poniedziałek , 9 grudzień 2024
fot. gdansk.pl

„Droga jest szczęściem” hasłem 6. edycji Festiwalu Monumental Art

Już 30 czerwca pierwsi artyści wejdą na rusztowania na gdańskie Zaspie – tym samym rozpocznie się 6. edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Nowe murale, w liczącej już 45 realizacji Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, stworzą artyści z Polski, Hiszpanii, Japonii, Argentyny i Włoch. W swoich pracach zinterpretują hasło „Droga jest szczęściem”, a efekty ich działań zobaczymy na Zaspie podczas wernisażu 11 lipca.

Kurator Monumental Art, Piotr Szwabe, zaprosił na tegoroczny festiwal pięcioro artystów: Gaulicho z Argentyny, Opiemme z Włoch, hiszpańsko – japoński kolektyw Zosen Bandido oraz Macieja Salamona z Grupy Krecha (Polska). Bloki, na których zobaczymy nowe realizacje, znajdują się przy: ul. Skarżyńskiego 10A, ul. Dywizjonu 303 9D, ul. Pilotów 18E oraz ul. Nagórskiego 5C. Od końca czerwca na Zaspie można będzie obserwować pracujących na wysokościach artystów, a uroczysta prezentacja murali odbędzie się podczas wernisażu 11 lipca o godz. 18.00.

Artyści 6. edycji Monumental Art wykonają cztery murale. Po zakończeniu tegorocznego festiwalu będzie ich na Zaspie już czterdzieści dziewięć.

– Kolory spadające kaskadą ze szczytu budynku mają pokazać kolory jakie w przestrzeń publiczną miast wprowadzają interwencje malarzy ulicznych. Mają stać się symbolem radości i szczęścia, jakie sztuka ma wprowadzać na ulice – mówi Opiemme o muralu zatytułowanym „Wir i napromieniowanie tęczą”, który powstanie na Zaspie przy ul. Dywizjonu 303 D. Opiemme jest również poetą, który w swoich pracach eksploruje poezję, starając przez sztukę w przestrzeni publicznej nadać jej dostępny, społeczny wymiar. W swoich pracach przez zmianę słów w kolorowe obrazy sugeruje odbiorcy dwuwymiarową interpretacje

Zosen Bandido, którego mural zobaczymy na ścianie przy ul. Pilotów 18E, przez neonowe kolory i geometryczne wzory i symbole zanurza odbiorcę w wyobrażeniach. Artysta kreuje własną mitologię, pokrywając ściany i płótna fantastycznymi postaciami, które są jego komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. – Traktuję „drogę” jak moje życie, drogę którą dzielę z ludźmi. Na naszej drodze zarówno znajdujemy, jak i gubimy ludzi. Ta droga jest drogą wiedzy i doświadczenia. Jestem otwarty na odkrycia nowych kultur, doznania, techniki, osoby. Droga jest szczęściem, tak jak życie jest cudem – mówi Zosen Bandido, który swój mural namaluje wraz z Miną Hamadą z Japonii.

Pablo Harymbat znany również pod pseudonimem Gaulicho w swojej sztuce kreuje nowy świat przez łączenie zwierząt, roślin, maszyn oraz retro-futurystycznych miast, dwuznacznych postaci, które odzwierciedlają archetypy i konflikty pomiędzy ludźmi. – Mój mural „Eternia” pokazuje świat w świecie, mikro i makrokosmosu, odwieczny cykl dnia i nocy, narodzin i śmierci, powstania i upadku. Oddech, który daje życie, daje również śmierć. Szczęście jest drogą do osiągnięcia wewnętrznego stanu umysłu, w którym widzimy rzeczy, takimi, jakie są bez żadnych dodatków. Życie według cyklów natury może w końcu dać nam radość, która wykracza poza jakiekolwiek emocje lub myśli – opowiada Gaulicho. Ta realizacja powstanie przy ul. Skarżyńskiego 10A.

Maciej Salamon, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, “maluje po czym się da”: zajmuje się sitodrukiem i grafiką projektową, jest współzałożycielem i członkiem grupy artystycznej “Krecha”, twórcą instalacji artystycznych oraz murali. Poza tym – wokalista, gitarzysta i autor tekstów w zespole muzycznym Nagrobki.
– Droga jest szczęściem. Powtarzam sobie to hasło za każdym razem gdy gdzieś się przemieszczam. Gdy jestem zmęczony, w pociągu jest za gorąco, muszę wąchać zapach kiełbasy i jajek na twardo Pana z prawej, czy słuchać o problemach rodzinnych gadającej przez telefon Pani po lewej. I wtedy właśnie zanurzam się w myślach przypominam sobie że droga jest przecież szczęściem. Mój mural przedstawia konstrukcje, za pomocą której możemy wyruszyć w podróż ponad codzienność. Zapomnieć o celu i skupić się na tym, że sama droga może być ciekawsza od tego co czeka nas na końcu. Dlatego na ścianie przedstawiam drogę i nie pokazuje tego, dokąd ona prowadzi, bo to w ogóle nie jest ważne – mówi Salamon, którego mural powstanie przy ul. Nagórskiego 5C.

Największą w Polsce Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie, docenioną również przez amerykański portal The Huffington Post wśród 26 miast na świecie wartych zobaczenia ze względu na ich murale, można zwiedzać już od 17 czerwca. Spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, którzy opowiadają o historii i architekturze osiedla oraz artystach i ich wielkoformatowych realizacjach, odbywają się od trzech do czterech razy w tygodniu. Szczegółowy plan spacerów znajduje się na stronie: http://muralegdanskzaspa.pl/jak-zwiedzac/.

Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to ponad 45 wielkoformatowych murali, o różnorodnej tematyce – niektóre przestawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystki i artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys oraz w tym roku – drogę do szczęścia.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Koordynatorka Festiwalu Monumental Art, Lokalnych Przewodników i Przewodniczek i Gdańskiej Szkoły Murali: Barbara Sroka
Kurator: Piotr Szwabe
Polub kolekcję murali na Zaspie: www.facebook.com/MuraleGdanskZaspa.
www.muralegdanskzaspa.pl
Kontakt dla mediów: Marta Bednarska, marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003
Partnerzy: Spółdzielnia mieszkaniowa Młyniec, Plama GAK

Źródło: www.gdansk.pl

fot. gdansk.pl
fot. gdansk.pl

About Marcin

Zobacz również

Zagraj i uzupełnij wyprawkę szkolną w Galerii Zaspa!

Już 7 września w gdańskiej Galerii Zaspa odbędzie się wyjątkowa akcja, podczas której uczniowie będą mieli szansę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement