środa , 22 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Centrum handlowe Riviera w Gdyni odebrało Galerii Bałtyckiej pozycję lidera (Fot. Materiały prasowe)

Galeria Bałtycka przenosi potok, żeby się rozbudować

Galeria Bałtycka w Gdańsku zaczyna pogoń za liderem w regionie – centrum handlowym Riviera z Gdyni. Właściciel galerii złożył dokumenty niezbędne do przesunięcia potoku we Wrzeszczu, co umożliwi rozbudowę sklepu.
Otwarte w październiku 2013 r. w Gdyni centrum handlowe Riviera odebrało pozycję lidera Galerii Bałtyckiej w Gdańsku. Galeria ze swoimi 45 tys. m kw. wydaje się już niewielka przy Rivierze z 70 tys. m kw. Przez pierwsze dwa miesiące działalności gdyńskie centrum odwiedziło blisko 1,5 mln klientów. Wielu z nich zrezygnowało z tego powodu z zakupów w galerii.To oznacza wymierne straty dla właścicieli gdańskiego centrum – Grupy Otto z Hamburga, która kontroluje galerię przez spółki Deutsche EuroShop i Ece. Właściciel obiektu zarabia bowiem nie tylko na stałym czynszu za sklepy, ale ma też udział w obrotach.

Rozbudowa Galerii Bałtyckiej. Inwestor chce, aby Potok Strzyży biegł nowym, podziemnym korytem wzdłuż ulicy Lendziona. (fot.Adam Nawrocki)
Rozbudowa Galerii Bałtyckiej. Inwestor chce, aby Potok Strzyży biegł nowym, podziemnym korytem wzdłuż ulicy Lendziona.
(fot.Adam Nawrocki)

„Przebudowa korzystna dla mieszkańców”

Jak galeria odczuła konkurencję – spółka Ece oficjalnie tego nie komentuje. Klienci z Gdyni, północnej i północno – zachodniej części województwa wybierają teraz głównie Rivierę. Jeżdżą tam też niektórzy gdańszczanie oraz tzw. turyści zakupowi, którzy z dalszych miejscowości przyjeżdżają do sklepów w Trójmieście.

Z drugiej strony galeria nie świeci pustkami, nadal ma swoją klientelę, ale w tej sytuacji łatwiej o spadki niż o wzrost wpływów.

Dlatego Ece przyspiesza odkładany od kilku lat projekt rozbudowy Galerii Bałtyckiej. W pierwszym etapie przebudowany zostanie potok Strzyża na odcinku biegnącym przez działkę sąsiadującą z centrum handlowym. Spółka przedstawiła właśnie raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko i można zgłaszać do niego uwagi w Urzędzie Miasta Gdańska.

Inwestor nie zdecydował się, by potok przebiegał pod centrum handlowym, choć takie zalecenie wydali urzędnicy.

Potok ma zostać skierowany do nowego koryta, które będzie biegło w rurach pod ulicami Grunwaldzką i Lendziona. Część zostanie wykonana w tradycyjnej technologii wymagającej zerwania nawierzchni dróg i wykopów, niektóre fragmenty zostaną wydrążone i wypełnione rurami przeciskowymi.

„Przebudowa kanału potoku Strzyża ma neutralne znaczenie dla otoczenia ulic Lendziona i Dmowskiego, natomiast wynikające z niej odtworzenia nawierzchni będą korzystne dla mieszkańców okolicznych budynków (poprawa komunikacji samochodowej)” – czytamy w dokumencie, który przyznaje jednocześnie, iż w okresie budowy wystąpią niedogodności dla mieszkańców i kierowców.

Większa galeria za mieszkaniaJeśli Ece dostanie pozwolenie na rozpoczęcie prac, przebudowa potoku może się zacząć i zakończyć jeszcze w tym roku. Spółka nie precyzuje jednak terminu.W drugim etapie, najwcześniej w 2015 r., Ece może rozpocząć rozbudowę Galerii Bałtyckiej o 15 tys. m kw., czyli o blisko jedną trzecią. W efekcie będzie tylko nieco mniejsza od Riviery.

Rozbudować galerię można jedynie na sąsiedniej działce o powierzchni 4 tys. m kw., która znajduje się przy ul. Lendziona obok biurowca Hydrobudowy. Teren należy do gminy Gdańsk. Rzeczoznawca wycenił go na 7 mln zł netto. Nie zostanie sprzedany w przetargu. W kwietniu 2013 r. pisaliśmy, że wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski podpisał z Galerią Bałtycką list intencyjny i wybrał inną formę zbycia majątku. Wedle dokumentu centrum handlowe w zamian za grunt „zapłaci” gminie 30 mieszkaniami.

– Dzięki tej zamianie 30 rodzin oczekujących w kolejce otrzyma w ciągu kilkunastu miesięcy mieszkania komunalne. Będą to nowe i wyposażone lokale o powierzchni przekraczającej 40 m kw. – zapowiadał Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

Cały  tekst:

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,15502026,Galeria_Baltycka_przenosi_potok__zeby_sie_rozbudowac.html

 

źródło: trojmiasto.gazeta.pl

 

Zobacz również

Poszukujemy rodziców, którzy chcieliby przetestować ekskluzywne pieluszki dla dzieci!

Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na naszej stronie: https://www.facebook.com/TestowanieKosmetykowJSHamilton/photos/a.169051056872165/1285672955209964/ Odbierz pieluszki z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *