sobota , 15 czerwiec 2024
fot. PAP

Dziś mija 25 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów

W kalendarzu 4 czerwca 2014 – właśnie dziś przypada 25. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku – częściowo wolnych, zakończonych zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek rządów komunistycznych w Polsce. W uroczystościach rocznicowych wezmą udział delegacje z niemal 50 państw świata.

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Zgodnie z tymi ustaleniami, 65 procent mandatów z góry przeznaczono dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 procent mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” – i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli.
Całkowicie wolne były natomiast wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła już zdecydowaną większość mandatów.

Na obchodach delegacje z niemal 50 państw

Uroczystości z okazji 25-lecia polskiej wolności trwają od wczesnych godzin rannych. O godzinie 6 w bibliotece miasta Warszawy przy ul. Koszykowej 26 marszałek Sejmu Ewa Kopacz spotkała się z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 roku.
O godzinie 8 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona została msza za wolność, którą celebrować będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
Następnie prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą pod hasłem „1989 – Pokolenie Wolności”.
Główne obchody planowane są na placu Zamkowym, a rozpoczną się o godzinie 11:30. Oprócz Bronisława Komorowskiego i prezydenta USA Baracka Obamy wezmą w nich udział prezydenci m.in. Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych ma być niemal 50 państw. Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA, wykonane będzie też napisane specjalnie na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika.

Rocznicę wyborów z 1989 roku uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. O godzinie 15 orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi Bronisław Komorowski. Marszałek Ewa Kopacz zapowiedziała, że na posiedzeniu obecni będą prezydenci państw członkowskich UE, zaproszeni zostali także przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 roku zostali wybrani do Sejmu i Senatu.
O godzinie 16 w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów z krajów UE z udziałem marszałek Sejmu i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. W spotkaniu udział weźmie 17 delegacji parlamentarnych z Europy.
Także o 16 prezydenci Polski i Francji Francois Hollande wezmą udział w otwarciu wystawy „Solidarite France Pologne” w Galerii Kordegarda, a 20 minut później przy ul. Kościelnej odsłonią pomnik Marii Curie-Skłodowskiej.
Następnie w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy „Autostrada Wolności”. Zasadzą także symboliczny „dąb wolności”.
O godzinie 17:30 rozpocznie się zaś uroczysty koncert z okazji 25-lecia wolności. Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Jerzego Maksymiuka wykona Symfonię h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert jest objęty patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

(edbie)
Polska Agencja Prasowa

About Kasia

Zobacz również

Są chętni na budowę przejścia naziemnego przez al. Rzeczpospolitej

Miasto zabezpieczyło ponad 4,7 mln złotych na budowę kolejnego naziemnego przejścia. Do przetargu na realizację …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement