wtorek , 9 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
fot. gdansk.pl

Choinka już jest!

Ma blisko 25 metrów, waży około czterech ton, jest bardzo piękna i gęsta. Stoi już na Długim Targu w Gdańsku! W piątek, 28 listopada, po godzinie 20:00 zakończyła się operacja ustawiania w centrum miasta tegorocznej choinki świątecznej. Przyjechała z nadleśnictwa Lipusz.

Drzewo umieszczone zostało w specjalnym stojaku – zagłębionym w grunt na głębokość około 4 metrów. Wjazd drzewa na Długi Targ był niezwykle spektakularny – drzewo jest tak gęste i rozłożyste, że mimo ścisłego obwiązania go na czas transportu sznurami – z trudem przecisnęło się przez jedno z łukowych przęseł Zielonej Bramy.

W weekend rozpoczęło się budowanie wokół niego specjalnego stelaża – który utrzyma ciężar oświetlenia i wszystkich ozdób, które zawisną na choince. A planowane jest sporo – ok. 2 kilometrów (!) lampek choinkowych, 300 metrów łańcucha, 70 ledowych sopli, 300 bombek, a jako zwieńczenie – świecąca gwiazda. Od dzisiaj zacznie się natomiast strojenie drzewa.

Również w w dniu dzisiejszym na Targu Węglowym (na którym już trwają przygotowania do Jarmarku Świątecznego) stanie druga – nieco mniejsza choinka. Pod płytami Targu już przygotowana jest specjalny potężny ‘stojak’, w którym osadzone zostanie drzewo. Druga z choinek ma ok 8 metrów. Zawiśnie na niej 200 zabawek oraz 173 świecące sznury lampek w białym kolorze.

Gdańska (główna) choinka ustawiana jest już po raz osiemnasty, choinka na Targu Węglowym po raz pierwszy.

Zapalenie miejskiej iluminacji oraz lampek na gdańskich choinkach odbędzie się 5 grudnia o 17.30, tak by 6 grudnia rano Mikołaj mógł wszystkim grzecznym gdańszczanom położyć pod choinkami wymarzone prezent.

źródło: gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

Sopot Non-Fiction

Serdecznie zapraszamy na XI. edycję Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencję Artystyczną Sopot Non-Fiction. Podczas rezydencji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.