previous arrow
next arrow
Slider
fot. gdansk.pl

Brodka i Przemyk gwiazdami Jarmarku św. Dominika

29 koncertów w ciągu 23 dni – tak w liczbach prezentuje się tegoroczna muzyczna oferta Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Na scenie na Targu Węglowym wystąpią m.in. Brodka, Renata Przemyk, Bednarek i Fisz Emade Tworzywo. Pierwszy koncert już w sobotę 25 lipca.

Jedna z największych dorocznych imprez przyciągających do Gdańska tysiące turystów, jaką bez wątpienia jest Jarmark św. Dominika, potrwa od 25 lipca do 16 sierpnia. Na odwiedzających czekają nie tylko stoiska z rękodziełem czy oryginalną żywnością, ale przede wszystkim wydarzenia kulturalne i dobra zabawa. Warto wybrać się na Targ Węglowy i do Altany Melomana, tym bardziej że wstęp na wszystkie odbywające się tam koncerty jest darmowy.

Pierwszą gwiazdą, którą zobaczymy na Targu Węglowym w sobotę 25 lipca będzie Monika Brodka. Artystka poruszająca się w nurcie ambitnego popu zaprezentuje utwory z płyty „Granda” (2010 r.), tego wieczoru można więc spodziewać się energetycznych, tanecznych piosenek. Zanim Brodka pojawi się na scenie, publiczność rozgrzeje wokalistka i pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Odette Dąbrowska. Początek koncertu o godz. 20.30. Kulturalną inaugurację jarmarku zakończy pokaz fajerwerków.

Dzień później, w niedzielę 26 lipca, na Targu Węglowym wystąpią bracia Waglewscy z hiphopowym projektem Fisz Emade Tworzywo. Choć w Trójmieście można ich podziwiać na żywo wyjątkowo często, warto wybrać się na koncert kolejny raz – ich ostatnia, eklektyczna płyta „Mamut”, na której hip-hop bardzo udanie miesza się z funkiem, rockiem i jazzem, zachwyciła krytyków i fanów. Koncert rozpocznie się o godz. 21.

W środę 29 lipca w Altanie Melomana (ul. Grobla I) odbędzie się pierwsze muzyczne spotkanie z cyklu „Koncerty pod gwiazdami”: „Koncert sentymentalny – jak za dawnych lat”. W programie tego kameralnego wydarzenia znajdziemy piosenki znane z teatrów rewiowych oraz przeboje musicalowe i filmowe, w interpretacjach solistów i muzyków scen operowych. Wystąpią: Zofia Kotlicka-Wiesztordt (sopran), Małgorzata Siewert (skrzypce), Radosław Kruszyna (fortepian, akordeon) i Jarosław Stokowski (kontrabas).

Dzień później w tym samym miejscu artyści operowi zaprezentują się w ariach i duetach z „Cyrulika sewilskiego”, „Carmen” czy „Romea i Julii”. Wystąpią: Julia Iwaszkiewicz (sopran), Kamil Pękala (baryton), Emila Grażyńska (fortepian) oraz Karolina Sutt (skrzypce). Oba koncerty rozpoczną się o 20.30.

Także w czwartek 30 lipca na Targu Węglowym odbędzie się inny koncert. Do zabawy w rytmach polsko-afrykańskich zaprosi Ikenga Drummers. Dziewięcioosobowa grupa zapewni energetyczną mieszankę rocka i afro jazzu. Jak to brzmi na żywo, można było się przekonać niedawno podczas Festiwalu Kultur Świata „Okno na Świat”. Koncert w ramach jarmarku dominikańskiego rozpocznie się o godz. 21.

W piątek 31 lipca jarmark upłynie pod znakiem muzyki akustycznej. Na gdańskiej scenie wystąpi warszawski muzyk Pablopavo, laureat Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka popularna. Koncert będzie okazją, by posłuchać utworów z najnowszego albumu artysty, zatytułowanego „Tylko” (2014). Początek koncertu na Targu Węglowym o godz. 21.

Pierwszy dzień sierpnia to z kolei ukłon w stronę miłośników klasyki. Na Targu Węglowym wystąpi Królewska Orkiestra Salonowa. Podczas „Koncertu na Królewskim Szlaku” zabrzmią takie utwory, jak walc „Il Baccio”, Tango „El Choclo”, „Besame mucho” czy „Amigos para siempre”, czyli piosenki neapolitańskie i przeboje z lat 20. i 30. Wystąpią: Natalia Walewska (skrzypce), Magdalena Chmielecka (sopran), Łukasz Wroński (tenor), Radosław Kruszyna (akordeon, fortepian) i Piotr Sutt (instrumenty perkusyjne). Wyjątkowa muzyczna podróż do przeszłości zacznie się o godz. 20.30.

W niedzielę 2 sierpnia Targ Węglowy tradycyjnie opanują carillony. Tym razem ten rzadki instrument usłyszymy w aranżacji… funkowej. Na scenie obok laureatki konkursów carillonowych Moniki Kaźmierczak wystąpi zespół the glennSkiis’s, którego muzyka oscyluje wokół takich gatunków, jak acid-jazz, funk, big-beat i oldschoolowy hip-hop. Grupa zaprezentuje się w składzie: GlennSKii Meyer (wokal), Artur Falecki (bas), Zdzisław Ejsmont (perkusja), Paweł Szewczyk (wibrafon) i Paweł Hulisz (trąbka). Początek wydarzenia „Funk’n’bells” o godz. 20.30.

Czwartek 6 sierpnia będzie należał do studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Altanie Melomana (ul. Grobla I) w ramach cyklu „Koncerty pod gwiazdami” wystąpią: Katarzyna Syguła (sopran), Michał Grabczuk (tenor) i Aleksandra Bieg-Piaseczna (fortepian). Wykonają utwory operowe, operetkowe, musicalowe i piosenki. Koncert zatytułowany „Marzenia o sławie” rozpocznie się o godz. 20.30.

Dzień później, w piątek 7 sierpnia, gwiazdy znowu pojawią się na scenie na Targu Węglowym. Tym razem wieczór będzie należał do Pogodno Hajle Silesia, będącego projektem szczecińskiego zespołu Pogodno. Można spodziewać się zabawy słowem i nieoczywistych brzmień. Koncert rozpocznie się o godz. 21.

Kolejną gwiazdą, którą zobaczymy na tej scenie, będzie Mela Koteluk. Piosenkarka wystąpi w sobotę 8 sierpnia. Artystka o niepowtarzalnym głosie zaśpiewa piosenki ze swojej ostatniej płyty, zatytułowanej „Migracje”. Warto przyjść i posłuchać, żeby się przekonać, jak brzmi muzyczny sukces: artystyczny i zarazem komercyjny. Początek koncertu o godz. 21.

Następnego dnia, w niedzielę 9 sierpnia, na Targu Węglowym zaprezentuje się inna kobieca gwiazda, prawdziwa weteranka sceny muzycznej – Renata Przemyk. Wraz z towarzyszącymi jej muzykami wykona dla gdańskiej publiczności utwory z ostatniej płyty „Rzeźba dnia” (2014 r.), ale nie zabraknie też nieśmiertelnych przebojów, z którymi nadal jest najbardziej kojarzona – a więc „Babę zesłał Bóg” czy „Kochana”. Koncert rozpocznie się o godz. 21.

W środę 12 sierpnia w Altanie Melomana (ul. Grobla 1) wystąpi Galicia Folk Band. Zespół ze Lwowa na pewno zaskoczy, bo w swoim repertuarze ma zarówno utwory muzyki klasycznej i folkowe piosenki ukraińskie, jak i covery współczesnych przebojów. Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się „Wielki Dzień Tenorów”. Wystąpią: Maciej Gronek, Wojciech Lewandowski, Łukasz Wroński i Witalij Wydra, a na fortepianie akompaniować im będzie Emilia Grażyńska. Oba koncerty rozpoczynają się o godz. 20.30.

W ostatni piątek Jarmarku św. Dominika, 14 sierpnia, na Targu Węglowym zobaczymy wokalistkę, kompozytorkę i multiinstrumentalistkę Julię Marcell. O jej najnowszej, trzeciej płycie, zatytułowanej „Sentiments”, krytycy mówią, że jest najlepsza w jej karierze. Czy tak jest rzeczywiście, będzie można się przekonać już o godz. 21.

Ponadtrzytygodniowa muzyczna podróż zakończy się wielkim finałem. W sobotę 15 sierpnia na Targu Węglowym odbędą się aż dwie muzyczne atrakcje. O godz. 16 wystąpi Peter Mante’s Gospel Project, a o godz. 17 aktorka i wokalistka Dorota Osińska. Jarmark dominikański zakończy koncert Kamila Bednarka w niedzielę 16 sierpnia. Młody muzyk wystąpi o godz. 20 na Targu Węglowym. Przed nim zaprezentuje się zespół Szfunk, czerpiący muzycznie z lat. 70. Początek o godz. 19.

 

Szczegółowy program Jarmarku św. Dominika na stronie jarmarkdominika.pl.

gdansk.pl

Zobacz również

Twój sklep dla zwierząt nr 1 już wkrótce w Gdańsku!

W najbliższych tygodniach znana sieć sklepów dla zwierząt Maxi Zoo otworzy swój pierwszy sklep w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *