niedziela , 16 czerwiec 2024
Sesja Rady Miasta Gdańska fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Droższy odbiór nieposegregowanych śmieci. Kolejna sesja Rady Miasta

Wyższe opłaty za nieposegregowane śmieci, nowe toalety na plażach i zwiększenie dofinansowania dla projektu Domu Daniela Chodowieckiego i Guntera Grassa. W czwartek, 31 marca, odbyła się XXI sesja Rady Miasta Gdańska.
Gdańszczanie, którzy nadal nie segregują śmieci, będą musieli liczyć się z dwa razy wyższymi opłatami za odbiór odpadów niż osoby segregujące. Radni zdecydowali o podwyższeniu obowiązującej kwoty 72 groszy za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni do 110 mkw. i 5 groszy za każdy kolejny metr powyżej 110 mkw. na odpowiednio 88 groszy i 10 groszy. Nowe stawki będą obowiązywały od 1 lipca br.

Bez zmian pozostaną opłaty za odpady segregowane: 44 grosze (za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni do 110 mkw.) i 5 groszy (za każdy kolejny metr powyżej 110 m powierzchni).

– Widzimy, że nasza polityka idzie w dobrym kierunku – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – Dzisiaj już z 87 procent nieruchomości są odbierane posegregowane śmieci. Uchwała w sprawie nowych stawek to zwiększenie szansy miasta na to, by w przyszłości nie płacić kary za zbyt niski procent odzyskanych surowców wtórnych.

Radni zdecydowali też o znacznym zróżnicowaniu cen za pojemniki na odpady stawiane w miejscach niezamieszkanych, m.in. w centrach handlowych. Nowe stawki mają zachęcać do segregacji śmieci także poza domem.

Wyższe stawki za ogródki gastronomiczne

Z wyższymi opłatami już od tegorocznego sezonu muszą się liczyć także gastronomicy. Miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie podwyższenia opłat „za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych”, czyli m.in. za sezonowe ogródki gastronomiczne. Zapewne odczują to przedsiębiorcy prowadzący swoje lokale na Starym i Głównym Mieście, w północnej części Wyspy Spichrzów, przy ul. Szafarnia i w pasie nadmorskim. Od 1 czerwca do 30 września, od 2017 roku, będą musieli zapłacić, za dzień, 1,20 zł za każdy metr kwadratowy ogródka. Obecna stawka to 25 groszy za metr kwadratowy. W 2016 r. obowiązywać będzie tzw. stawka przejściowa, czyli 1 zł za metr kwadratowy za każdy dzień.

– Konsultowaliśmy się w tej sprawie z przedstawicielami środowiska gdańskich gastronomików. Zaproponowane w uchwale stawki to konsensus – podkreślał podczas czwartkowej sesji zastępca prezydenta Piotr Grzelak.

źródło: gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement