypadku mogły się przyczynić silne prądy wsteczne, które są bardzo niebezpieczne.

Kobieta została odnaleziona ok. 60 m od miejsca zaginięcia. Lekarz pogotowia ratunkowego podjął akcję reanimacyjną ale niestety nie udało się przywrócić czynności życiowych.

Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności wypadku. Było to pierwsze utonięcie w Gdańsku w te wakacje.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury, wręcz upały powodują, że coraz częściej wybieramy się nad wodę. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz alkohol to główne przyczyny utonięć.

Przypomnijmy raz jeszcze najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą:

– korzystajmy z kąpielisk tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione, stosujmy się do poleceń wydawanych przez ratowników;

– nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby nietrzeźwe;

– nie kąpiemy się zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę;

– nie wchodzimy do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności; po wejściu do wody najpierw schładzamy okolice serca, karku oraz twarzy;

– nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły;

– nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

– nie skaczemy do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;

– dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających muszą pamiętać o założeniu kapoku.

Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *