piątek , 24 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Straż Miejska w Gdańsku

Barszcz Sosnowskiego także w Gdańsku

Alarmują media, ostrzegamy i Straż Miejska w Gdańsku. Uważajmy na Barszcz Sosnowskiego! Do strażników zgłaszane są kolejne miejsca, w których rośnie ta niebezpieczna roślina. Nie wszystkie sygnały się potwierdzają, bowiem barszcz bywa mylony z innymi gatunkami. W przypadku tej rośliny lepiej jednak dmuchać na zimne! Dlatego też funkcjonariusze sprawdzają każdy sygnał.

Skąd się wziął?

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu i jest gatunkiem bardzo inwazyjnym. Do Polski został sprowadzony pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Uznawano go wówczas za cenną roślinę pastewną. Niedługo później okazało się, że barszcz kiepsko sprawdza się w tej roli, a na dodatek stanowi zagrożenie dla zdrowia, powoduje szkody w środowisku przyrodniczym, szybko się rozprzestrzenia i bardzo trudno się go pozbyć.

Jak wygląda i dlaczego jest aż tak groźny?

Łodygi barszczu mogą osiągać nawet cztery metry wysokości, a korzenie sięgają dwóch metrów w głąb ziemi. Jego kwiatostany to baldachy, podobne do kopru, jednak dużo większe – ich średnica może wynosić pół metra. Płatki kwiatów są białe lub lekko zaróżowione. Roślina produkuje ogromną ilość nasion, które są zdolne do kiełkowania przez kilka lat. Łatwo też odrasta z korzenia.

Barszcz wydziela charakterystyczny olejek eteryczny, którego skład zmienia się w czasie sezonu wegetacyjnego. Substancja ta, gdy dostanie się na skórę, w obecności światła słonecznego powoduje oparzenia II i III stopnia. Osoba poszkodowana nie od razu orientuje się, że dzieje się coś złego. Do chwili pojawienia się pierwszych symptomów mija pewien czas (do dwóch godzin), a objawy oparzenia potrafią wystąpić nawet po kilku dniach. Groźny jest nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną. W upalne dni wokół barszczu unoszą się opary olejku eterycznego. Także one mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki.

Kilka dni temu na południu Polski zmarła w szpitalu 67-letnia kobieta, która podczas koszenia trawy poparzyła się barszczem. Poszkodowana spędziła w szpitalu trzy tygodnie. Niestety, lekarzom nie udało się jej pomóc.

Barszcz Sosnowskiego trzeba omijać z daleka! Jeśli jednak ktoś nie byłby w stanie uniknąć spotkania z tą rośliną, powinien bezwzględnie chronić każdy centymetr skóry oraz oczy. Ubranie musi być szczelne, wykonane najlepiej z materiałów syntetycznych i wodoodpornych. A gdy już dojdzie do kontaktu z olejkiem eterycznym rośliny, trzeba natychmiast obmyć skórę wodą z mydłem i unikać promieni słonecznych przez dwie doby.

Cały kraj ma problem z Barszczem Sosnowskiego

Roślina występuje na terenie całej Polski, również na Pomorzu. Nie wolno jej hodować, rozmnażać, ani sprzedawać (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym). Stanowiska barszczu można niszczyć kilkoma sposobami: ścinając kwitnące pędy (w odpowiednim momencie), wykopując rośliny lub stosując środki chemiczne. Walka z rośliną może trwać kilka lat.

Barszcz w Gdańsku

Straż Miejska dostała w tym sezonie już kilka zgłoszeń, dotyczących Barszczu Sosnowskiego. Nie wszystkie się potwierdziły. Ponieważ funkcjonariusze nie mają odpowiednich środków, by zajmować się problemem, informacje o przypadkach występowania rośliny na terenach miejskich przekazywane są do Działu Utrzymania Zieleni w Zarządzie Dróg i Zieleni. Barszczem, który rośnie na terenach prywatnych muszą zająć się właściciele gruntu – mówi Dorota Gwizdalska, inspektor ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku.

We wtorek 30 czerwca mundurowi z Referatu I dostali informację, że na terenie jednej z posesji przy ul. Łostowickiej rośnie Barszcz Sosnowskiego. Na miejscu potwierdzili, że faktycznie chodzi o tę bardzo niebezpieczną roślinę. Ponieważ rozpanoszyła się ona częściowo także na działce miejskiej, informacja w tej sprawie trafiła do Dyżurnego Inżyniera Miasta.

Wcześniej strażnikom zgłaszano, że Barszcz Sosnowskiego można spotkać między innymi w rejonie Twierdzy Wisłoujście, na Chełmie oraz na Oruni Górnej.

Przypadki występowania Barszczu Sosnowskiego w Gdańsku można zgłaszać Straży Miejskiej na alarmowy numer 986 lub Dyżurnemu Inżynierowi Miasta (nr tel. 58 524 45 00). Każdy sygnał jest natychmiast sprawdzany.

Straż Miejska w Gdańsku

Zobacz również

Zaspa Rozstaje. Roboczy spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie miejskich i dzielnicowych radnych

O planach wobec betonowej kładki nad al. Rzeczypospolitej, o przyszłości zielonego terenu pomiędzy ulicami Burzyńskiego …

1 komentarz

  1. Który to już raz spotykamy się z sytuacją, że Państwo sprowadziło sobie do kraju coś, a teraz osoby prywatne muszą z tym walczyć… sami…
    Nie można się tym barszczem zająć tak jak z azbestem na dachach?? za państwowe pieniądze?? Nie sądzę, żeby ktoś dla upiększenia ogrodu sadził sobie na działce barszcz Sosnowskiego…….!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *