Na gdańskim cmentarzu-pomniku Ofiar Hitleryzmu stanął nowy pomnik. Wykuty w kamieniu napis głosi: „W hołdzie ofiarom Polonii Gdańskiej”. – Gdy zobaczyłem tablicę, pomyślałem, że to żart lub prowokacja – mówi Jarosław Wasielewski, bloger i popularyzator historii Gdańska.
Nowy pomnik przypominający kolumbarium stoi na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu przy ul. Chrobrego w Gdańsku.
– Byłem tam w ubiegłym tygodniu, podczas warsztatów „Odkopane z Zaspy”, w których uczestniczą mieszkańcy dzielnicy – mówi Jarosław Wasielewski, bloger i popularyzator historii Gdańska. – Podczas spaceru po cmentarzu jedna z uczestniczek zwróciła mi uwagę na nowy obiekt. Nie widziałem go wcześniej, wyglądał na jeszcze niewykończony. Wykuty na nim napis wprawił nas w konsternację. Głosi on: „W hołdzie ofiarom Polonii Gdańskiej”. Początkowo pomyślałem, że to kiepski żart albo artystyczna prowokacja. Tablica sugeruje, że ten pomnik upamiętnia osoby, którym życie odebrali Polacy mieszkający w przedwojennym Gdańsku.
Napis budzi wątpliwości
Napis na tablicy nie jest jednak żartem.
– Napis budzi logiczne wątpliwości – przyznaje Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. – Nie my jednak ustaliśmy jego treść, taki projekt trafił do nas do realizacji. Trudno będzie wskazać osobę, która popełniła błąd, z całą pewnością nie był to celowe. Wymienimy tablicę najszybciej, jak możemy.
Pomnik stanął na terenie cmentarza jesienią ubiegłego roku. Ma upamiętniać Polaków mieszkających w Gdańsku, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
– Listę z nazwiskami i datami przygotowuje Muzeum Stutthof – informuje Mieczysław Kotłowski. – Znajdą się one na tabliczkach, które zostaną przytwierdzone na jednej ze ścian pomnika. Dane są jeszcze weryfikowane, tabliczki będziemy umieszczać sukcesywnie. Koszt inwestycji to ok. 30-40 tys. zł, pieniądze pochodziły ze środków wojewódzkich.
Nikt nie informował
– Dziwi mnie też, że miasto postawiło na terenie cmentarza nowy pomnik, ale nikogo o tym nie poinformowało – mówi Jarosław Wasielewski. – Nie było żadnych zapowiedzi w mediach na ten temat. Brak informacji powoduje, że mieszkańcy nie mogą świadomie uczestniczyć w życiu miasta.
Cmentarz na Zaspie powstał w 1895 r., początkowo był miejscem spoczynku ubogich mieszkańców, skazańców i samobójców. Od września 1939 roku chowano tu m.in. więźniów obozu w KL Stutthof, zmarłych w podobozach na Przeróbce i Kokoszkach oraz straconych w gdańskich więzieniach. Spoczywa na nim od kilku do kilkunastu tysięcy ofiar niemieckich nazistów. Od 1985 istnieje tu Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego – Pomnik Bohaterów Zaspa. Na początku lat 90. na cmentarz przeniesiono szczątki obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, znalezione podczas prac budowlanych na Zaspie w 1991 roku.
źródło: gazeta.pl