previous arrow
next arrow
Slider
Fot. Google Maps

Gdańskie centrum City Forum pójdzie pod młotek

Tereny gdańskiego City Forum zostaną zlicytowane przez komornika. Na październik zaplanowano dwie pierwsze licytacje. Z oceny rzeczoznawcy wynika, że całe centrum warte jest ponad 100 mln złotych.
W październiku zlicytowane zostanie 1/3 udziału w lokalu znajdującym się przy Podwalu Grodzkim 8 i 9 za 17,3 mln złotych. Z kolei 9/10 udziału w nieruchomości przy Podwalu Grodzkim 5 i 6 będzie do kupienia za ponad 15 mln złotych.City Forum zostało wybudowane w połowie lat 90. przez spółkę AGIB Euro Invest z Gdańska. W 2000 roku zadłużona firma upadła. Nie wiadomo, czy powodem były rzeczywiste kłopoty finansowe, czy celowe działanie, by uwolniony od wierzycieli majątek przekazać innym firmom. Dowodem na słuszność tej drugiej tezy może być fakt, że spółce udało się z zyskiem sprzedać działkę pod kino Krewetka i budynek hotelu Monopol, później Scandic.

Po upadku po swoje udziały upomnieli się inni wierzyciele m.in. Urząd Skarbowy, szef AGIB Urlich Gerstner, dostawcy i wykonawcy. Długu nie udało się jednak podzielić między wierzycieli, bo na rok przed upadłością AGIB Euro Invest sprzedał udziały spółce Projekt Alfa z Gdańska. Nowy właściciel zaciągnął kredyt pod hipotekę City Forum.

Następnie syndyk Wojciech Reguła wystąpił na drogę sądową, by unieważnić sprzedaż centrum handlowego. Dopiero Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku i uznał transakcję za bezskuteczną. Własność nie powróciła jednak do spółki, bo komornik żądał tytułu wykonawczego, którego AGIB nie miał. 

Majątek, który zlicytowany zostanie w październiku należy do spółki Projekt Alfa. Wojciech Reguła zabiegał o przyłączenie go do egzekucji, ale komornik odmówił mu tego prawa.

Źródło: Radio Gdańsk

About Marcin

Zobacz również

Warsztat z Instaxami dla dzieci

Warsztat z Instaxami dla dzieci i/lub dorosłych. Dowiemy się, na czym polega haiku i jak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *