wtorek , 19 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
mat.prasowe ZTM

Do Brzeźna tramwajem wodnym

mat.prasowe ZTM
mat.prasowe ZTM

Dobra wiadomość dla mieszkańców i turystów – już od najbliższej soboty 30 lipca tramwaj linii F5 będzie obsługiwał dodatkowy przystanek „Brzeźno”, usytuowany przy falochronie zachodnim. Stąd już tylko krok do urokliwej nadmorskiej dzielnicy, jaką jest Brzeźno.

Skąd pomysł na przystanek na niskim nabrzeżu przy falochronie zachodnim?

– Z inicjatywą utworzenia w tym miejscu przystanku tramwaju wodnego wystąpiła do nas Rada Dzielnicy Brzeźno – informuje wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. – To nawiązanie do udostępnionego ponad rok temu dla spacerowiczów falochronu zachodniego, przez co zarówno mieszkańcy, jak i turyści zyskali dobry punkt widokowy na Zatokę Gdańską i wejście do gdańskiego portu – podkreśla.

mat.prasowe ZTM
mat.prasowe ZTM

W uzasadnieniu uchwały Rada Dzielnicy Brzeźno nawiązała do historii swojej dzielnicy i faktu, że od 1935 roku do czasów II wojny światowej, lokalne statki pasażerskie dopływały do ówczesnego mola zachodniego, miejsca, w którym dziś funkcjonuje falochron zachodni. Stąd pasażerowie mogli wygodnie przejść na plażę, jak i do brzeźnieńskiego parku.
– Falochron zachodni już dziś jest bardzo atrakcyjnym i zyskującym coraz większą popularność miejscem, a możliwość dopłynięcia tu tramwajem stworzy zupełnie nową jakość i możliwości, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów oraz samego Brzeźna. Dlatego podjęliśmy – poprzedzoną konsultacjami z Urzędem Morskim w Gdyni – decyzję o uruchomieniu tu dodatkowego przystanku – mówi Piotr Grzelak.

Przypomnijmy, że dwa lata temu uruchomiony został przystanek na linii F5, przy latarni morskiej na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Nowym Porcie. W tym sezonie letnim już po raz drugi linią F6 tramwaju wodnego popłynąć można także na Wyspę Sobieszewską.
– Obsługa przystanku „Brzeźno” przy falochronie zachodnim dopełni ofertę przewozową na linii F5 i da możliwość odwiedzenia kolejnej dzielnicy Gdańska od strony wody – zaznacza wiceprezydent.

Tramwaje wodne działają w ramach „Programu ożywienia dróg wodnych w Gdańsku”. Co roku korzysta z nich coraz więcej osób. Statystyki za 2015 rok mówią o blisko 44 tysiącach pasażerów i ponad 900 przewiezionych na pokładach obu jednostek rowerach. To o ponad 12 tys. osób więcej osób niż w 2014 roku i aż o ponad 32 500 więcej niż w 2012 roku.

mat.prasowe ZTM
mat.prasowe ZTM

Przystanek „Brzeźno” zacznie funkcjonować od najbliższej soboty, 30 lipca. Od tego dnia zacznie obowiązywać również nowy rozkład rejsów tramwajów wodnych na linii F5, uwzględniający ten konkretny przystanek. Szczegółowe rozkłady rejsów zamieszczone są w zakładce Tramwaj wodny na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego oraz przystankach tramwaju wodnego.

źródło: gdansk.pl

Zobacz również

Budżet Obywatelski 2022. Ostatnie godziny – głosowanie trwa tylko do poniedziałku, 18 października

To już ostatnie dni, podczas których można decydować o przyszłości najbliższego otoczenia w dzielnicy, ale …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *