Miliony gości, 754 lata tradycji, tysiąc straganów, wyborne koncerty, 23 dni przedniej zabawy i jedyny niepowtarzalny klimat. W sobotę, 26 lipca dokładnie w południe ruszy Jarmark św. Dominika Anno Domini 2014.
A tradycji stanie się zadość, kiedy 754 razy zabrzmi największy bęben świata (10 metrów średnicy membrany, 1,5 metra wysokości i ponad 3 tony masy). Wówczas klucz do bram miasta oddany zostanie w ręce kupców.
Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku. Jego rozmach porównywalny jest z tak znanymi imprezami europejskimi jak Oktoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu. Atrakcyjność produktu wynika z połączenia oferty handlowej – starocie, antyki, wyroby artystyczne i rzemieślnicze z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle teatralne, parady kostiumowe, projekty familijne i interaktywne. Rokrocznie zwiększa się też udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów.
– Jarmark to taki okręt flagowy sezonu turystycznego w Gdańsku – podkreślała podczas konferencji prasowej Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. – Co roku sprawia, że Gdańsk odwiedzają miliony turystów. W tym roku rozpoczęcie jarmarku będzie się pokrywało z IV Światowym Zjazdem Gdańszczan, na który również serdecznie zapraszamy.
W ubiegłym roku imprezę odwiedziło 6 milionów gości!
Nowości i ciekawostki Jarmarku św. Dominika 2014:
- GDAŃSKIE KOŁO WIDOKOWE – na Wyspie Spichrzów stanie koło widokowe. To nim w jednej z 42 ośmioosobowych kabin będzie można wznieść się na wysokość 55 metrów, z której zobaczymy Gdańsk i Zatokę Gdańską z niepowtarzalnej perspektywy. Kabiny są zamykane, co gwarantuje bezpieczeństwo i klimatyzowane. Gdańskie koło widokowe zaprasza przez cały czas trwania jarmarku
- POTAŃCÓWKA na Węglowym – na świeżym powietrzu i pod gołym niebem. W rytmie walca, tanga, poloneza, charlestona, fokstrota, swingu, twista, bigbitu i starego, dobrego rock and rolla! Dla niewprawionych i opornych nauka podstawowych kroków. Potańcówkę poprowadzi aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku – Dorota Kolak.
- TESTER PRZESTRZENI MIEJSKIEJ przyjmie formę instalacji artystycznej. Jego elementy będą rozbudowywane lub demontowane w zależności od bieżącej potrzeby działań artystów. – obiekt skonstruowany z rusztowań i innych demontowanych materiałów. Jest przestrzenną próbą w skali miasta, konieczną przed przystąpieniem do projektowania trwałej zabudowy zachodniej pierzei Targu Węglowego w Gdańsku. Na jego różnych poziomach będą ogrody z miętą. Stąd hasło „Poczuj miętę”. Sponsorem testera jest ZUT
- HEJNAŁ JARMARKU – codziennie o 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa pojawi się trębacz w historycznym kostiumie, by odegrać hejnał Jarmarku św. Dominika.
- GRA MIEJSKA „DRUŻYNA CZTERECH“ – Aby podjąć to wyzwanie, należy rozwiązywać zadania i zdobywać słowa – klucze, które ułożą się w hasło końcowe. Każda drużyna, która je odgadnie, otrzyma nagrodę oraz pamiątkowy certyfikat poświadczający przyjęcie jej w poczet „Drużyny Czterech”. Trasa wędrówki prowadzi przez cztery stanowiska – jarmarkowe punkty informacyjne, których lokalizacja nawiązuje do historycznego podziału Głównego Miasta w Gdańsku na cztery dzielnice (kwartały).
Źródło: gdansk.pl