poniedziałek , 6 grudzień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
W Olivia Business Centre otwarto nową jednostkę Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku – Centrum Rozwoju Talentów. Centrum jest pierwszym w Polsce ośrodkiem świadczącym usługi z zakresu diagnostyki talentów Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańsk daje pracę! Pracownicy pilnie poszukiwani

Kierowcy samochodów ciężarowych, krawcy, opiekunowie osoby starszej, programiści i administratorzy stron internetowych czy robotnicy budowlani. W tych zawodach gdańscy pracodawcy przyjmą specjalistów wręcz z otwartymi rękoma. Bo brakuje ich, coraz bardziej, na rynku pracy.

Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku przygotował właśnie raport dotyczący aktualnego zapotrzebowania na zawody oraz liczby absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych na terenie Trójmiasta. Dokument powstał na podstawie danych z baz urzędu, a także informacji z trójmiejskich uczelni i komercyjnych portali specjalizujących się w ofertach pracy.
Pod uwagę wzięto dziesięć najbardziej deficytowych obecnie branż, czyli:

budownictwo
energetykę
astronomię
IT
transport
przemysł odzieżowy
usługi opiekuńcze
motoryzacja
handel
przemysł stoczniowy

Choć Wojewódzki Urząd Pracy przygotowuje każdego roku tzw. Barometr Zawodów, to PUP po raz pierwszy opracował taki dokument, dotyczący tylko sytuacji w Gdańsku. Nieprzypadkowo. W połowie czerwca w kompleksie Olivia Business Centre otwarto Centrum Rozwoju Talentów, które jest jednostką Urzędu Pracy.

– Dlatego chcieliśmy wiedzieć, jakie są potrzeby, w jakim kierunku warto pójść i do jakich pracodawców dotrzeć – przyznaje Iwona Romanowicz, zastępca kierownika Działu Programów i Obsługi Pracodawców w gdańskim PUP.
Transport to jedna z tych branż, w której już dzisiaj pracodawcy oferują blisko 300 miejsc pracy. Niestety, brakuje wykwalifikowanych pracowników, a konkretnie osób posiadających prawo jazdy kategorii C. Potrzebne jest też świadectwo kwalifikacji na przewóz rzeczy. Pilnie poszukiwani są kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i samochodów dostawczych.

– Jesteśmy w kontakcie z dużymi firmami transportowymi. Organizujemy szkolenia w zależności od potrzeb. Można powiedzieć, że są one „szyte na miarę”. Zdarza się bowiem, że kandydaci posiadają np. prawo jazdy kategorii C, ale nie mają świadectwa kwalifikacji – tłumaczy Iwona Romanowicz.

Sytuację na gdańskim, czy trójmiejskim rynku pracy, być może poprawi też… Brexit. Osoby władające językami obcymi będą tu na pewno mile widziane.

źródło: gdansk.pl

Zobacz również

@Home – mieszkania na wynajem na gdańskiej Zaspie

@Home to nowa inwestycja dedykowana młodym profesjonalistom, przeznaczona na wynajem długoterminowy. Projekt powstaje w Gdańsku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *