czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
mat. prasowe

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny jest doskonałym sposobem na ochłodę w upalne dni. To rozwiązanie pośrednie między rozbudowanymi systemami klimatyzacyjnymi a poręcznymi wentylatorami. Od naszych potrzeb zależy więc, na jaki system chłodzenia się zdecydujemy. Klimatyzator przenośny ma jednak sporo zalet i może w dużym stopniu polepszyć nasz komfort w ciepłe dni. Czy warto więc zainwestować w klimatyzator?

Cechy i rodzaje klimatyzatorów

Przenośne klimatyzatory, zwane też kompaktowymi to mobilne urządzenia, znajdujące zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykluczone jest użycie klimatyzacji innego rodzaju. Jeśli chodzi o ich typy, wyróżniamy tu zwłaszcza urządzenia monoblokowe, których praca opiera się na odprowadzeniu ciepłego powietrza na zewnątrz za pomocą jednej lub dwóch specjalistycznych rur. Oznacza to, że klimatyzator musi być używany w pokoju z oknami, tak by przez uchylenie jednego z nich możliwy był montaż całego urządzenia.

Zalety i wady

Jak już wspomniano – jedną z największych zalet klimatyzatorów przenośnych jest zarówno łatwy montaż, jak i mobilność. Wiele urządzeń tego typu posiada kółka, dzięki którym nawet nieco cięższe klimatyzatory w łatwy sposób można przetransportować do innego pomieszczenia. Dużą zaletą jest również wielofunkcyjność sprzętu – klimatyzator kojarzy nam się często jedynie z chłodzeniem, podczas gdy za jego pomocą można również ogrzewać, osuszać (np. wilgotne pomieszczenie) lub wentylować powietrze wewnątrz pomieszczenia. Dużą zaletą jest również stosunkowo niska cena.

mat. prasowe
mat. prasowe

Jeśli chodzi o wady, to klimatyzatory tego typu charakteryzują się dość głośną pracą i niższą sprawnością niż np. w urządzeniach typu split.To, co może przeszkadzać to fakt, że mamy ograniczoną kontrolę strumienia nawiewnego, a nadmiar ciepła odprowadzany na zewnątrz, wywołuje zjawisko podciśnienia w pomieszczeniu. Montaż zakłada również uchylenie okna, co zwłaszcza podczas dużych upałów może obniżyć skuteczność chłodzenia.

Inwestycja czy niepotrzebna zachcianka?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zakup klimatyzatora przenośnego jest opłacalny, warto dobrze przeanalizować swoje potrzeby. Jeśli źle znosimy upały, a wentylator to dla nas za mało, zakup urządzenia z pewnością wyjdzie nam na dobre. Zwłaszcza że klimatyzatory charakteryzują się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Stanowią tym samym ciekawą alternatywę dla naprawdę drogich systemów klimatyzacyjnych. Pamiętajmy, że przy urządzeniu mobilnym nie musimy dopłacać za montaż i sami wybieramy, które pomieszczenie mamy ochotę schłodzić.

mat. prasowe
mat. prasowe

Przed zakupem warto zapoznać się dokładnie z parametrami klimatyzatora, tak by wybrać ten o najwyższej wydajności chłodniczej i najniższym poziomie hałasu. Ważnym aspektem jest również zakres mocy względem trybu chłodzenia – im więcej zakresów, tym schłodzenie bardziej skuteczne i komfortowe. Osoby mające problem z alergią powinny zwrócić uwagę na modele wyposażone w filtry lub systemy filtrujące.

Klimatyzator przenośny może być zarówno dobrą inwestycją, jak i zachcianką – ważne jednak, by optymalnie spełniał nasze potrzeby i przynosił ochłodę w ciepłe dni.

About Marcin

Zobacz również

Wystawa Paulina Grosz LOT

GAK Plama Pilotów 11, Gdańsk Otwarcie wystawy: 10 sierpnia, godzina 18:00 Zapraszamy na wystawę Pauliny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.