previous arrow
next arrow
Slider

Czy warto oddać laptop do czyszczenia? Radzi mobilny serwis komputerowy na Zaspie

Dlaczego warto i należy oddać laptop do czyszczenia ?

Najczęstszą przyczyną awarii laptopa jest niestety zaniedbanie przez użytkownika. Musimy wiedzieć że zabrudzony układ chłodzenia to podwyższona temperatura we wnętrzu laptopa, a zbyt wysoka temperatura nie jest korzystna dla każdego elementu komputera łącznie z baterią. Pierwszymi objawami zabrudzonego układu chłodzenia jest znaczne spowolnienie pracy podczas operacji które wcześniej były wykonywane szybciej. Przegrzane układy laptopa mogą powodować zawieszanie się systemu, samoczynny reset, błędy podczas wykonywania operacji które znacznie obciążają układy laptopa oraz problemy z prawidłowym wyświetlaniem obrazu.

zdjecie facebook serwis1

Objawy brudnego układu chłodzenia:

Częsta praca wentylatora
Pierwszym objawem zabrudzonego układu chłodzenia jest częsta praca wentylatora. W laptopie wentylator układu chłodzenia pracuje okresowo i jest włączany tylko wtedy gdy podniesie się temperatura układu chłodzenia. W nieczyszczonym laptopie układ chłodzenia, a dokładnie użebrowanie przez które wymuszany jest obieg powietrza wygląda jak na zdjęciu powyżej. Tak zabrudzony układ wymusza na wentylatorze częstszą pracę, skutkiem tego jet też zmniejszony czas pracy laptopa na baterii gdyż częste włączanie wentylatora skutecznie pożera energię laptopa. Jednak kto zwraca uwagę na to kiedy i jak często pracuje wentylator, a do tego z zewnątrz układ chłodzenia wygląda dość czysto.

Nadmierne nagrzewanie się spodu laptopa
Zadaniem wentylatora jest nie tylko wychłodzenie użebrowania układu chłodzenia, procesora, karty graficznej czy innych układów. Drugim ważnym zadaniem wentylatora jest wymuszenie obiegu w całej obudowie laptopa. Dzięki temu dysk twardy, pamięć, napęd optyczny czy inne układy są chłodzone za pomocą przepływu powietrza. Elementy te nie wymagają specjalnego układu chłodzenia, wystarczy odpowiednia cyrkulacja wewnątrz laptopa. Zatkane użebrowanie skutecznie zmniejsza cyrkulację powietrza wewnątrz laptopa, najczęściej z tego powodu ulega awarii pamięć RAM oraz dysk twardy a z nim cenne dane.

Należy wspomnieć także o baterii, czym wyższa jej temperatura pracy tym niższa jej efektywność a co za tym idzie krótszy czas pracy bez zasilania sieciowego.

Niespodziewane resety i wyłączenia systemu
Przegrzewające się układy takie jak CPU (procesor), GPU (karta grafiki) czy most północny maja zabezpieczenia, w przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury komputer się resetuje. Najczęściej samoistne resety występują przy pełnym obciążeniu procesora jednym lub wieloma zadaniami. Samoistnych resetów i wyłączeń nie należy bagatelizować, jest to pierwszy poważny objaw który informuje nas że coś złego dzieje się z naszym laptopem.

Zawieszanie się laptopa
Gdy laptop zostaje przegrzany a zwolnienie pracy procesora, układu graficznego nie przynosi skutków, to w wyniku tego dochodzi najczęściej do zawieszenia się systemu. Objawu tego także nie należy bagatelizować, pojawia się on najczęściej po zbytnim obniżeniu prędkości pracy (taktowania). System aby nie dopuścić do przegrzania się CPU i GPU najczęściej zwalnia, przypadek opisany powyżej. Jednak podczas zwalniania taktowania CPU czy GPU dochodzimy do momentu gdzie system nie chce działać poprawnie, skutkiem tego jest najczęściej tak zwane zawieszenie się systemu.

Błędy odczytu, zapisu
Przegrzewające się układy niestety często pracują niestabilnie, najczęściej można to zauważyć podczas przenoszenia z CD/DVD na dysk twardy lub odwrotnie. W wielu przypadkach skutkiem błędów jest też uszkodzona pamięć RAM w wyniku przegrzania.

Okresowe czyszczenie układu chłodzenia:
Okresowe czyszczenie to nie tylko przedmuchanie układu chłodzenia. Należy zdemontować układ chłodzenia, wyczyścić i sprawdzić działanie wentylatora, wymyć i osuszyć układ chłodzący. Należy także wymienić taśmę oraz pastę termo-przewodzącą pod chłodzonymi układami. Taśma i pasta termo-przewodząca to pierwszy element który styka się z rozgrzanym rdzeniem układu, jest jak olej w samochodzie odbiera ciepło i przekazuje go dalej. Tak samo jak olej ulega starzeniu, a efektywność przekazywania ciepła znacząco spada co może prowadzić do uszkodzenia laptopa. Dlatego okresowe czyszczenie należy zlecić serwisowi który się tym zajmuje, samo przedmuchanie nie wystarczy.

Zapraszam serdecznie wszystkich użytkowników laptopów oraz komputerów stacjonarnych, którym powyższe objawy zaczęły doskwierać lub od dłuższego już czasu występują.

ZNAJDZ NAS NA FACEBOOKU:
https://www.facebook.com/serwiskomputerowygdansk

SERWISKOMPUTEROWYGDANSK.PL
Kamil Wdowiak
NIP:  584 248 37 05
www.serwiskomputerowygdansk.pl
e-mail: biuro@serwiskomputerowygdansk.pl
Tel: 516-22-34-35

About Marcin

Zobacz również

Pokonkursowa wystawa plakatu FETA 2022

Gdański Archipelag Kultury Plama serdecznie zaprasza na pokonkursową wystawę plakatu FETA 2022. Zróżnicowana i kolorowa, …

1 komentarz

  1. czyszczenie i konserwacja kompa to super sprawa nie myslalam, ze po tych zabiegach
    komputer zupelnie inaczej czyli duzo lepiej pracuje a przede wszystkim nie przegrzewa sie.
    Fajna sprawa, polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *