fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej

Książki marzeń w szkolnych bibliotekach

Miasto Gdańsk w imieniu 30 szkół podstawowych złożyło wniosek o dofinansowanie na zakup książek do bibliotek w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Wniosek opiewa na 57,5 tysiąca złotych, przy czym 11,5 tys. to wkład własny  gminy, a 46 tys. zł to planowana kwota dofinansowania. To czy Gdańsk otrzyma środki  na zakupy, okaże się po 7 sierpnia.

„Książki naszych marzeń” to rządowy program umożliwiający zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. W roku szkolnym 2015/2016 realizowany jest po raz pierwszy.

– Za pieniądze z programu biblioteki szkolne będą kupować książki, które nie są podręcznikami. Książki będą wybierane przez uczniów, czyli będą to takie pozycje, którymi uczniowie są autentycznie zainteresowani – podkreśla Ewa Dudek, wiceminister edukacji narodowej. – Trwałym rezultatem programu ma być zainteresowanie młodych ludzi czytaniem.

Zainteresowanie nowym projektem wyraziło 30 gdańskich szkół podstawowych. Wnioski trafiły do wojewody pomorskiego, gdzie przejdą weryfikację formalną. Wojewoda i minister do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego dokonają podziału środków do 7 sierpnia br. Wtedy też okaże się, czy uda się Gdańskowi uzyskać dofinansowanie we wnioskowanej kwocie.

– To bardzo ciekawa inicjatywa ministerstwa, która jako część Wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa będzie kontynuowana do roku 2020 – podkreśla Mariola Paluch, zastępca dyrektora ds. edukacji w Wydziale Rozwoju Społecznego UMG. – Mamy nadzieję, że z kolejnych edycji skorzysta jeszcze więcej gdańskich bibliotek przyszkolnych. A zakupione w ten sposób nowości w literaturze dziecięcej i młodzieżowej spowodują, że uczniowie jeszcze chętniej będą po nie sięgać.

Więcej o programie „Książki naszych marzeń”: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/ksiazki-naszych-marzen-informacja-dla-organow-prowadzacych-szkoly.html

 

gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement