wtorek , 7 grudzień 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Najstarszy zarejestrowany w Polsce pojazd – Holsman Model 3 z 1905 roku w Galerii Metropolia

Zabytkowy-Holsman-Model-3-z-1905-roku-w-Galeria-Metropolia-Gdańsk-1400637-1024x577Historia motoryzacji w Europie rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku, ale do Stanów Zjednoczonych na dobre zawitała dopiero w XX wieku. Jednym z pierwszych amerykańskich producentów samochodów była firma Holsman Automobile Company z Chicago. Jeden z wyprodukowanych egzemplarzy tych rzadkich samochodów trafił do Polski, do Muzeum Techniki Wojskowej Gryf z Dąbrówki koło Wejherowa. Aktualnie Holsman Model 3 eksponowany jest w Galerii Metropolia w Gdańsku.

Prezentowany Holsman Model 3 to egzemplarz z 1905 roku. Prawdopodobnie jest to najstarszy, sprawny pojazd zarejestrowany w Polsce.

Jest w 100 % oryginalny, jedynie parę elementów gumowych i drewnianych zostało zregenerowane – mówi przedstawiciel właściciela.

Holsman ma 2,85 metra długości, 1,6 metra szerokości i waży około 300 kilogramów. Jego napęd stanowi 2-cylindrowy silnik o zapłonie iskrowym i pojemności 1646 ccm. Generuje on moc 10 koni mechanicznych, a zamontowany jest pod 2 osobową kanapą.

Pojazd przypomina swoją konstrukcją dawne powozy, w których dyszel i konia zastąpiono spalinowym silnikiem. Przednie reflektory to tak naprawdę lampiony, w których źródłem światła jest… płomień rozpalany przez kierowcę przed rozpoczęciem jazdy.

Wartość samochodu trudna jest do oszacowania, ale podobny egzemplarz, pochodzący z 1907 roku, został sprzedany w październiku 2014 roku na aukcji pojazdów zabytkowych w Hershey za 52 250$.

Samochód eksponowany będzie w ogólnodostępnej i bezpłatnej części Galerii Metropolia do Świąt Wielkanocnych.

Warto dodać, że ekspozycja zabytkowych samochodów ma w tej chwili swoje stałe miejsce w tej nowej Galerii Handlowej we Wrzeszczu. Oprócz Holsman’a eksponowane są tam pojazdy polskiej produkcji – między innymi Fiat 125p, 126p, Polonez oraz Warszawa, pojazdy militarne, a także kolekcja Volkswagenów pochodzących z Muzeum VW w Pępowie.

źródło: www.moto3m.pl

Zobacz również

@Home – mieszkania na wynajem na gdańskiej Zaspie

@Home to nowa inwestycja dedykowana młodym profesjonalistom, przeznaczona na wynajem długoterminowy. Projekt powstaje w Gdańsku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *