wtorek , 28 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
O nowych elementach wyposażenia skweru stworzonego na działce między ulicą Mariacką, a Św. Ducha, założeniach i planach podczas briefingu prasowego opowiedzieli zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak oraz prezes Fundacji Gdańskiej Mateusz Kusznierewicz. Autor: Karol Stańczak

„Gdańsk Gift Shop” i meble gdańskie, czyli Ławy Mięsne po nowemu

Nowa, nietuzinkowa przestrzeń wypoczynku dla mieszkańców i turystów powstała w historycznym centrum Gdańska. Nietuzinkowa, bo pojawiły się tam obiekty, których nie spotka się obecnie w żadnym innym miejscu. Na skwerze między ulicą Mariacką, a Św. Ducha stanęły prototypy mebli gdańskich oraz „Gdańsk Gift Shop”.

Autor: Karol Stańczak
Autor: Karol Stańczak

Dzięki inicjatywie Fundacji Gdańskiej, partnerskiemu wsparciu Rady Dzielnicy Śródmieście i Miasta Gdańska oraz przychylności prywatnego właściciela, na działce między ulicą Mariacką, a Św. Ducha udało się stworzyć estetyczną przestrzeń wypoczynku. – Mieszkańcy i turyści mogą nie tylko tu wypocząć i przy tej okazji przetestować postawione tu prototypy mebli gdańskich, ale także nabyć lokalne pamiątki w kameralnym sklepie znajdującym się w designerskim kontenerze. „Gdańsk Gift Shop” to projekt realizowany przez Fundację Gdańską, dzięki któremu w jednym miejscu nabyć można lokalne pamiątki z większości instytucji kulturalnych, muzealnych oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

„Gdańsk Gift Shop” zaprasza
W „Gdańsk Gift Shop” nabyć można m.in. nowoczesne i oryginale gadżety, przedmioty związane z kulturą oraz historią grodu nad Motławą. Dla kolekcjonerów i miłośników Gdańska organizator przygotował sprzedaż 40 egzemplarzy limitowanej Encyklopedii Gdańska w płóciennej oprawie. – Na obecną chwilę udało nam się zgromadzić w Gdansk Gift Shop produkty lokalnych artystów, instytucji kulturalnych, muzealnych oraz te tworzone w organizacjach społecznych. Liczymy, że za rok ukaże się pierwsza kolekcja pamiątek „Marki Gdańsk” – mówi prezes Fundacji Gdańskiej Mateusz Kusznierewicz. – Co ważne, „Gdańsk Gift Shop” nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, funkcjonuje w ramach ekonomi społecznej, a cały dochód przekazywany jest na działania związane z ożywaniem Ław Mięsnych oraz kolejne tego typu projekty realizowane w Gdańsku – podkreśla Kusznierewicz.

W „Gdańsk Gift Shop” zakupić można także pocztówki i koszulki z wizerunkiem gdańskich dźwigów. Cały dochód ze sprzedaży gadżetów dedykowanych gdańskim żurawiom przekazany zostanie na konto akcji „Ratowania gdańskich dźwigów”.

Gdańsk Gift Shop na skwerze między ulicą Mariacką, a Św. Ducha zaprasza do końca sierpnia.

Meble Gdańskie – sprawdź i podziel się opinią!
To właśnie na skwerze w historycznym centrum miasta gdańszczanie i turyści zobaczyć oraz przetestować mogą prototypy mebli gdańskich. Modele ustawionych tu tymczasowo mebli wyłonione zostały w zorganizowanym przez Miasto konkursie. Na miejscu prezentowane są trzy prototypowe zestawy. – Chcemy poznać opinię mieszkańców na temat mebli, dowiedzieć się które projekty zdaniem użytkowników warto rozwijać, jakie z zaproponowanych rozwiązań są dla nich cenne. Dlatego zapraszamy wszystkich – zarówno gdańszczan, jak i turystów do oceny wygody oraz estetyki nowych mebli, i podzielenia się z nami opinią za pośrednictwem specjalnej internetowej ankiety zamieszczonej na profilu dedykowanym meblom gdańskim na Facebooku. Wypowiedzieć się w ankiecie będzie można do końca sierpnia. Od 4 sierpnia do końca miesiąca ankieta dostępna będzie także w Gdańsk Gift Shop. Zebrane opinie będą cenną wskazówką do dalszych prac nad gdańską małą architekturą – mówi Piotr Grzelak.

Oprócz aranżacji miejsca, w ramach projektu Gdańsk Gift Shop przewidziane są także różne wydarzenia – między innymi związane ze zdrową żywnością, futbolem amerykańskim czy atrakcjami dla dzieci. Szczegółowe daty i godziny wydarzeń można znaleźć na Facebooku: gdanskgiftshop

Projekt Gdańsk Gift Shop realizowany jest przez Fundację Gdańską przy wsparciu Miasta Gdańska, Międzynarodowych Targów Gdańskich, Centrum Hewelianum, Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk, PGE Arena, Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Teatru Szekspirowskiego, NSZZ Solidarność Region Gdański, Oficyny Gdańskiej, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo- Kanalizacyjnej oraz EDF Polska S.A. O/ Wybrzeże.

Katarzyna Kaczmarek / Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku
Paweł Buczyński / Fundacja Gdańska

Autor: Karol Stańczak
Autor: Karol Stańczak

Zobacz również

GAK Plama: teatr dla dzieci

Gdański Archipelag Kultury Plama (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza na spektakl dla dzieci. „Jaś …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *