W dniach 12-25 września gdańszczanie po raz czwarty wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Wybiorą najciekawsze spośród 254 propozycji. Do rozdania jest aż 12,5 mln złotych.
W kwietniu 2016 roku mieszkańcy zgłosili swoje propozycje projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych. Pula na wszystkie projekty to 12,5 miliona złotych, w tym 10 mln na projekty dzielnicowe i 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie.
Aż 335 projektów spełniło wymogi formalne i zostało przekazanych do weryfikacji. Po sprawdzeniu możliwości realizacji propozycji mieszkańców (kryteria oceny to m.in. zgodność z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, czas realizacji projektu w 2017 roku, weryfikacja kwoty) do głosowania zakwalifikowane zostały 254 projekty.
Jak wygląda głosowanie?
Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych „Budżet Obywatelski 2017 w Gdańsku” są mieszkańcy Gdańska, którzy w dniu rozpoczęcia konsultacji (1 kwietnia 2016 r.) ukończyli 16 lat i byli zameldowani na pobyt stały lub czasowy na terenie Miasta Gdańska lub wpisani do stałego rejestru wyborców.
Głosowanie rozpocznie się 12 września o godz. 00:01, a zakończy 25 września 2016 r. o godz. 23:59.
Głosowanie odbywa się wyłącznie elektroniczne, jednorazowo, nie ma możliwości ponownego dostępu do systemu elektronicznego.
Na Zaspie-Młyniec do „rozdania” jest 305 tysięcy złotych, a zgłoszone projekty to:
Zagospodarowanie terenu kompleksu sportowego przy ulicy Startowej – etap III,
Przejścia dostępne dla wszystkich – Hynka/Pilotów,
Kontynuacja remontu nawierzchni ulicy Startowej w dzielnicy Zaspa Młyniec.
Na Zaspie-Rozstaje to kwota 294 000 złotych, a projekty to:
Plac zabaw w parku im. Jana Pawła II,
Latarnie ledowe w Parku Millenium Gdańska,
Wolno bytujące koty na Zaspie – zaopiekujmy się nimi!,
Rewitalizacja placu przy al. Jana Pawła II / ul. Janusza Meissnera,
Marynistyczny Plac Zabaw przy Przedszkolu Nr 5 „Róża Wiatrów” w Gdańsku,
Przejścia dostępne dla wszystkich – Leszczyńskich / przystanek Korczaka,
Remont schodów kładki dla pieszych nad Al. Jana Pawła II i al. Rzeczypospolitej – schody od Ścieżki Małgorzaty i Łukasza Szutenbergów tj. budynków Impro i Parku im. Jana Pawła II,
Remont schodów kładki dla pieszych nad Al. Jana Pawła II – schody od ul. Burzyńskiego.
Głosować można samodzielnie przez Internet lub w Punktach Konsultacyjnych, które są w wybranych szkołach, większości filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w dwóch Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Czym różni się głosowanie samodzielne od głosowania w Punktach Konsultacyjnych?
W głosowaniu w punktach pośredniczy konsultant, który ma możliwość aktywacji procesu głosowania bez podawania adresu e-mail lub numeru telefonu komórkowego.
SPRAWDŹ pełną listę Punktów Konsultacyjnych oraz projektów do głosowania.
Głosujący ma do dyspozycji 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejski. Głosować można na projekty w dowolnej dzielnicy. Wszystkie 5 głosów można przekazać na wybrany projekt lub po 1 lub więcej głosów na projekty różne.
Wyniki głosowania ogłoszone zostaną do dnia 28 września 2016 roku, a realizacja wygranych projektów odbędzie się w roku 2017.
W tym roku po raz pierwszy głosowanie w tym samym terminie odbywa się nie tylko w Gdańsku, ale także w innych miastach m.in. Gdyni, Sopocie i Rumii. To część porozumienia metropolitalnego, które w kolejnych latach będzie rozwijane na rzecz jak najszerszej współpracy miast zrzeszonych w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot.
źródło: gdansk.pl