sobota , 15 czerwiec 2024
fot. zaspa24.pl

Jak fajerwerki to tylko z głową!

Wraz z końcem roku powraca temat fajerwerków. Tak, jak w ubiegłych latach i tym razem apelujemy: obchodźcie się z nimi ostrożnie i z rozwagą! Szkoda kończyć świętowanie sylwestra kilka minut po północy na szpitalnym oddziale ratunkowym.

W sklepach od ilości petard i rakiet można dostać zawrotu głowy. Bez sztucznych ogni trudno wyobrazić sobie zabawę sylwestrową. Nieważne, czy to duży zorganizowany bal, czy małe spotkanie w gronie znajomych. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, aby odpalanie fajerwerków nie miało dla nikogo przykrych konsekwencji.

Po pierwsze trzeba wiedzieć, kiedy można ich używać. W Gdańsku są to tylko dwa dni w roku: 31 grudnia i 1 stycznia. Jeśli chcemy odpalać petardy czy race w inne dni, możemy to robić tylko po uzyskaniu zezwolenia od Prezydenta Miasta Gdańska.

Pamiętajmy też o bardzo ważnej rzeczy. Sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem! Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji trzeba i warto reagować. To dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18. roku życia grozi nawet do 2 lat więzienia. Owszem, dzieci i młodzież mogą ich używać, ale tylko i wyłącznie pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą za to pełną odpowiedzialność.

Kupując fajerwerki na zabawę sylwestrową, wybierajmy sprawdzone sklepy, a nie przypadkowych sprzedawców. Zwracajmy też uwagę na to, czy petardy lub race, które nabyliśmy, są dopuszczone do obrotu w naszym kraju, posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim. Warto również sprawdzić, czy nie mają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.

Nie zapominajmy także o dokładnym przeczytaniu instrukcji obsługi i bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń producenta. Niech nie przyjdzie nam do głowy odpalanie sztucznych ogni w domu bądź robienie tego przy oknie lub na balkonie. Oparzenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzony słuch to tylko niektóre ze skutków braku rozwagi. Nie wspominajac o tym, jak łatwo spowodować pożar, jeśli nie zachowamy ostrożności.

Nasze zaniedbania mogą mieć także nieprzyjemne konsekwencje prawne. Za nieprzestrzeganie prawa z art. 54 Kodeksu Wykroczeń, a także w związku z § 1,2 i 3 Uchwały Nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska, strażnicy miejscy mogą wystawić mandat w wysokości do 500zł.

Fajerwerki są dla ludzi. Pamiętajmy jednak, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i innych. Wtedy nasza zabawa sylwestrowa na pewno będzie udana.

Straż Miejska w Gdańsku

About Kasia

Zobacz również

[Wideo] Park Jana Pawła II na Rozstajach rozbłysnął świątecznymi ozdobami – w tym samolotem!

Dzielnica Zaspa Rozstaje jest kolejnym miejscem w Gdańsku, które rozbłysło świąteczną choinką. W poniedziałek, 5 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement