wtorek , 19 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
gazeta.pl

Chodnik nie jest dla samochodów

Działania mające na celu przypomnieć kierowcom to krótkie, ale jakże treściwe hasło będą prowadzone w dniach 27 – 28 marca.

Obecne czasy, w których większości z nas ciągle się gdzieś śpieszy – czy to do urzędu, czy to do pracy, czy to po dziecko, ponieważ za chwilę zamykają przedszkole – powodują, że stres towarzyszy nam praktycznie codziennie. „Byle się nie spóźnić” – tak brzmi dewiza wielu kierowców. Kierując się owym mottem faktycznie może uda się zdążyć czy to do pracy czy to do urzędu, ale przy okazji może się również okazać, że w tym całym pośpiechu gdzieś umknie nam bardzo istotne prawo, którym jest w tym wypadku Ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Skoro do urzędu czy po dziecko z przedszkola przyjechaliśmy tylko na chwilę, a poza tym to przecież nie ma parkingów w okolicy, a gdzieś stanąć trzeba to zostawiamy swoje auta na chodniku nie zwracając uwagi na to, że jest to niezgodne z prawem i nierzadko potrafi skutecznie zablokować deptak. Skoro wykazujemy się taką bezmyślnością i nieposzanowaniem przepisów musimy być także gotowi na konsekwencje, które wyciągną funkcjonariusze z Referatu V oraz VI, którzy będą prowadzić działania pod hasłem: „Chodnik dla ludzi, nie dla samochodów”. Powyższe jednostki Strazy Miejskiej swoim działaniem obejmują następujące dzielnice:

Referat V – Chełm, Jasień, Kokoszki, Piecki/Migowo, Ujeścisko

Referat VI – Orunia-Św Wojciech-Lipce, Olszynka, Rudniki, Stogi, Przeróbka, Wyspa Sobieszewska

Przypominamy, że zgodnie z art. 47 Ustawy Prawo o ruchu drogowym dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że:

– na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
– szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m;
– pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Straż Miejska w Gdańsku apeluje do kierowców o respektowanie praw pieszych, którzy w sytuacji zablokowania chodnika są zmuszeni do wchodzenia na jezdnie co stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Za naruszenie powyższych reguł grozi mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.

źródło: Straż Miejska w Gdańsku

Zobacz również

Budżet Obywatelski 2022. Ostatnie godziny – głosowanie trwa tylko do poniedziałku, 18 października

To już ostatnie dni, podczas których można decydować o przyszłości najbliższego otoczenia w dzielnicy, ale …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *