Dzień Otwarty Tunelu pod Martwą Wisłą za niewiele ponad tydzień, 19 października 2014 r. Tego dnia wszyscy chętni będą mogli przejść liczącym niemal półtora kilometra długości podziemnym odcinkiem jednego z tuneli.
Tunel pod Martwą Wisłą, łączący tzw. Drogą Zieloną z Węzłem Marynarki Polskiej, stanowi fragment Trasy Słowackiego, drogi, która po oddaniu tunelu do użytku, połączy Port Lotniczy z Portem Morskim. W najniższym miejscu będzie przebiegał na głębokości niemal 35 m. Obie rury będą posiadać po dwa pasy ruchu, zostaną również połączone siedmioma przejściami, będącymi drogami ewakuacyjnymi. Lokalizacja wylotu z tunelu znajduje się na wysokości nabrzeża „Dworzec Drzewny”, od strony Ku Ujściu (ok. 500 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły). Z drugiej strony, od Węzła Marynarki Polskiej, wylot jest usytuowany na wysokości nabrzeża „Dworzec Wiślany”, ponad 300 m od zachodniego brzegu Martwej Wisły.
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku opracowuje ofertę przewozową, w ramach której planuje się uruchomienie linii autobusowej z rejonu Stogów przez Trasę Sucharskiego, tunel pod Martwą Wisłą, Letnicę, Czarny Dwór, Zaspę i dalej w kierunku innych dzielnic.
– Nowa linia autobusowa z pewnością zyska na ogromnej popularności wśród mieszkańców z powodu krótkiego czasu przejazdu – mówi Sebastian Zomkowski, Z-ca Dyrektora ds. Przewozów Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. – Wspólnie z Zakładem Dróg i Zieleni w Gdańsku przystąpimy wkrótce do analizy miejsc potencjalnych przystanków na trasie, biorąc pod uwagę m.in. sąsiedztwo zakładów pracy, instytucji czy szkół. Jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o numerze linii oraz rodzaju taboru, jaki będzie ją obsługiwał. O tym będziemy informować wraz z postępem prac. Już teraz cieszymy się, że w momencie uruchomienia tunelu siatka połączeń autobusowych w Gdańsku wzbogaci się o nową trasę, atrakcyjną nie tylko z racji swojej oferty, ale i faktu przejazdu tunelem – podkreśla Zomkowski.
Zygmunt Gołąb
Urząd Miejski w Gdańsku
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku