previous arrow
next arrow
Slider

Dokarmiaj ptaki z głową

Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, to zjawisko dość powszechne. Dzisiaj rusza akcja organiozwana przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku uświadamiająca mieszkańcom jak dokarmiać ptaki, by nie wyrządzić im tym krzywdy. 

Kaczkomaty, jak je nazwaliśmy, to drewniane domki-zasobniki, z których mieszkańcy mogą pobrać (BEZPŁATNIE!) torebki ze specjalną karmą dla ptactwa wodnego. Potem bez problemu można już dokarmiać ptaki podczas zimowego spaceru. Do 'kaczkomatów’ dołączono specjalne tablice z informacją o tym, jak i czym powinno się dokarmiać ptaki zimą – bo na pewno NIE CHLEBEM! – czytamy słowa zastępcy prezydenta Gdańska Piotra Grzelaka na stronie ZDiZ.

Ideą projektu jest zwrócenie uwagi na to, czym karmimy ptaki w zimie – mówi Michał Szymański, p.o. zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Chleb to dla ptaków niezwykle niezdrowa dieta. Wpływa bardzo źle na ich zdrowie. Chleb jest też szkodliwy dla całego ekosystemu. Niezjedzony tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Glony te pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ryb. Rozkładający się chleb może być też siedliskiem pleśni, która z kolei wydziela toksyny groźne dla ptaków wodnych. Dlatego, dla dobra nas wszystkich, zaczynamy tę akcję edukacyjną – dodaje Szymański.

Pojemniki staną w 18 lokalizacjach:

– w Parku Oliwskim,

– w Parku Przymorze,

– przy zbiorniku Wileńska,

– przy zbiorniku Srebrniki,

– przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej,

– przy zbiorniku Augustowska,

– przy zbiorniku Świętokrzyska I,

– przy zbiorniku Świętokrzyska II,

– przy zbiorniku Jeleniogórska,

– przy zbiorniku Madalińskiego,

– w Parku Oruńskim,

– przy zbiorniku Platynowa

– w Parku Chirona,

– w Parku Regana (dwa dystrybutory),

– na zieleńcu przy ul. Pomorskiej (dwa dystrybutory),

– przy zbiorniku Spacerowa.

W ‘kaczkomatach’ będą 50 gramowe woreczki z mieszanką nasion (pszenica, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak, jęczmień), którymi będzie można karmić ptactwo podczas spacerów. Obecnie mamy w sumie 600 kg tak spakowanej karmy. W miarę jej ubywania pojemniki będą uzupełniane – dodaje pomysłodawczyni projektu Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni ZDiZ. Karma JEST BEZPŁATNA.

Inauguracji projektu dokona zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Godzina: 13.00. Miejsce Park Oruński – zbiornik tuż przy wejściu do parku – obok przedszkola.

 

Materiał powstał na podstawie informacji na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku

About Kasia

Zobacz również

Warsztat z Instaxami dla dzieci

Warsztat z Instaxami dla dzieci i/lub dorosłych. Dowiemy się, na czym polega haiku i jak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *