środa , 20 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. PAP

Dziś mija 25 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów

W kalendarzu 4 czerwca 2014 – właśnie dziś przypada 25. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku – częściowo wolnych, zakończonych zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek rządów komunistycznych w Polsce. W uroczystościach rocznicowych wezmą udział delegacje z niemal 50 państw świata.

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Zgodnie z tymi ustaleniami, 65 procent mandatów z góry przeznaczono dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 procent mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” – i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli.
Całkowicie wolne były natomiast wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła już zdecydowaną większość mandatów.

Na obchodach delegacje z niemal 50 państw

Uroczystości z okazji 25-lecia polskiej wolności trwają od wczesnych godzin rannych. O godzinie 6 w bibliotece miasta Warszawy przy ul. Koszykowej 26 marszałek Sejmu Ewa Kopacz spotkała się z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 roku.
O godzinie 8 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona została msza za wolność, którą celebrować będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
Następnie prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą pod hasłem „1989 – Pokolenie Wolności”.
Główne obchody planowane są na placu Zamkowym, a rozpoczną się o godzinie 11:30. Oprócz Bronisława Komorowskiego i prezydenta USA Baracka Obamy wezmą w nich udział prezydenci m.in. Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych ma być niemal 50 państw. Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA, wykonane będzie też napisane specjalnie na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika.

Rocznicę wyborów z 1989 roku uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. O godzinie 15 orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi Bronisław Komorowski. Marszałek Ewa Kopacz zapowiedziała, że na posiedzeniu obecni będą prezydenci państw członkowskich UE, zaproszeni zostali także przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 roku zostali wybrani do Sejmu i Senatu.
O godzinie 16 w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów z krajów UE z udziałem marszałek Sejmu i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. W spotkaniu udział weźmie 17 delegacji parlamentarnych z Europy.
Także o 16 prezydenci Polski i Francji Francois Hollande wezmą udział w otwarciu wystawy „Solidarite France Pologne” w Galerii Kordegarda, a 20 minut później przy ul. Kościelnej odsłonią pomnik Marii Curie-Skłodowskiej.
Następnie w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy „Autostrada Wolności”. Zasadzą także symboliczny „dąb wolności”.
O godzinie 17:30 rozpocznie się zaś uroczysty koncert z okazji 25-lecia wolności. Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Jerzego Maksymiuka wykona Symfonię h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert jest objęty patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

(edbie)
Polska Agencja Prasowa

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *