wtorek , 19 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. gdansk.pl

Nie umiem spuszczać wody, sprzątnij po mnie!

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Apelujemy: Posprzątaj po swoim psie! W naszym mieście rusza wspólna akcja organizowana przez gdańską Straż Miejską oraz przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

„Nie umiem spuszczać wody, sprzątnij po mnie!” – to hasło, które pojawiło się na plakatach dystrybuowanych na trenie miasta przez Straż Miejską. Od 14 marca możemy je oglądać w środkach komunikacji miejskiej. Z plakatu „spogląda” pies Chihuahua.

Celem akcji jest edukacja mieszkańców w zakresie przepisów dotyczących właścicieli czworonogów oraz dbanie o porządek i wizerunek miasta. Od 1996 roku sprzątanie po swoich czworonożnych pupilach jest obowiązkiem. Mimo to badania przeprowadzone przez firmę SMG/KRC pokazują, że 58% właścicieli psów bardzo rzadko sprząta po swoim pupilu, a 38 % nie robi tego w ogóle.

– Wszystkie psy w Gdańsku dziennie produkują 4 tony odchodów, co rocznie daje 1460 ton – zaznacza Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Mieszkańcy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających z nie sprzątania po swoich ulubieńcach. W odchodach rozwijają się larwy pasożytów, które roznoszone są z deszczem i wiatrem. Larwy dostają się do domów, a następnie do naszych organizmów. Powodują przykre choroby. Niekiedy prowadzą do zapalenia opon mózgowych.

Z psimi nieczystościami należy walczyć także w swoim interesie.

– Zwiększyliśmy liczbę strażników zaangażowanych w poranne i wieczorne kontrole miejsc, gdzie najczęściej mieszkańcy wyprowadzają psy na spacery – zaznacza Miłosz Jurgielewicz, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku. – Z zanieczyszczaniem miasta walczymy na dwa sposoby poprzez mandaty, a także poprzez akcję „żółta kartka” w której właściciele czworonogów zamiast mandatów otrzymują pouczenia wraz z torebkami na sprzątanie psich nieczystości.

Tylko w ub. roku gmina Gdańsk kupiła milion torebek(!) na psie odchody. Torebki będą dostępne w 129 punktach miasta, m.in. w gdańskich Biurach Obsługi Mieszkańców, siedzibach osiedli mieszkaniowych, rad osiedli, gabinetach weterynaryjnych, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gdańsku, kioskach. Akcja ich wydawania ruszyła w marcu. Torebki są bezpłatne. Zachęcamy do ich odbierania i wykorzystania podczas codziennej „toalety” swoich pupili.

Dodajmy, że w mieście istnieje 14 wybiegów dla psów na terenach zieleńców miejskich. Także tam – w „psich parkach” rozstawione zostały specjalne automaty z torebkami i przystosowane śmietniki. W całym mieście jest ich ponad 60.

źródło: gdansk.pl

fot. gdansk.pl
fot. gdansk.pl

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *