niedziela , 16 czerwiec 2024
Zwycięski mural - projekt Marcina Budzińskiego Fot. Materiały prasowe

Jest! Mieszkańcy wybrali gdański mural!

W głosowaniu internetowym na gdański mural oddano 1567 ważnych głosów, z czego na zwycięski projekt – 1085. Malowidło przedstawiać będzie lwa, w którego sylwetkę wkomponowane zostały m.in. Bazylika Mariacka, zabytkowe kamienice, stoczniowe dźwigi, gdańskie falowce. Wyniki głosowania dobrze świadczą o wyczuciu estetycznym internautów, bowiem projekt Marcina Budzińskiego zdobył także największe uznanie jury konkursowego.

– Bardzo ciekawa i przemyślana praca. Nieprzypadkowa i dobrze osadzona w naszym gdańskim kontekście. To mural wyraźnie dedykowany naszemu miastu. Pełen interesujących detali, które warto odkrywać, przez to ciekawy zarówno z dalszej, jak i bliskiej perspektywy. Świetnie wpisujący się w kolorystykę ceglanego budynku, na którym zostanie namalowany – przekonuje Michał Szymański, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej i członek jury konkursowego.

– Trudno się nie cieszyć – komentuje werdykt mieszkańców autor zwycięskiego projektu. – Tym bardziej, że to jedna z najlepszych ścian w mieście.

Pan Marcin jest absolwentem gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową. Mural na budynku przy ul. 3 Maja nie będzie jego pierwszym. Ostatnim głośnym przedsięwzięciem gdańskiego artysty był mural na Przymorzu, który przedstawia oryginalny znaczek pocztowy, wydany na 19. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jego murale zdobią także inne miasta, m.in. Wrocław i Łódź.

Przypomnijmy, że otwarty konkurs na pierwszy gdański mural, który zdobić ma ścianę należącego do miasta budynku przy ulicy 3 Maja 16, ogłoszony został w październiku. Wybór zwycięskiej pracy odbywał się dwuetapowo. Najpierw nadesłane projekty zostały ocenione (pod względem walorów artystycznych) przez sąd konkursowy. Do drugiego etapu, czyli do głosowania internetowego, zakwalifikowane zostały trzy prace, które otrzymały największą liczbę punktów. Z tej trójki mieszkańcy wybierali projekt, który zdobić będzie przestrzeń miasta.

Z autorem zwycięskiego projektu podpisana zostanie umowa na realizację muralu na kwotę nie większą niż 12 tys. zł brutto. Mural pojawić ma się na ścianie budynku do końca tego roku.

gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement