piątek , 24 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. gdansk.pl

Gdańsk uruchamia system informacji kryzysowej

Oberwanie chmury, nagła powódź, czy wichura – informacje o tych i podobnych zagrożeniach mogą już docierać do gdańszczan w ciągu kilku sekund. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku uruchomił SISMS, czyli system teleinformatyczny wczesnego ostrzegania, z pomocą którego może przesyłać ostrzeżenia SMS-em i przekazywać na smartfony za pomocą specjalnej aplikacji.

– Zależało nam na narzędziu, dzięki któremu moglibyśmy błyskawicznie dotrzeć wprost do mieszkańców. Do tej pory bowiem komunikaty i informacje o zagrożeniach mogliśmy przekazywać jedynie pośrednio – poprzez stronę internetową miasta, służby mundurowe, jednostki podległe miastu – np. Biura Obsługi Mieszkańców oraz dzięki pomocy i uprzejmości mediów, do których trafiały nasze komunikaty. Nie zawsze jednak było to skuteczne – mówi Joanna Pińska, zastępca dyrektora WBiZK.

W celu bezpośredniej komunikacji miasto wykupiło dostęp do systemu SISMS, z którego korzysta obecnie już niemal 350 samorządów na terenie całego kraju. Narzędzie umożliwia dotarcie z informacją do użytkowników w przeciągu kilku sekund.

– Możemy wysłać ostrzeżenie w formie SMSa. System korzysta ze specjalnych kanałów, nie grozi nam więc, że informacja „utknie” gdzieś np. ze względu na przeciążenie nadajników (np. w Sylwestra). Jednocześnie komunikat publikowany jest w specjalnej aplikacji, którą można za darmo pobrać i zainstalować na swoim telefonie. Oczywiście ostrzeżenie będzie tym skuteczniejsze, im więcej będzie miało odbiorców wśród mieszkańców – tłumaczy Krzysztof Domagalski odpowiedzialny za obsługę systemu.

Aby otrzymywać ostrzeżenia wystarczy zarejestrować się w systemie wysyłając na ogólnopolski numer 661 000 112 odpowiednią treść SMS z kodem przypisanym do danej dzielnicy – czyli np. miejsca swojego zamieszkania, czy pracy, lub pobrać bezpłatną aplikację o nazwie „komunikator SISMS” ze strony www.komunikator.sisms.pl, z Google Play lub App Store.

UWAGA: Osoby zarejestrowane w systemie otrzymują wiadomości SMS nie ponosząc żadnych opłat. Jedynym wydatkiem jest koszt związany z rejestracją w systemie poprzez wysłanie 1 SMSa, który wynosi tyle, ile standardowy SMS u operatora z którego sieci korzystamy. Każdy mieszkaniec może w dowolnej chwili wyrejestrować się z systemu ponownie wysyłając SMS.

Pobranie aplikacji jak i korzystanie z niej jest dla użytkownika bezpłatne. Komunikator wymaga jedynie połączenia z Internetem, ale ilość danych pobieranych przez aplikację jest bardzo niska. W związku z tym koszty użytkowania są znikome, a nawet zerowe jeżeli korzystamy z Wi-Fi.

– Oprócz ostrzeżeń o zagrożeniach użytkownik aplikacji może również zadeklarować, że chciałby otrzymywać informacje o dużych i ważnych wydarzeniach w mieście, związanych z tym utrudnieniach i rozwiązaniach komunikacyjnych – tłumaczy Krzysztof Domagalski.

źródło: gdansk.pl

Zobacz również

Zaspa Rozstaje. Roboczy spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie miejskich i dzielnicowych radnych

O planach wobec betonowej kładki nad al. Rzeczypospolitej, o przyszłości zielonego terenu pomiędzy ulicami Burzyńskiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *