czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
gdansk.pl

Gdańsk znowu pierwszy w Rankingu Samorządów!

W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2015 Gdańsk zajął – podobnie jak w zeszłym roku i trzy lata temu – pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu! – To naprawdę duże osiągnięcie, pokonać wszystkie polskie miasta! – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Zwycięstwo w rankingu Rzeczpospolitej pokazuje też, jak energicznie i równomiernie nasze miasto się rozwija: od finansów po politykę społeczną.

Rzeczpospolita Ranking Samorządów publikuje od 2005 roku. Od wielu lat Miasto Gdańsk zajmuje czołowe pozycje w tym zestawieniu. W 2014 roku Gdańsk był najlepszy, podobnie jak w roku 2012 (w 2013 roku zajęliśmy drugie miejsce).
Organizatorem Rankingu Samorządów jest „Rzeczpospolita”, a jego kryteria ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego premiera Jerzego Buzka. Samorządy wyróżniane są w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i wiejsko-miejskich oraz gmin wiejskich.

– Cieszę się, że pozostajemy na szczycie rankingu drugi rok z rzędu – podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Drugie miejsce w naszej kategorii zajął Kraków, trzecie Wrocław, a czwarte Poznań. W pierwszej dziesiątce znalazł się też Sopot.
Wyróżnienie w imieniu prezydenta Gdańska odebrał Wiesław Bielawski – zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej.

Jak wybierano zwycięskie samorządy?
Od 11 lat metodologia wyłaniania zwycięzców jest prawie niezmienna. – Najpierw bazujemy na twardych danych Ministerstwa Finansów, by w kolejnym etapie analizować dane przesłane nam przez poszczególne miasta i gminy – podkreśla Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów. – Dzięki stałej metodologii naprawdę jesteśmy w stanie obiektywnie oceniać sytuację poszczególnych samorządów.
W pierwszym etapie organizatorzy pozyskali dane z Ministerstwa Finansów na temat gmin, które najlepiej zarządzają swoimi finansami i jednocześnie najwięcej inwestują. W drugim etapie, od samorządów uzyskano dane na temat udziału wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w wydatkach ogółem, nakładów na gospodarkę mieszkaniową, wyników testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów, liczby nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy, stopy bezrobocia czy inicjatyw w ramach PPP oraz posiadania przez samorząd Karty Dużej Rodziny.

Gdańsk trzeci w podsumowaniu dekady
Przypomnijmy, że podczas jubileuszowej Gali w zeszłym roku, „Rzeczpospolita” nagrodziła także samorządy, które przez poprzednią dekadę plasowały się w czołówce rankingu. W tej kategorii Gdańsk znalazł się na trzeciej pozycji. Pierwsza lokatę zajął Poznań, a drugą Sopot.

W czerwcu – wyróżnienie w „Perłach Samorządu”
W czerwcu, podczas Gali Finałowej Rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Perły Samorządu. Najlepszy włodarz i samorząd 25-lecia”, Gdańsk otrzymał III nagrodę w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Wyróżniony został także prezydent Paweł Adamowicz – w kategorii „Włodarze 25-lecia, miasta pow. 100 tys. mieszkańców”.

 

Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta / Biuro Prasowe

About Kasia

Zobacz również

Osiedle Pilotów 21 pnie się ku gorze.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła się rozbiórka budynku prywatnej przychodni Sanitas, dziś nie ma już …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.