previous arrow
next arrow
Slider
Fot. arguido.pl

Gdańsk w rozszerzonej rzeczywistości

Wiemy, jak będzie wyglądać zwiedzanie Gdańska w przyszłości! Wystarczy skierować smartfon, np. na pomnik Neptuna, aby rzeczywisty obraz obiektu na ekranie został automatycznie uzupełniony o opisy i zdjęcia. Arguido, innowacyjna aplikacja turystyczna, która zadebiutowała właśnie na polskim rynku, oferuje kilkanaście tras po Gdańsku. Rozwiązanie jest bezpłatne i umożliwia także tworzenie własnych szlaków do zwiedzania.

Fot. arguido.pl
Fot. arguido.pl

Gdańskie trasy w rozszerzonej rzeczywistości, które proponuje Arguido, opracowali profesjonalni przewodnicy turystyczni. Przedstawiają miasto w sposób interesujący zarówno dla turystów, jak i mieszańców, którzy chcą bliżej poznać swoją okolicę.  Z aplikacją możemy wybrać się na spacer po zabytkowym centrum miasta, poznać dawne fortyfikacje oraz gdańskie kościoły i wrota. Wśród wycieczek tematycznych znajdziemy m.in. wyprawę Śladami Solidarności oraz Trasą bursztynową. Z kolei poszukiwacze przygód mogą wraz z Arguido wybrać się na wyprawę szlakiem murali lub brzegiem morza. Dystans wędrówki można dowolnie modyfikować, by wybrać najbardziej interesujące punkty do obejrzenia. Umożliwia to funkcja „Automator”, która pozwala generować trasy o określonej długości i liczbie atrakcji.

Użytkownicy smartfonów i tabletów mogą też sami stworzyć dowolną trasę po mieście, osiedlu czy ulubionej okolicy. System pozwala w czasie rzeczywistym tworzyć i aktualizować punkty na ścieżce zwiedzania, dodawać i zmieniać opisy lub zdjęcia. Własną, unikalną trasę można udostępnić na Facebooku znajomym lub rodzinie.

Arguido jest dostępne na telefony oraz tablety z systemem Android, ale wkrótce pojawi się także wersja przeznaczona dla posiadaczy iPhone’ów. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze sklepu Google Play. Poza Gdańskiem, na liście miast, które można zwiedzać wraz z Arguido znajdują się Warszawa, Kraków, Łódź, Toruń, Wrocław, Białystok, Kazimierz Dolny, Lublin, Zakopane i Zamość. Obecnie przygotowywane są przewodniki dedykowane kolejnym miejscowościom, jak również dodatkowe wersje językowe: angielska, niemiecka i francuska.

– Arguido to wielofunkcyjny przewodnik, który pozwala tworzyć własne trasy w rozszerzonej rzeczywistości zarówno dużym firmom turystycznym, jak i każdemu użytkownikowi smartfonu lub tabletu – mówi Maciej Długosz, prezes zarządu firmy AGM Reality, która opracowała aplikację. – Zamierzamy wypuścić na rynek kilka wersji językowych Arguido i łączyć system z funkcjami przydatnymi turystom, np. ze strumieniem informacji o wydarzeniach lokalnych – dodaje Długosz.

Trasy po Gdańsku w rozszerzonej rzeczywistości:

Dawne fortyfikacje
Koniecznie trzeba zobaczyć
Magiczna oliwa
Murale
Śladami Solidarności
Trasa bursztynowa
Tym, co za polski Gdańsk…
Urokliwy Wrzeszcz
Wokół morza
Znane osobistości
Gdańskie wrota
Gdańskie kościoły

menu argido

1. Radar: wskazuje punkty na trasie (kolor zielony – kolejny punkt, biały – wszystkie pozostałe).
2. Wskaźnik GPS: kolor zielony – bardzo dobra jakość sygnału, żółty – średnia, czerwony – słaba.
3. Wskaźnik kompasu: kod kolorów – jak przy wskaźniku GPS.
4. Marker obiektu: rośnie na ekranie, kiedy zbliżamy się do obiektu; może pojawić się kilka markerów do wyboru, jeśli obiekty są blisko siebie.
5. Zamknięcie markera obiektu.
7. Przewijanie: do kolejnego punktu na trasie.
8. Podgląd: pokazuje drogę na mapie Google do następnego punktu na trasie.
9. Przewijanie: do poprzedniego punktu na trasie.
10. Wskaźnik kierunku: zielony kursor, który prowadzi do wybranego punktu na trasie.
11. Po kliknięciu w profilu Facebook użytkownika automatycznie wyświetli się informacja, z jakiej trasy Arguido korzysta i przy jakim punkcie znajduje się w danej chwili.
12. Rzeczywisty obraz odbierany z kamery wbudowanej w urządzenie.

***

Arguido to platforma mobilna wykorzystująca technologię Augmented Reality (rozszerzonej rzeczywistości). Służy m.in. do tworzenia tras do zwiedzania i, jednocześnie, stanowi innowacyjne i niekonwencjonalne narzędzie do promocji dowolnej działalności biznesowej wśród turystów. Aplikacja została opracowana przez firmę AGM Reality, którą tworzą specjaliści dysponujący doświadczeniem z zakresu informatyki, technologii mobilnych, prawa, finansów i rachunkowości. System powstał dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.1.

 

Więcej informacji: www.arguido.pl

About Marcin

Zobacz również

Pokonkursowa wystawa plakatu FETA 2022

Gdański Archipelag Kultury Plama serdecznie zaprasza na pokonkursową wystawę plakatu FETA 2022. Zróżnicowana i kolorowa, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *