Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec cały czas prężnie pracuje. Każdego tygodnia Radni spotykają się z mieszkańcami Zaspy i biorą pod uwagę ich głos w swoich działaniach. O planach, problemach i przedsięwzięciach rozmawiam z Kamilem Sośniakiem, Przewodniczącym Rady Dzielnicy.
Kamil, przed Radą Dzielnicy kolejny rok działalności. Jakie macie założenia na 2016 rok?
W ostatni poniedziałek, 8 lutego, uchwaliliśmy budżet Rady Dzielnicy na rok 2016. Zawarte w nim punkty były konsultowane z mieszkańcami już na początku grudnia. Nasi mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły. Po weryfikacji stworzyliśmy ankietę dla mieszkańców dzielnicy dotyczącą rozdysponowania budżetu. Ostatecznie środki zostaną przekazane m.in. na wykonanie miejsc postojowych naprzeciwko Startowej 23 (zgłoszenie jednego z mieszkańców). Kolejny projekt to dalsza realizacja rozbudowy kompleksu sportowego. Na chwilę obecną mamy tylko jego część, a chcielibyśmy w kolejnych latach realizować etapowo zagospodarowanie w całości tego terenu.
Dodatkowo środki zostały przekazane na sport i rekreacje m.in. na Festyn Rodzinny połączony z Biegowym GP Dzielnic Gdańska, turnieje piłki nożnej, ręcznej oraz zawody lekkoatletyczne.
Ważna jest również kultura oraz seniorzy, dlatego też przekazaliśmy środki dla biblioteki oraz klubu Plama. Odbywać się tam będą bezpłatne warsztaty komputerowe i literackie oraz koncerty i spotkania tematyczne.
Ponadto, poprzez stypendium Rady, wspieramy dzieci z potrzebujących rodzin, uczęszczające do naszej szkoły. Nowością jest też wsparcie klubu Promost i jego projektu profilaktycznego „Przez zainteresowania do wychowania”. Kwota prawie 24 tys. zł która pozostała w rezerwie, zostanie rozdysponowana w marcu – głównie na cele inwestycyjne. Będzie to albo jeden z chodników albo wsparcie remontu przedszkola nr 86.
Co jest Waszym priorytetem?
Myślę, że jednym z priorytetów jest układ komunikacyjny w dzielnicy Zaspa Młyniec oraz nowa zabudowa. I nie mam tu na myśli tylko zabudowy Budimexu. Mamy przecież nową zabudowę Euro Stylu, szykuje się inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej przy Dywizjonu 303 oraz zmiana układu komunikacyjnego przy Skarżyńskiego i Hynka. Naszym zadaniem jest połączenie tych inwestycji i inwestorów w całość tak, aby każdy był zadowolony. Co najważniejsze, ten kompromis muszą poprzeć obecni mieszkańcy.
Inne priorytety, to kolejne inwestycje w dzielnicy m.in. koordynacja remontu pływalni przy XV LO, który zakończy się do września za co trzymamy kciuki, remont Startowej 25 oraz Dywizjonu 303, budowa nowego boiska dla XV LO w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 oraz, miejmy nadzieję, oświetlenie na kompleksie sportowym przy ZKPiG nr 13. O to nota bene oświetlenie bardzo intensywnie walczymy w ostatnim czasie. Inne wyzwania to Budżet Obywatelski 2017, czyli kolejne nowe projekty.
Naszym priorytetem jest również bezpieczeństwo naszej dzielnicy. Prowadzone są rozmowy na temat dyżurów z Policją. Od początku działania Rady mamy również spotkania ze Strażą Miejską.
Jak postrzegasz plan nowej zabudowy pasa startowego?
W końcu jest szansa na to, że po ponad 20 latach od sprzedaży terenu coś na nim powstanie. Plusem jest też to, że inwestor nie chce budować tam kolejnej galerii handlowej. Obecnie wedle planu zagospodarowania przestrzennego jest taka możliwość jednak zostanie on zmieniony. Nie można się również dziwić, że inwestor chce zabudować ten teren w jak największym stopniu, skoro za niego zapłacił pokaźną kwotę. To co my, jako Rada Dzielnicy, powinniśmy czynić to działania w kierunku, aby zabudowa w jak najlepszym stopniu wplotła się w obecną strukturę dzielnicy. Naszym zadaniem jest niedopuszczenie, aby miedzy jednostką A i B Zaspy Młyniec powstała zapora w postaci nowych bloków. Inwestor tego nie chce, dlatego też założone w koncepcji są przejścia w centrum placu, blisko ulicy Pilotów, ulicy Startowej oraz płynne dojście SKM Zaspa z jednostki B. Wysokość budynków w obecnej koncepcji jest najlepsza ze wszystkich proponowanych. Co więcej, rozmowy na ten temat nadal trwają. Chciałbym podkreślić jeszcze jedną rzecz, która nie jest dość często spotykaną przy takiego rodzaju inwestycjach. Bowiem inwestor jest otwarty na dialog i rozmowę oraz spotyka się z mieszkańcami. Według jego zapewnień niedługo odbędzie się kolejne spotkanie, co dobrze rokuje na przyszłość.
Ważniejszym jednak wyzwaniem, o które pyta bardzo duża część mieszkańców, a o którym wspomniałem już wcześniej, jest układ komunikacyjny w tym rejonie. Już teraz prowadzimy rozmowy z przedstawicielami miasta, inwestorami Budimex oraz Euro Styl na temat całego układu drogowego. Pytań jest wiele, m.in. jak szeroka powinna być Al. Jana Pawła II? Jak zmienić skrzyżowanie Al. JP II z ulicą Hynka? Czy poszerzyć odcinek Hynka do ulicy Żołnierzy Wyklętych? Myślę, że jest to jedno z głównych wyzwań dla rady w tym i kolejnych latach.
Jakie są zdania na ten temat innych członków Rady Dzielnicy?
Większość Radnych jest podobnego zdania. Zwracają uwagę na przejścia pomiędzy jednostką A i B, jak również na fakt, by na terenie tym było jak najwięcej zieleni oraz miejsc kulturalnych. Ważna jest dla nich również wysokość budynków. Uważają zgodnie, że powinno się to odbywać na zasadzie dialogu i rozmowy.
Z jakimi problemami zmierzy się Rada Dzielnicy w tym roku?
Najważniejszy problem to na pewno układ komunikacyjny w rejonie Al. Jana Pawła II oraz ulicy Hynka.
Wiele osób skarży się na brak miejsc parkingowych, my sami także to widzimy. Czy Rada Dzielnicy jest w stanie pomóc mieszkańcom w rozwiązaniu tego problemu?
Staramy się zrobić w tym kierunku jak najwięcej. Z powodu faktu, że środki Rady Dzielnicy są niewielkie, nie jesteśmy wstanie zrobić w ciągu roku zbyt wiele. Jednak to nie znaczy, że nic się nie zmieni. Tak jak wspomniałem wcześniej, przekazaliśmy środki na miejsca parkingowe naprzeciwko bloku na ulicy Startowej 23. Staramy się też szukać innych miejsc i mamy kolejne plany na następne lata. Są to m.in. wjazdy od Hynka w ulicę Pilotów.
Inne tereny należą do Spółdzielni Mieszkaniowej Młyniec, dlatego też nie jesteśmy w stanie decydować o wybudowaniu takich parkingów. Jest to również sytuacja dość konfliktowa wśród mieszkańców, bowiem jedni chcieliby więcej miejsc parkingowych, inni oponują i woleliby w tych miejscach więcej zieleni. Tworzy się wtedy swoisty „pat”.
Przed nami kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Czy znane są już propozycje projektów na Zaspie?
Projekt w Budżecie Obywatelskim może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska. My, jako Rada, będziemy zgłaszać na pewno kilka projektów tak, aby to mieszkańcy wybrali ten, który na początku chcieliby realizować. Są to projekty: ukończenia remontu ulicy Pilotów i Startowej oraz remont terenu rekreacyjnego przy przedszkolu nr 86. Czy tylko to? Okaże się w marcu, ponieważ w kwietniu będzie możliwość zgłaszania projektów.
Ostatnie pytanie, skierowane bezpośrednio do Ciebie. Jak czujesz się w nowej roli? Bowiem to pierwszy rok kiedy jesteś Przewodniczącym naszej Rady.
W poprzednich latach byłem zastępcą przewodniczącego zarządu, także zadania mam bardzo podobne. Tyle tylko, że teraz znacznie zwiększyła się ich ilość (uśmiech). Staram się jak tylko mogę wykonywać swoje obowiązki. Jest to swego rodzaju pasja oraz chęć rozwijania dzielnicy, w której się wychowałem i mieszkam od urodzenia. Jest to dla mnie osobiście również spora nauka i doświadczenie.
Dziękuję Ci za rozmowę.
1 komentarz
Pingback: Patroni na Zaspie doczekali się swoich tablic informacyjnych | Zaspa24.PL