niedziela , 16 czerwiec 2024
Fot. Ingo Bartussek

Dyrekcyjna 5. Seniorzy, zapamiętajcie ten adres

Powoli bo powoli, ale jednak wizerunek starszych osób zmienia się w zbiorowej polskiej świadomości. Senior to dziś coraz częściej osoba aktywna, ciągle się ucząca, chętna do udziału w życiu społecznym. By takich osób przybywało, stara się w Gdańsku kilka instytucji. Trzy z nich zwarły szyki i wspólnie opracowały cykl comiesięcznych spotkań dla osób starszych. Najbliższe – w czwartek, 5 listopada, o godz. 10.

Te trzy instytucje to Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdańska Spółdzielnia Socjalna i Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji.

– Wspólnie ustaliliśmy, że będziemy zapraszać naszych gdańskich seniorów w każdy pierwszy czwartek miesiąca – informuje Ewa Bartkowiak, szefowa Działu ds. Seniorów w gdańskim MOPR. – Spotkania nie będą ani długie, ani nudne, ale treściwe. Chcemy, by ulica Dyrekcyjna 5 zakodowała się w świadomości osób starszych i ich rodzin jako ten adres, pod którym mogą uzyskać pomoc.

Przy Dyrekcyjnej 5 znajduje się Centrum Usług Społecznych, w którym w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 10 będzie można spotkać się w gronie rówieśników i pracowników wymienionych instytucji. Cykl spotkań został wpisany w projekt „Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień”. Oprócz doradców z MOPR, stowarzyszenia i spółdzielni, będą się na nich pojawiać goście specjalni. Na pierwszym, październikowym spotkaniu był nim aspirant sztabowy Jarosław Niezgoda, który przedstawił schematy działania oszustów, żerujących na ufności starszego pokolenia gdańszczan.

– 5 listopada chcemy jeszcze wrócić do tego problemu – mówi Ewa Bartkowiak. – Liczba fałszywych wnuczków proszących o duże pożyczki i sprzedawców cudownych garnków, koców i poduszek jest dziś zatrważająca, a starsi ludzie bywają łatwowierni. Chcemy ich wyczulić i przekonać przynajmniej do ostrożności.

Na każdym spotkaniu będzie można uzyskać pełną informację o możliwościach, jakie stoją zarówno przed aktywnymi seniorami, jak i tymi, którzy potrzebują pomocy, a nawet opieki specjalistycznej.

– Nie ma sytuacji bez wyjścia – podkreśla z uśmiechem „szefowa od seniorów”. – Wśród naszych podopiecznych są osoby starsze odtrącone przez rodzinę, dla których znajdujemy miejsca w domach pomocy. Ale są i takie, które z powodu samotności ugrzęzły w domach przed telewizorami, zapadając się w bezradności i niemocy. Chcemy zaprosić ich do nas, by odnowili kontakty z ludźmi i zawarli nowe znajomości, znaleźli ciekawe zajęcie, spotkali się z zapraszanymi przez nas gośćmi.

Następne spotkanie – w czwartek, 3 grudnia, o godz. 10.00. Udział jest zawsze bezpłatny.

„Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień”
czwartek, 5 listopada 2015 r., godz. 10.00
Centrum Usług Społecznych, Gdańsk, ul. Dyrekcyjna 5
Kontakt: Ewa Bartkowiak, kierownik Działu ds. Seniora MOPR,
tel. 58 320 53 53 e-mail e.bartkowiak@mopr.gda.pl

About Kasia

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement