previous arrow
next arrow
Slider
Straż Miejska w Gdańsku

Barszcz Sosnowskiego także w Gdańsku

Alarmują media, ostrzegamy i Straż Miejska w Gdańsku. Uważajmy na Barszcz Sosnowskiego! Do strażników zgłaszane są kolejne miejsca, w których rośnie ta niebezpieczna roślina. Nie wszystkie sygnały się potwierdzają, bowiem barszcz bywa mylony z innymi gatunkami. W przypadku tej rośliny lepiej jednak dmuchać na zimne! Dlatego też funkcjonariusze sprawdzają każdy sygnał.

Skąd się wziął?

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu i jest gatunkiem bardzo inwazyjnym. Do Polski został sprowadzony pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Uznawano go wówczas za cenną roślinę pastewną. Niedługo później okazało się, że barszcz kiepsko sprawdza się w tej roli, a na dodatek stanowi zagrożenie dla zdrowia, powoduje szkody w środowisku przyrodniczym, szybko się rozprzestrzenia i bardzo trudno się go pozbyć.

Jak wygląda i dlaczego jest aż tak groźny?

Łodygi barszczu mogą osiągać nawet cztery metry wysokości, a korzenie sięgają dwóch metrów w głąb ziemi. Jego kwiatostany to baldachy, podobne do kopru, jednak dużo większe – ich średnica może wynosić pół metra. Płatki kwiatów są białe lub lekko zaróżowione. Roślina produkuje ogromną ilość nasion, które są zdolne do kiełkowania przez kilka lat. Łatwo też odrasta z korzenia.

Barszcz wydziela charakterystyczny olejek eteryczny, którego skład zmienia się w czasie sezonu wegetacyjnego. Substancja ta, gdy dostanie się na skórę, w obecności światła słonecznego powoduje oparzenia II i III stopnia. Osoba poszkodowana nie od razu orientuje się, że dzieje się coś złego. Do chwili pojawienia się pierwszych symptomów mija pewien czas (do dwóch godzin), a objawy oparzenia potrafią wystąpić nawet po kilku dniach. Groźny jest nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną. W upalne dni wokół barszczu unoszą się opary olejku eterycznego. Także one mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki.

Kilka dni temu na południu Polski zmarła w szpitalu 67-letnia kobieta, która podczas koszenia trawy poparzyła się barszczem. Poszkodowana spędziła w szpitalu trzy tygodnie. Niestety, lekarzom nie udało się jej pomóc.

Barszcz Sosnowskiego trzeba omijać z daleka! Jeśli jednak ktoś nie byłby w stanie uniknąć spotkania z tą rośliną, powinien bezwzględnie chronić każdy centymetr skóry oraz oczy. Ubranie musi być szczelne, wykonane najlepiej z materiałów syntetycznych i wodoodpornych. A gdy już dojdzie do kontaktu z olejkiem eterycznym rośliny, trzeba natychmiast obmyć skórę wodą z mydłem i unikać promieni słonecznych przez dwie doby.

Cały kraj ma problem z Barszczem Sosnowskiego

Roślina występuje na terenie całej Polski, również na Pomorzu. Nie wolno jej hodować, rozmnażać, ani sprzedawać (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym). Stanowiska barszczu można niszczyć kilkoma sposobami: ścinając kwitnące pędy (w odpowiednim momencie), wykopując rośliny lub stosując środki chemiczne. Walka z rośliną może trwać kilka lat.

Barszcz w Gdańsku

Straż Miejska dostała w tym sezonie już kilka zgłoszeń, dotyczących Barszczu Sosnowskiego. Nie wszystkie się potwierdziły. Ponieważ funkcjonariusze nie mają odpowiednich środków, by zajmować się problemem, informacje o przypadkach występowania rośliny na terenach miejskich przekazywane są do Działu Utrzymania Zieleni w Zarządzie Dróg i Zieleni. Barszczem, który rośnie na terenach prywatnych muszą zająć się właściciele gruntu – mówi Dorota Gwizdalska, inspektor ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku.

We wtorek 30 czerwca mundurowi z Referatu I dostali informację, że na terenie jednej z posesji przy ul. Łostowickiej rośnie Barszcz Sosnowskiego. Na miejscu potwierdzili, że faktycznie chodzi o tę bardzo niebezpieczną roślinę. Ponieważ rozpanoszyła się ona częściowo także na działce miejskiej, informacja w tej sprawie trafiła do Dyżurnego Inżyniera Miasta.

Wcześniej strażnikom zgłaszano, że Barszcz Sosnowskiego można spotkać między innymi w rejonie Twierdzy Wisłoujście, na Chełmie oraz na Oruni Górnej.

Przypadki występowania Barszczu Sosnowskiego w Gdańsku można zgłaszać Straży Miejskiej na alarmowy numer 986 lub Dyżurnemu Inżynierowi Miasta (nr tel. 58 524 45 00). Każdy sygnał jest natychmiast sprawdzany.

Straż Miejska w Gdańsku

Zobacz również

Premiera Lilli Wenedy Juliusza Słowackiego

W piątek, 26 lutego o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera …

1 komentarz

  1. Który to już raz spotykamy się z sytuacją, że Państwo sprowadziło sobie do kraju coś, a teraz osoby prywatne muszą z tym walczyć… sami…
    Nie można się tym barszczem zająć tak jak z azbestem na dachach?? za państwowe pieniądze?? Nie sądzę, żeby ktoś dla upiększenia ogrodu sadził sobie na działce barszcz Sosnowskiego…….!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *