środa , 20 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Zasłużeni w Historii Miasta Gdańska: prof. Marianna Sankiewicz-Budzyńska oraz jej mąż, prof. Gustaw Budzyński. Fot. Dorota Miroszniczenko

Medale dla małżeństwa gdańskich naukowców

Prof. Marianna Sankiewicz-Budzyńska oraz jej mąż, prof. Gustaw Budzyński zostali „Zasłużonymi w Historii Miasta Gdańska”. We wtorek oboje małżonkowie, związani z Politechniką Gdańską, zostali uhonorowani medalami przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Uroczystość odbyła się w Dworze Artusa.

Pani Marianna w czasie II wojny światowej wywieziona została na przymusowe roboty z Wilna do Niemiec, działała w strukturach konspiracyjnych, pomagała represjonowanym nierzadko narażając własne życie. Po wojnie przyjechała nad morze, do Gdańska. Przez lata, jako elektronik, była wykładowcą w Politechnice Gdańskiej. W stanie wojennym otwarcie domagała się uwolnienia internowanych studentów i pracowników uczelni.

Jej mąż, Gustaw Budzyński, jest specjalistą w dziedzinie akustyki. To on stworzył pierwsze w kraju zakłady naukowe, które kształciły inżynierów dźwięku. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, służył w szeregach Armii Krajowej, a po wojnie dołączył do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Komunistyczne władze wtrąciły go do więzienia na siedem lat.

gdansk.pl

Zobacz również

Kina Konesera w Kinie Helios Galeria Alfa

Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *