wtorek , 19 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Czytam na Zaspie. Propozycje na jesienne wieczory.

Październikowe wieczory sprzyjają czytaniu ciekawych książek. Bynajmniej nie mam na myśli szablonowego zimna, koca i herbaty. To nudne! Jesienią po prostu ukazuje się ogromna ilość fantastycznych książek, do których warto zajrzeć… i pozostać przy nich na dłużej.

Prezentujemy dzisiaj 5 książek, obok których nie można przejść obojętnie.

  _DSC0192Pierwszą z nich jest książka Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej pt. „Kobiety”, która ukazała się nakładem wydawnictwa ZYSK i S-ka. Bohaterkami tej niezwykłej, wręcz heroicznej publikacji są zdeterminowane i dzielne kobiety, które biorą czynny udział w walce z Niemcami. Są wśród nich te wykształcone i te proste, ale łączy je jedno, miłość do ojczyzny i miłość do synów oraz mężów walczących w obronie swego kraju.
Ta książka nie jest zwykłą opowieścią. To swoisty dokument i świadectwo siły.

  _DSC0189Drugą z moich propozycje na chłodne, jesienne wieczory jest książka Charlotte Bronte „Niedokończone opowieści”. Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: Jane Eyre, Shirley i Villette. Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë (Wichrowe Wzgórza, Agnes Grey oraz Lokatorka Wildfell Hall) wyszły spod jej pióra czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z twórczością trzech sióstr.
Niewątpliwe jest również to, że Charlotte zostawiła w swoich papierach cztery Niedokończone opowieści. Jest to równie niezwykła proza, jak wszystko co wyszło spod jej pióra. Dlatego też dziś Wydawnictwo Mg proponuje czytelnikom i miłośnikom geniuszu Brontë te cztery niedokończone utwory, wierząc, że dalsze ich wątki rozwinie Wasza wyobraźnia.

  _DSC0188Kolejna nasza „perełka” to „Portret damy” Henry’ego Jamesa, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Młoda Amerykanka, Isabel Archer, przybywa do Europy żądna przygód i wrażeń. Odziedziczywszy spory majątek, przekonana, że dokładnie rozumie sens ludzkich poczynań, odtrąca trzech konkurentów, aby poślubić czwartego – bezwzględnego obłudnika. Jednak nie tylko perypetie miłosne są treścią książki – najważniejszy jest proces dojrzewania bohaterki w atmosferze findesieclowej Europy, okupiony utratą niewinności i złudzeń.

W 1996 r. „Portret damy” przeniosła na wielki ekran Jane Campion. W rolach głównych wystąpili Nicole Kidman i John Malkovich.

  _DSC0185Czwartą propozycją jest wstrząsająca i wzruszająca powieść Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak „Wieczna wiosna”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Łucja, pozornie już pogodzona z brakiem miłości w swoim małżeństwie, żyje w odrętwieniu u boku Marka, znanego lekarza. Jej dzieci są dorosłe, czas studiów na Akademii Sztuk Pięknych to tylko niewyraźne, zabarwione nostalgią wspomnienie. Ten poukładany świat, w którym nie ma miejsca ani na wielki ból, ani na wielką namiętność, pewnego dnia rozsypuje się niczym domek z kart. Łucja dowiaduje się, że ma raka. Czy to możliwe, aby ta wiadomość mogła jej zwrócić dawno utraconą radość życia? „Wieczna wiosna” porywa czytelnika i sprawia, że mądrzej patrzymy na życie.

  _DSC0190Ostatnią polecaną dzisiaj książką jest propozycja Wydawnictwa Marginesy „Prawdziwa Historia Ireny Sendlerowej” Anny Mieszkowskiej. Autorka głośnej, pierwszej i jedynej biografii Ireny Sendlerowej prezentuje zweryfikowane fakty dotyczące życia bohaterki. Po dziesięciu latach od pierwszego wydania – w nowej, rozbudowanej, poprawionej i uzupełnionej wersji, wzbogaconej zdjęciami i po raz pierwszy publikowanymi dokumentami – przedstawia życie Ireny Sendlerowej także z bardziej prywatnej perspektywy. Przede wszystkim dzięki wspomnieniom córki Sendlerowej – Janiny Zgrzemskiej, która włączyła się w prace związane z wydaniemPrawdziwej historii?, a także wzbogaciła ją wieloma pamiątkami ze swego prywatnego archiwum. Dzięki opowieści córki widzimy, jak wojenna działalność słynnej Matki dzieci Holocaustu wpłynęła na jej późniejsze życie i życie jej najbliższych. Teksy Ireny Sendlerowej pokazują zaś, jak dbała Ona o pamięć tych, z którymi wspólnie ratowała życie żydowskim dzieciom.

Jak sami widzicie jesień przyniosła fantastyczne książki. KAŻDA z tych propozycji zasługuje na uwagę oraz poświęcony czas.

Zobacz również

Budżet Obywatelski 2022. Ostatnie godziny – głosowanie trwa tylko do poniedziałku, 18 października

To już ostatnie dni, podczas których można decydować o przyszłości najbliższego otoczenia w dzielnicy, ale …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *