previous arrow
next arrow
Slider
fot. gdansk.pl

Betlejemskie Światło Pokoju w Gdańsku

gdansk.pl
gdansk.pl

Kolejny raz, wprost z Groty Narodzenia w Betlejem, Światło Pokoju trafi do Gdańska. Skauci i harcerze niosą je w międzynarodowej sztafecie z Betlejem przez Wiedeń do blisko 30 krajów Europy. Harcerze i harcerki Chorągwi Gdańskiej ZHP zapraszają wszystkich mieszkańców Gdańska 18 grudnia o godz. 17.00 pod fontannę Neptuna na uroczyste przekazanie Światła. Płomień, który jest symbolem nadziei i pokoju między narodami dociera do Polski już dwudziesty czwarty raz.

Od 1986r w Betlejem odbywa się tradycyjna ceremonia zapalenia Światła Pokoju. Od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia zapala je wyróżnione za aktywność społeczną dziecko z Górnej Austrii, w tym roku 9-letni Tycjan Ronacher z Linz. Płomień w specjalnej lampie transportowany jest liniami lotniczymi Austrian Airlines do Wiednia, gdzie 13 grudnia odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo z udziałem delegacji harcerskich z ponad 20 krajów.

„Pokój jest w nas” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Zainspirowane jest cytatem św. Jana Pawła II „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”. Mówi o tym, że pokój jest owocem, który rodzi się w nas, ale przychodzi jako dar Ducha. Przenika nas całych, choć najbardziej odczuwamy go w naszym sercu i naszej duszy. Jego skutki są również widoczne na zewnątrz i promieniują na ludzi wokół nas. Prawdziwy pokój ducha zmienia nasze patrzenie na siebie samych, na ludzi, świat – daje nam coraz pełniejszą wolność.

W przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w Gdańsku wezmą udział delegacje 22 hufców harcerzy z całego województwa pomorskiego, komenda Chorągwi Gdańskiej oraz zaproszeni goście. – Mam nadzieję, że po betlejemski ogień przyjdą również mieszkańcy Gdańska. Osoby z innych miejscowości województwa też nie powinny się martwić – harcerze z całego regionu zabiorą ogień ze sobą, by przekazywać go w swoich lokalnych społecznościach przez instytucje publiczne, urzędy miast i gmin czy kościoły – mówi harcmistrz Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje również związany z Betlejemskim Światłem Pokoju Zlot harcerzy i harcerek w Zakopanym. Zakończeniem dwóch dni pełnych harcerskiej przygody (gier miejskich, koncertów, warsztatów duchowych, ogniobrania) jest przekazanie Światła harcerzom z Polski przez skautów ze Słowacji w miejscowości Svit. Od tego momentu Światło rozpocznie swoją drogę przez Polskę, a z Gdyni na pokładzie Zawiszy Czarnego wyruszy w rejs do Danii.

źródło: gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

Pokonkursowa wystawa plakatu FETA 2022

Gdański Archipelag Kultury Plama serdecznie zaprasza na pokonkursową wystawę plakatu FETA 2022. Zróżnicowana i kolorowa, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *